Kendimi Bir Şeylere Adamak İstiyorum! Neler Yapabilirim? 27 Öneri

Kendimi Bir Şeylere Adamak İstiyorum! Neler Yapabilirim? 27 Öneri

Bir insan daimi olarak kendisini bir başka insana ya da bir şey üzerine adamak ister ve buna göre yaşar her daim. Kimi büyük şirket başlarına bakarsanız kendisini işine adamış insanlardır ve kimi futbolculara da bakarsınız futbol onlar için nefes almak gibi bir şeydir.  Devamlılık halinde süre gelecek şeylere kendimizi adamak isteriz ve bunun için sizlere kendinizi adayabileceğiniz bir sürü aktiviteyi bugün sizler için derledim.

1. Spor Yapın

Spor akıl sağlığınızdan fiziksel sağlığınıza kadar birçok alanda vücuda fayda sağlarken kendinizi adayabileceğiniz en sağlıklı şeyler arasında birinci sırayı çekmektedir. Evde nasıl spor yaparım? Sorusu artık çözümü kavuşurken piyasaya çıkmış olan milyonlarca spor uygulaması ve aynı şekilde kendilerini spora adayarak hem zayıflayan hem de başkalarına yardımcı olan insanların Youtube kanalları ile spora bir başlangıç yaparak, gelişmelerinizi fark ettikçe de spor yapmayı kesemeyeceğiniz bir aktivite elde etmiş olacaksınız. Sizin için aşağıya en yararlı uygulamaları ve Youtube kanallarını derledim. Şimdiden iyi sporlar dilerim herkese.
Youtube

  • Chole Ting
  • Ebru Karaduman
  • Lilly Sabri
  • Pamela Reif
  • Holly Dolke

Uygulamalar

  • Ev Egzersizleri – Ekipmansız
  • Sweat
  • Yağ Yakıcı Egzersizler
  • 30 Günlük Zorlu Fitness Görevi
  • Günlük Egzersizler – Egzersiz ve Fitness

Spor yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken şeyin ısınmak olduğunu ve bol bol su tüketmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

2. Resim Yapmak

Kuru kalemden sulu boyaya kadar milyonlarca teknik ve özen isteyen bir aktivitedir. Youtube üzerinden nasıl geliştirebileceğinize dair videolar izleyerek ve kuru boya, sulu boya, yağlı boya demeden tonlarca boya türü ile çalışmalar yapabileceğiniz bir ana daldır. Kendinizi bu konuda geliştirdikçe ve geliştirmeye devam ettikçe çevrenizdeki insanlardan size resim istekleri gelmeye başladığını fark edebileceksiniz. Bu özelliğinizi ve yeteneğinizi bir girişimciliğe de çevirebilirsiniz. Bu sayede hem kendinizi bir şeye adamış olursunuz hem de para kazanmaya başlayabilirsiniz.

3. Kitap Okuyun

Bu aktivite hem kişisel gelişiminiz için hem de kitap okumanın tonlarca faydalarını elde etmeniz için çok güzel bir aktivitedir. Okudukça zihninizdeki düşüncelerden uzaklaştığınızı fark edeceksiniz ve uzaklaşmalarla birlikte stres, sinir ve depresyonun da hayatınızdan uzaklaştığını da fark edeceksiniz. Aynı şekilde toplum önündeki konuşma şeklinizde bir değişiklik ve gelişim sergilerken birçok insanın önüne geçebilecek boyutta da kendinizi geliştirmiş olacaksınız.

4. Film ve Dizi İzleyin

Kitap okumak kadar faydalı olan bir aktivite olmasa da hayal gücünüzü arttıracak ve kültürlenmenizi sağlayacak bir aktivitedir. Bu aktivite sayesinde boş vakitlerinizi değerlendirebileceksiniz, sakinleşmek için birebir ilaç niteliğinde olacak ve insanların adını bile duymadığı filmleri izleyerek birçok insanın önüne geçme şansı da elde edebileceksiniz.
Aynı şekilde aileniz ya da arkadaşlarınızla birlikte izlediğiniz filmler ya da diziler hakkında bir tartışma ortamı oluşturabilir ve bu ortamda filmde nelerin eksik, nelerin fazla olduğuna dair detaylı bir konuşma geçirebilirsiniz.

5. Yabancı Dil Öğrenin

Kim ne derse desin Türkçe ve İngilizce dışında öğrendiğiniz tüm yabancı diller her zaman sizi iş hayatında bir adım öne atacak şeylerden birisidir. Bunun için ‘İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim?’ başlığı altında yazmış olduğum tüm maddeleri izlemeniz yeterli olacaktır. Bir bakmışsınız ki 6 ay içerisinde üçüncü yabancı dilinizi okuyup konuşabilir hale gelmişsiniz.

