Bu Yıl Yapabileceğiniz Bol Kazançlı 30+ İş Fikri

Bu Yıl Yapabileceğiniz Bol Kazançlı 30+ İş Fikri

Para kazanmak, zengin olmak ve kendi işinizi kurmak için bol kazançlı iş fikirleri mi arıyorsunuz? Bulunduğumuz dönemde bunu yapmak istemeyen yoktur. Yaşam standartlarının düşmesi, ekonomik kriz ve zamlar sizi kendi işinizi kurmaya iter. Eğer genç bir bireyseniz bunu herkesten daha çok istemenizi anlıyoruz.

Bu içeriğimizde sizler için bu yıl yapabileceğiniz en iyi iş fikirleri listesi hazırladık. Listemizdeki iş fikirleri ile kendi işinizi kolaylıkla kurabileceksiniz. Ancak, bu işler az da olsa sermaye gerektirmektedir. Eğer sermayesiz iş fikirleri arıyorsanız sizleri para kazanma kategorimize alalım.

En Karlı ve Bol Kazançlı İş Fikirleri

Listemizdeki iş fikirleri yukarı da bahsettiğimiz gibi az çok bir sermaye gerektiren işlerden oluşmaktadır. Bu iş fikirlerini bu yıl az sermaye ile yapabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanız gereken konu az da olsa sermayenizin yeterli olmasıdır. Kısıtlı bir bütçeyle iş kurmak işin riskini arttıran bir durumdur ve tavsiye edilmez.

1. ChatGPT ile Makale Yazmak

Son zamanların en gözde yapay zeka teknolojilerinden birisi olan ChatGPT ile paara kazanmak bu yıl en karlı iş fikirleri listemizde top 1 diyebiliriz. Öncelikle güzel bir başlık bularak işe koyulmalısınız, devamında ise ister kendi blogunuzu açarak, ister makale satış sitelerini kullanarak ChatGPT ile para kazanabilirsiniz.

2. Influencer Olmak

Influencer olmak aslında göründüğü kadar kolay olmadığı gibi zor bir meslek de sayılmaz. Sadece Influencer olmak için bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Ne tip bir Influencer olacağınıza karar vererek bu işe başlayabilirsiniz. Örneğin Youtuber, Blogger veya Fenomen (Twitter, Instagram vs.). Bunlardan en kolay olanı Blogger veya başka bir değişle köşe yazarlığıdır.

3. Ev ve İşletme Aksesuarları

Aksesuar deyince insanın aklına ilk gelen şey biblolar, saatler ve tamamlayıcı malzemeler. Ancak, aksesuar iş fikirleri oldukça çeşitlidir. Bulunduğumuz yılda yapabileceğiniz aksesuarlar başlıca mum/luk, oda kokusu (çubuklu), tel demirlerden yapılan avizeler ve duvar sanatları. Birde bunları internetten iyi bir şekilde pazarlayabilirseniz bol kazançlı bir iş kurabilirsiniz. İşletmeler içinse irili ufaklı bir çok şey üretip satabilirsiniz.

4. Tarım Yapmak

Tarım sektörü iş fikirleri yazımızda oldukça karmaşık ve uğraştırıcı gibi geliyor değil mi? O zaman tarımla uğraşan insanlara hizmetler verin. Tohum ekmeyin ama tohumu siz satın, su sistemlerini kullanmayın ama kendi su sistemlerinizi satın. Unutmayın ki en fazla kazandıran işlerin başında bir aracılık başka bir değişle komisyonculuk birde faizcilik. Dolayısıyla dikey tarım ve benzeri konularda yeni iş modeli oluşturabilir veya hali hazırda ki işlere gerekli malzemeleri temin eden bir iş yeri açabilirsiniz.

5. Ev Eşyaları

Ev eşyaları satmak en kolay ve az sermaye gerektiren bir iştir. Eğer satmak istediğiniz eşyaları birde kendiniz yapmayı düşünüyorsanız yani bir üretici olmak istiyorsanız sizin için en iyi iş fikirlerinin başın ev eşyaları satmak yer almalı. Hangi ürünlere ilgi var veya neler üretip satabilirim? Bu sorunun cevabını olarak E-Ticaret sitelerinde en çok satılan trend ürünleri araştırarak görebilirsiniz diyebiliriz.

