Cinsel İletişim Nedir? Nasıl Olmalı?

Cinsel İletişim Nedir? Nasıl Olmalı?

İletişim kurabilmek, insanların sahip olduğu en değerli ve önemli özelliktir.  İletişim, kişiler arası bağlar oluşturmak, problemleri çözmek, insanların birbirini daha iyi anlamasını sağlamak gibi bir çok olumlu işlev görürken, yine çoğu problemin altın da iletişim eksikliğini görüyoruz.  Yanlış anlaşılmalar sonucu oluşan kırgınlıklar, kavgalar, küslükler hep açıklığa kavuşturamamaktan, net olmamaktan kaynaklanır aslında.  Eşler arasın da ki  iletişime baktığımızda  ise, duygu paylaşımı, rutin konuşmalar, istekler, ihtiyaçlar gibi ilerliyor fakat, cinsel iletişime kapalı kalındığını görüyoruz.

Cinsel İletişim

Cinsel İletişim Nedir?

Sosyal çevremizle olan iletişimimiz ne kadar önemli değil mi ? İşte cinsellikte de partnerimizle olan iletişimiz bir o kadar önemlidir. Genellikle görüyoruz ki eşler birbirleriyle cinsel konuları çok fazla konuşmamaktadır. İsteklerini, arzularını, taleplerini partnerleriyle net bir şekilde konuşmuyorlar ya da konuşamıyorlar.

Bireyler cinsel hayatlarında neleri sevip neleri  sevmediklerini paylaşmalıdır.

Özellikle cinsel problemlerin en büyük nedenlerinden biri  iletişimsizliktir. Kadın erkeğe rahatsızlık duyduğu noktalardan bahsederse onu kendisinden soğutacağı düşüncesine varabilmektedir. Erkek ise yine yatak odasında rahatsızlık duyduğu ya da farklı yaşanmasını istediği durumları partnerine açmakta zorlanır ve bu haz seviyesinde düşüşe neden olur.

Cinsellik; partnerlin haz alması için gerçekleşen bir eylemdir. Kadın da, erkek de cinsellik esnasın da haz almalıdır. Özellikle günümüz de kadınlar cinselliği bir görev olarak görmekte, eşinin tatmin olması için cinselliği kabul etmektedir.

İlişki esnasında  cinsellik hakkın da konuşmak, çiftlerin daha fazla uyarılmasına neden olur. Bununla birlikte, çiftlerin birbirini anlaması, nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını bilmesi daha sağlıklı  ve haz verici bir cinsellik yaşamalarına olanak sağlayacaktır.

Cinsel İletişim Nasıl Olmalı?

İletişimin ilk aşamasında kişi önce kendi cinselliği ile barışmalı. Kişinin kendisiyle kurduğu bu sağlıklı iletişim mutlaka partnerine de olumlu yansıyacaktır.

 • Diğeriyle kurmuş olduğu iletişimde ise hem sözlü hem sözsüz dikkat edilmesi gereken şeyler vardır.
 • Savunucu ya da suçlayıcı bir ifade kullanmadan, açık net, anlaşılır sakin bir ses tonu kullanmak.
 • Ne hızlı ne yavaş konuşmak.
 • Sakin mimikler kullanmak. (şaşırmış, kızmış, utanmış olmamak)
 • Karşımızdakini konuşmaya dahil etmek için motive edici cümleler kullanmak.
 • Bilmediğim konularda net bir şekilde bilmediğimizi ifade etmek
 • Cinsellikten konuşurken konudan kaçmamak, konuşulabilir olduğunu fark ettirmek.
 • Göz teması kurmak
 • Rahat bir beden dili kullanmak
 • Şiddetten uzak bir iletişim dili kullanmak.
 • Koku, ses, çevresel etkenlere dikkat etmek. Bunlar uyarıcı etkenler olduğu için cinsel isteği azaltıp iletişimi koparabilir.

Cinsel iletişim nedir? Cinsel iletişim nasıl olmalıdır? konularını sizler için kaleme aldım. Umarım cinsellik konulu bu blog yazım sizler için faydalı olmuştur. Daha fazla içeriğime ulaşmak için aşağıdaki profil bağlantıma tıklayabilirsiniz…

YAZAR BİLGİSİ
Eda Coşkun
Merhabalar, psikoloji lisans mezunuyum, cinsel terapi üzerine çalışmalarımı sürdürürken sizlere cinsellik ile ilgili bilgiler vermek için buradayım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.