6. Yemek Yapmayı Öğrenin

Sadece Türk mutfağını değil, dünya mutfaklarının yemek tariflerini araştırın ve deneyerek o yemeği yapmaya çalışın. İlk başlarda tam istenilen kıvamlarda o yemeği yapamasanız de devamlı olarak yemek yapmak üzere çalıştıkça hem elleriniz buna alışacak hem de zihniniz otomatik olarak tarife bakmadan sizi yemek yapmaya yönlendirmeye başlayacaktır. Kim bilir, belki de geleceğin aşçılarından birisi de sizsinizdir?

7. Sesinizi Geliştirin ve Enstrüman Öğrenin

Kötü ses diye bir şey yoktur, eğitime ihtiyacı olan ses vardır. Sesinizi geliştirmek için sürekli olarak söylemek istediğiniz şarkıyı dinleyebilir, Youtube üzerinden ses açma ve ses egzersizleri yapabilir ve belli başlı ücretsiz şan derslerine katılabilirsiniz. Bununla birlikte olarak da Youtube üzerinden bir enstrüman çalma eğitimlerine katılabilir ve gün ve gün kendinizi bu iki dalda geliştirebilirsiniz.

8. Bullet Journal Oluşturmak

Bullet journal dediğimiz şey süslü ajanda demek gibi düşünebilirsiniz. İzlediğiniz film, dizi veya anime hakkında fotoğraflarla süslenmiş bir defter oluşturabilirsiniz; sayfaları aylara ve günlere bölerek yapılacaklar listesi olarak kullanabilirsiniz ve daha nice birçok şeyi içerisine katabilirsiniz. Önemli olan gözünüze güzel gelecek şekilde süslemek ve doldurmaktır.

9. Kodlama Öğrenin

Kariyeriniz için iyi bir yere gelmek istiyorsanız mutlaka öğrenmeyi zihninizin bir köşesine yazmanız gereken şeylerden birisi bu aktivitedir. Birçok şirketin ücretsiz kurslarına katılabilir ve bu sayede basitten zora doğru kodlamalar öğrenerek kendinizi buna adayabilirsiniz.

10. Seramik Yapımı

Kim yeni ev ziyaretinde kendi ellerinizle yaptığınız çerez kaselerinin hediye edilmesini istemez ki? Şimdi çok revaçta olan seramik ürünleri kendiniz dizayn edebilir, istediğiniz renge boyayabilir ve evinizi tekrar dekore edebilirsiniz. İsterseniz sadece kendinize saklar, isterseniz de sosyal medya aracılığıyla satışını yaparsınız.

11. Masaj Yapmayı Öğrenin

Masaj yapmayı bilen bir arkadaşımız olsaydı eğer, bağımlısı olurduk. Elbette medikal masaj için kat edilmesi gereken çok yol var, sertifikalı olmak ise hem bütçe hem de zaman gerektiriyor. Fakat ömür boyu kullanabileceğiniz bir yetenek edinmiş, hem de belki de mesleğe çevirmiş olursunuz.

12. Fotoğrafçılıl

İyi bir kurs ve ardından iyi bir kamera ile siz de fotoğrafçı olabilirsiniz. Elbette bir yetenek söz konusu ama belki siz de çalışarak onlar kadar olmasa da güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Üstelik sertifikalı olur ve özel bir alanda uzmanlaşırsanız, doğum fotoğrafçılığı veya düğün fotoğrafçılığı gibi alanlarda da iyi paralar kazanabilirsiniz.

13. Nefes Alma Teknikleri Eğitimi

Gün içinde binlerce kez yaptığımız için nefes almak bize sıradan bir olay gibi geliyor. Aslında hem stres yönetiminde hem de sağlığımızda büyük rolü var. Bu yolla odaklanma problemlerini çözmeye çalışanlar bile var. Bir eğitmen bulun ve başlayın, bakalım hayatınızda neler değişecek.

14. Tiyatro ve Oyunculuk

Doğaçlama tiyatro ile ilgili bir kurstan sonra, hemen amatör bir ekibe dahil olun. Hem sürekli düşünme, beyni canlı tutma işine alışın hem de eğlenin. İnsanların size bakarak sizde yer alan bu cevheri görünce sizi karşı tebrik sözlerini dediklerini de fark edince, en büyük eğlenceniz olacak.

15. Yakın Dövüş

Kadın erkek fark etmez, kendimi bir şeylere adamak istiyorum diyorsanız ihtiyaçlarınıza yönelik aktivitelere yönelmeniz en iyisidir. Herkesin kendini koruyabilmesi gerek. En azından koruyabileceğinizi bildiğiniz için bile çok daha iyi hissedebilirsiniz. Form tutar, bedeninizin hakimiyetini sağlar ve hak edenlere yıldızları saydırırsınız.

16. Teraryum Atölyesi

Harika bir teraryumu çok cüzi bir bütçe ile yapabildikten sonra, daha önce eşe dosta gönderdiğiniz 200-250 liralık teraryumlara çok üzüleceksiniz. Üstelik her şey sizin hayal ettiğiniz gibi olacak. Toprakla ve çiçeklerle uğraşmak da enerjinizi değiştirecek, sizi sakinleştirecek.