6. Set Oluşturmak

Bir düğününüz olduğunda çeyize, askere gitmeniz gerektiğinde atlet-külot gibi bir çok ıvır zıvır sizin karşılamanız gereken bir ihtiyaç haline dönüşür ve bu durumdan hızlı bir şekilde kurtulmanızın yolu toplu olarak hepsini bir arada satın almanızdır. Dolayısıyla, bu tarz veya bunlara benzer setler oluşturup yüksek kar marjı ile internetten ciddi rakamlara satabilirsiniz. Örneğin, bir asker seti fiyatı ortalama 300 TL (içerisinde sadece tıraş seti (permatik ve köpük) ve atlet-külot var. Daha güzel setleri sizin yaratıcılığınıza bırakıyorum, ben söylesem zaten bu yazıyı okuyan herkes yapar ve kazanamazsınız.

7. Ev Yemekleri

Ev yemekleri yapma işini internetten biraz araştırdığım ve kafama yatmadı aslında. Ancak, daha sonra bir arkadaşımın Yemeksepeti.com’a üye kebapçısı aklıma geldi ve arayarak onu sordum. Dükkan müşterisinin aylık bıraktığı para ortalama 2700 TL’imiş (ciro), Yemeksepeti.com kazancı ise bu ay 11 bin TL’nin üzerinde. Yani eğer ev yemekleri yaparak Yemeksepeti.com’dan satmak bu yılın en çok kazandıran ve en trend iş fikirleri arasında yer alıyor.

8. AVM Standı

Bildiğiniz üzere günümüzde neredeyse tüm esnaflarımız feryat figan ediyorken AVM’de mağazaları olan tabiri caizse aldı yürüdü. Bunun nedeni gece sınırlama getirildi tekel bayiler iş yapamadı, gündüz sınırlama getirildi diğer esnaflar etkilendi ve daha bir çok alandan insan isyan etti. AVM’de bir iş yerinizin olması en sağlam getiri kaynağıdır, bundan sonra da böyle devam edecektir. Dolayısıyla AVM standı ile başlayıp işlerinizi büyütebilmeniz için iş fikirleri listemize bunu da ekledik. Kazançlarına gelecek olursak aylık ortalama 15 bin.

9. Teknoloji Mağazası

Teknoloji mağazası kurmak için çok ciddi bir bütçe gerekiyor. Kesinlikle yanlış bir algı, günümüzde RGB (renkli) ve oyuncu ekipmanları (profesyonel) dışında neredeyse tüm bilgisayar bileşenleri oldukça uygun. Tabi büyük marka olmayan ve fiyat/performans ürünleri için durum böyle. Herkesin oyuncu ekipmanlarına ve büyük markalara bu anlamda ihtiyacı olmadığını bilmelisiniz. Dolayısıyla daha uygun F/P ürünlerini yurt dışından veya ülkemizden temin edip bir mağaza kurarak hem internetten hem de işlek bir yerde açacağınız dükkanınızdan satabilirsiniz. Diğer yardımcı ekipmanlar ile de gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

10. Kitap ve Matbaa

Artık çalışarak geçinmek ne kadar zorsa, tek bir iş yarak geçinmekte o kadar zor. Dolayısıyla bir iş yapıyorsanız daha büyük bir pencereden bakmalısınız. Kitap ve matbaa işi yapıp, ürün yelpazenize logo baskılı peçeteler gibi ürünleri ekleyip başlayabilirsiniz. Yeni iş fikirleri listemizin en iyi işlerinden birisi kesinlikle budur. Bol kazançlı iş fikirleri arıyorsanız bu sektörü araştırmalı ve daha fazla neler satabilirim düşünmelisiniz. Örneğin, promosyon ürünler gibi.

11. Toptancılık Yapmak

Son zamanlarda B2B denilen sistemi duymuşsunuzdur. Bir toptancı olmak sadece belli başlı işletmelere ürün göndermek değildir. İyi bir toptancı iseniz ithalat ve ihracat da devreye girer. Bol kazançlı bu iş fikrini biraz koşuşturma gerektiriyor desek yanlış olmaz. Ürünlerin en uyguna satıldığı yeri bulmalı ve en çok satış yapabileceğiniz işletmelerle görüşmelisiniz. Ayrıca, toptancılığın bir güzel tarafı da E-Ticaret uzmanları ile çalışabiliyor olmaktır. Bunun sebebi en aktif satış yapan müşterilerinizin onlar olmasından kaynaklanıyor.

12. İnternet Pazarlama ve Reklam Ajansları

Günümüzde İnternetin yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte işletmelerin sanal pazar ağı oluşturma ve gelişen teknolojiye ayak uydurmaları gerekmektedir. İnternet pazarlama ve reklam ajans firmaları, işletmelerin internet üzerinden pazarlama süreçlerini yerine getirmektedir. Birçok kurumun yeni markalarını tanıtabilmek ve büyümek için ihtiyaç duydukları bu alan sürekli gelişmekte ve yenilenmekte olduğu için para kazandıran işler kategorisindedir.

13. Uygulama ve Yazılım Geliştirme

Bilişim çağında olduğumuz için bu alanda sürekli olarak iş geliştirme teknikleri gelişmekte ve yeni fırsatlar çıkmaktadır. Bu yüzden kurumların ihtiyaçlarına göre mobil uygulama programlarının tasarlanması, gerekli yazılımların iyileştirilmesi ve geliştirilmesi işlemleri oldukça revaçta olmaktadır. En karlı iş fikirleri kapsamında teknolojiye yakın olan bu sektörde, bilişim alanındaki tüm gelişmeler yakından takip edilerek mutlaka kazançlı işler yapılabilir.

14. Yaşlı İnsanlar İçin Evde Bakım Hizmetleri

Yaşlı ya da hastalığı olan kişiler evlerinden çıkamadıkları için bakıma ihtiyaçları her zaman olmaktadır. Bu alanda verilecek hizmetler için kurulacak firmalar gelecekte de çok fazla artacaktır. Şuan bu iş internete ilan vererek sağlanabiliyor, ancak siz bir şirket kurarsanız insanların bu tarz ilanlara ihtiyacı kalmayacaktır.

15. Evcil Hayvan Bakımı

İş yaşamı yoğun olan kişiler için evcil hayvanlarının bakımı oldukça önemlidir. Bu yüzden, evcil hayvan bakım sektörü büyüme eğilimindedir. Bu alanda verilecek hizmetler karlı olacaktır. Bu bakım işini bol kazançlı iş fikirleri listemize eklememizin nedeni geliştirilmeye açık olması. Bir ilan projesi veya güzel bir evcil bakım hizmetleri şirketi kurabilirsiniz.

16. Küçük İşletme Hizmetleri

Küçük işletmelerin masraf ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulacak olan firmaların gelecek yıllarda artması tahmin edilmektedir. Firmaların verdiği hizmetlerin genişliği ile kazançlı bir iş olmaktadır. Danışmanlık ve asistanlık gibi iş modelleri ile bu işe rahatlıkla girebilir, sonraki aşamada ise işlerinizi daha fazla çalışma şekli ile büyütebilirsiniz.

17. Spor ve Şık Giyim Hizmetleri

Günümüzde artık smart causal olarak adlandırılan spor şık giyim her alanda kendini göstermektedir. Bu sektörde yoğun tüketici talebini karşılamak için başarılı ve yaratıcı hizmetler sunulabilir. Bol kazançlı iş fikirleri listemizin belki de en gözde işlerinden birisi ama dijital pazarlama gibi konularda da faaliyet göstermeli ve E-Ticaret sitelerinin etinden sütünden faydalanmalısınız.

18. Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı

Son zamanlarda oldukça favori olan doğum ve bebek fotoğrafçılığı alanına talepler giderek yaygın şekilde artmaktadır. İş fikirleri olarak fotoğrafçılığın yanı sıra bu işi yine büyük bir ajans çatısı altında yapmanız büyük bir müşteri kitlesini bağlamanız demek. Özellikle niş işler yapmanız ilk etapta oldukça faydalı.

19. Selfie Hizmetleri

Kısa sürede para kazandıran işler kapsamında bulunan selfie hizmetleri dikkat çekmektedir. Tekniklerini öğrendikten sonra oldukça kolay bir şekilde yapılan selfie hizmetleri ile insanların hayatlarındaki önemli anları fotoğraflayarak para kazanmak mümkündür. Genelde yurt dışında yapılan bu iş modeli ülkemizde de yoğun ilgi görecektir.

20. Bebek Bakım Teknoloji ve Hizmetleri

Teknoloji artık hayatımızın her alanına girdiği için, özellikle bebek sağlığı ve bakımı için geliştirilen ürünler dikkat çekmektedir. Bu sektörde kurulacak olan bir girişim şirketi ile bebek emzirme, bebek uyutma, yumurtlama takibi gibi birçok yenilikçi hizmetler sunulabilmektedir.