17. Bira Yapmak

Bira kitlerinden edinerek ve internetteki eğitici videoları da izleyerek kendi biranızı yapabilirsiniz. Başlarda zahmetli olacak ve belki de ilk biralarınızdan mutlu olmayacaksınız. Ama zamanla kendinizi geliştirdiğinizde üzerinize fotoğrafınızı bile basabilir, misafirlere ikram edebilir ve hediye olarak götürebilirsiniz. Ama unutmayın, yasal olarak satamazsınız.

18. Müzik Prodüksiyonu ve Miksleme

Kendiniz birşeylere adamak isteyenler için bir diğer önerimiz prodüksiyon ve miksleme. Herkes tutturmuş bir DJlik, asıl işin mutfağı burada. Bu işte alaylı olmak değil de eğitimli olmak makbul. Mutlaka bir kursa gidin ve kendinizi stüdyolarda geliştirin. Stres atmaya birebir, kendinizi bulabileceğiniz güzel bir hobi olacak.

19. Enstrüman Çalma

Sıfırdan nota okumayı öğrenmek, temel müzik bilgilerini edinmek zaten kesin yapılması gereken şeyler. Fakat ardından piyano, keman gibi enstrümanlar belli bir yaştan sonra, özellikle de çok zaman ayıramıyorsanız zor olabilir. Ritmik aletler, perküsyon, ukelele gibi alanlara kaymak ise işin eğlencesine bodoslama dalmanıza yardım edebilir.

20. Glutensiz Yemek Tarifleri Keşfetme

Tabii ki et pişirme, teknik öğrenme, bıçak kullanımı gibi derslere de katılabilirsiniz. Ama gelecek buraya doğru gidiyor. Şimdi bu kurslara katılanlar, belki ileride de para kazanabilecekleri veya sağlıklı beslenme için kendilerine katabilecekleri bir meziyet edinmiş oluyorlar. Bu trendi kaçırmayın.

21. Sihirbazlık

İnternet üzerinden bile bazı eğitimler izleyerek birtakım şeyler öğrenebilirsiniz. Gerekli malzemeler ve afilli bir kostüm ile amatör bir sihirbaz olmaya hazırsınız. Özellikle de ebeveynseniz en eğlencelilerinden biri olursunuz.

22. E-Spor

Konsol ve bilgisayar oyunlarının sadece çocuk eğlencesi olduğunu düşünen dinazorlardan değilsiniz, değil mi? Artık dünya çapında turnuvalar yapılıyor, E-Spor şampiyonaları düzenleniyor. Hem katılımcı hem de izleyici olmak için araştırmaya başlayın bile.

23. Tüplü Dalış Yapmak

Hem bir spor dalı hem de epey emek gösterilmesi gereken bir hobi. Mutlaka dalış öncesi birtakım eğitimleri tamamlamanız gerekiyor. Bir süre sonra alıştıkça ve sevdikçe, tüm dalış organizasyonlarını takip etmeye başlıyorsunuz. Bu uğurda para biriktirip Kızıldeniz’e giden bile var.

24. Blog Yazmak

İyi olduğunuz bir konu seçin ve blog yazmaya başlayın. İstediğiniz kadar yayılmasa ve bilinmese bile, en azından yazı yazma yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Kaynak tarama ve araştırma yapma aşamalarında da kim bilir bilmediğiniz ne kadar çok şey öğreneceksiniz.

25. Dans Etmek

Hem eğlenceli zaman geçirmek hem de fitleşmek için zumba ideal. Bachata ise gönlü romantiklikten geçenlere gelsin. Partnerinizle gidebilir, yalnızsanız ise belki hayatınızın aşkını dans kursunda bulabilirsiniz.

Böylece özel günlerde şovunuzu sergileyebileceğiniz gibi vücudunuzu daha iyi kontrol ederek ve şekle sokarak da kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

26. İspanyolca Öğrenmek

Dünyanın en çok konuşulan, en yaygın dillerinden biri İspanyolca. Özellikle İngilizce bilenler için kolay öğrenilebilecek bir ikinci yabancı dil. Yabancı bazı yapımları da izleyerek pratik yapmak mümkün. Kim bilir, belki de 2-3 kur sonrasında bir İspanya seyahati yaparsınız.

27. Sandalye Yogası

Kendimi birşeylere adamak istiyorum diyenlere bir diğer tavsiyemiz oturduğunuz yerden spor veya sandalye yogası gibi şeyler yapmak. Dizleri ağrıyanlar, çok fazla hareket alanı olmayanlar, ofisinde uzun süre oturarak çalışanlar; birleşin! Sizin için sandalye yogası eğitimleri var.

Kendimi bir şeylere adamak istiyorum diyorsanız yukarıda öğrendiklerinizi evde, ofiste otururken bile pratiğe dökebilirsiniz. Sağlığınızı korumak ve iyi hissetmek için muazzam bir yol. Bunların dışında daha fazla kişisel gelişim konularına ihtiyacınız varsa, örneğin evde kendimi geliştirmek istiyorum gibi yandaki bağlantıya tıklayarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al