21. Dijital Terapötik (Tedavi Bilimi)

Bilişim ve yazılım sektöründe revaçta olan çeşitli video oyunları sadece eğlence aracı değil aynı zamanda tedavi amacıyla da kullanılmaktadır. Dijital tedavi yöntemleri, klasik tıbbın yeterli olmadığı durumlarda uygulanarak yeni ve farklı fikirlerle kazançlı işler yapılabilir. Piyasada mevcut olan ürünlerin, koah, astım gibi hastalıkları iyileştirme etkisi vardır.

22. Dropshopping (Stoksuz Satış)

Çevrimiçi ürün satmak mı istiyorsunuz, ancak envanter satın almak ve depolamak için paranız yok mu? Dropshipping’i bir düşünün! Dropshipping, fiziksel ürünleri yönetmek zorunda olmadığınız bir e-ticaret iş modelidir. Tek yapmanız gereken bir çevrimiçi mağaza kurmak ve siparişlerinizi depolamaya, paketlemeye ve müşterilerinize göndermeye hazır tedarikçilerle ortak olmaktır. Fazla maliyeti olmadan yapacağınız bu iş bol kazançlı iş fikirleri arasında oldukça popüler konumdadır.

23. Ev Yemekleri Satışı Yapmak

Yemek pişirmek için bir ustalığınız varsa ve bunu yaratıcı bir çıkış noktası olarak görüyorsanız ev tabanlı bir catering işletmesi açarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. İlk yatırım kurulumun ne kadar büyük olmasını istediğinize bağlıdır. Örneğin kendi başınıza yönetebileceğiniz daha küçük etkinliklerle başlarsanız daha az sermaye ile daha çok para kazanabilirsiniz.

24. Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama hizmetleri her zaman talep görmektedir ve birçok küçük ve orta ölçekli şirketler maliyetli bir şirket içi ekip kurmaktan daha çok dış kaynak kullanır. SEO, içerik pazarlama, tıklama başına ödeme, web geliştirme veya sosyal medya yönetiminde kendinize güveniyorsanız evden çalışma özgürlüğüne izin veren bir iş fırsatınız olabilir.

25. Emlakçılık Yapmak

Birçok insan için konut piyasasında aradığı evi tek baş bulmakta zorlanmaktadır. Bir emlakçı olarak, insanların hayallerinin evini bütçelerine uygun bir fiyata bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Emlakçı olarak kalifiye olmak için birkaç aylık dersleri tamamlamanız ve sınavı geçmeniz yeterlidir. Sonra küçük bir ofis kiralayıp kendi ilanınızı yaptığınız zaman karlı bir iş piyasasına adım atmış olacaksınız.

26. Temizlik Hizmetleri

Temizlik hizmetleri, hem konut hem de iş yerleri için günümüzde oldukça talep edilen bir kurumdur. Haftalık ya da aylık olarak yapılan temizleme işlemlerinde profesyonel olursanız daha çok gelir elde edebilirsiniz. Nispeten düşük ek yük ve her zaman talep gören bir hizmetle temizlik karlı bir iş fikri olacaktır.

27. Özel Ders Vermek

Bir matematik dehası, ana dili gibi İspanyolca bilen bir öğretmen ya da yetenekli bir gitarist olabilirsiniz. Yeteneğiniz ne olursa olsun özel ders vermek son derece düşük masraflarla gelir elde etmek için harika bir yol olabilir. Udemy gibi platformlarda bildiğiniz herhangi bir konuda ders vererek bol kazançlı bir iş fırsatı yakalayabilirsiniz.

28. Grafik Tasarımcılığı

Şirketler, küçük işletmeler ve şahıs sahiplerinin hepsi göz alıcı tanıtım materyallerine ihtiyaç duyarlar.  Sanatsal bir çizginiz varsa ve içeriği görsel olarak hoş bir formatta nasıl organize edeceğinizi biliyorsanız, el ilanları, dijital reklamlar, posterler ve diğer ilgi çekici görsel malzemelerle bir grafik tasarım işine başlayabilirsiniz.

29. Organik Ürünler Satmak

Günümüzde organik ürünlere olan talep ve doğal sebze ve meyvelere olan ilgi hızlı bir ivme göstermektedir. İnsanlar sağlıklı beslenmek için organik ürünleri daha çok satın almaktadır. Bu yüzden yükselen trendlere ayak uydurarak organik ürünler satmak size oldukça çok para kazandırabilir.

30. Nakliye/Taşımacılık Hizmetleri

İnsanların taşınma ihtiyacı sürekli olduğundan nakliye hizmetleri popülaritesi hiçbir zaman yitirmeyen bir iştir.Hem evden eve taşımacılık hem de ofis taşımacılığı yaparak çok para kazanmanın ötesinde kara bile geçebilirsiniz.

31. Organizasyon Şirketi Kurmak

Organizasyon işinin gerektirdiği bütün niteliklere sahip olup iyi bir araştırma yaptıktan sonra organizasyon şirketi açarak büyük kazanç elde edebilirsiniz. İyi bir müşteri portföyü oluşturduğunuz zaman yerel ve uluslararası bazda organizasyon işlerini devralmak kazancınız artmasını sağlayacaktır.

32. Al-Sat Yaparak Para Kazanmak

Bir çok insan piyasaların ülkemizde ne kadar hızlı yükseldiğini biliyor, iş fikirleri listemizdeki bir diğer yöntem al-sat yaparak para kazanmak. Bu yöntem için yapmanız gereken bir toptancı bularak veya kelepir ürünler satın alarak internet ortamında bunları satmak. Oldukça karlı bir iş fikri olan bu yöntemi uygulayarak sermayenize göre kazanç sağlayabilirsiniz.

Bu yıl yapılabilecek bol kazançlı iş fikirleri listemizde en yeni ve en trend işlerden bahsettiğimiz listemizin sonuna geldik. Umarım yeni bir iş kurmak isteyenler için veya farklı alanlara yatırım yapmak isteyenler için faydalı bir içerik olmuştur. Daha fazla para kazanmak için içerikler arıyorsanız yandaki bağlantıya tıklayarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Aslıhan dedi ki:

  Kitap çıkartmak güzel olabilir

 2. Mustafa Karademir dedi ki:

  Tarım işi aslında çok verimli Olabilir çünkü böyle bir zamanda %10 Luk bir satış yapmak yerine%7 Luk bir satış yaparak insanlar ucuz fiyat kaliteli mal diyerek daha fazla satış yapıp daha fazla gelir elde edebiliriz

 3. Arda dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, sayenizde hangi dalda iş arayacağım seçtim

 4. Melis dedi ki:

  Bu bilgiler çok iyi geldi. Artık karar verme zamanı böyle oturmakta olmaz. Yazdıklarınızdan birini seçicem sağolun 🙂

 5. Metehan dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sayenizde iş imkanlarim arttı. Daha fazla mesleğe ilgilenmeye başladım.

 6. bahtiyar işlek dedi ki:

  Hayvanları severim ve hayvan bakımı yapmak benim kulağıma güzel geliyor teşekkür ederim

 7. Yakupp Bilgenn dedi ki:

  Verdiginiz bilgiler sayesinde aklimda cok iyi is imkani saglamak adina yeni fikirler olustu tesekkurler

 8. Leyla aksu dedi ki:

  Bu donemlerde boyle guzel isleri yapmak çok güzel. Gayet başarılı bir blog olmuş. Guzel is fikirleri sunmuşsunuz. Bunun için size teşekür ederim

 9. Barış aydın dedi ki:

  Bence bu tarz işler gerçekten tekloji çağında olan biz insanların için gerçekten güzel işler ve daha güzel ve iyi yeni platformlar bekliyoruz

 10. Leyla aksu dedi ki:

  Cok başarılı site olmuş. Guzel be kazancli iş gikirleri var. Kolay para kazanmanin yollarini bana gostetdiler vok teşekkür ederim.

 11. Ramazan Kağan Koç dedi ki:

  Çok güzel iş fikirleri bulunuyor, gerçekten 2021 yılında yapılacak güzel işler var. internet iş fikirleri listesi de bekliyorum sizden

 12. Hasan dedi ki:

  Burda size para kazanmak ve hatta zengin olmak hakkında bilgiler veriliyor benim çok işime yaradı tavsiye ederim.

 13. yakup dedi ki:

  Gercekten is fikirleri acisindan cok bilgilendirici bilgiler vermissiniz bu site bana bir is fikri icin oncu oldu diyebilirim.

 14. Hasan dedi ki:

  Burda size para kazanmak ve hatta zengin olmak hakkında bilgiler veriliyor benim çok işime yaradı tavsiye ederim

 15. Caner dedi ki:

  Sayenizde iş sahibi olmanın kolay yollarını bulduk helal olsun emeğiniz için Teşekkürler

 16. Kenan dedi ki:

  Çok güzel iş fikirleri bulunuyor, gerçekten 2021 yılında yapılacak güzel işler var. internet iş fikirleri listesi de bekliyorum sizden