10 Adımda E-Ticarete Başlamak

10 Adımda E-Ticarete Başlamak

Teknolojilerin hayatımıza olan artıları her gün biraz daha artıyor. Geçmişte hayalini bile kuramadığımız şeyleri bugün rahatlıkla atmamızı sağlayan ve bizlere farklı kapılar açan online devrim E-Ticarete bakışımızı da değiştirmekte. İşletmenize inovatif çözümler sağlayarak günümüze adapte etmek veya uzun zamandır hedeflediğiniz ayrıca planlarını yaptığınız işe girişmek için de teknoloji hizmetinizde.

Her geçen gün hızlanan yaşam, daralan zaman ve artan rekabet ile birlikte, E-Ticaret hem alıcı hemde satıcı için büyük fırsatlar yaratabiliyor. Tabii sağladığı rahatlığın yanı sıra özellikle satıcı tarafından riskler de mevcut. Peki, bu riskleri bertaraf ederek, E-Ticarete en iyi şekilde başlamak için izlemeniz gereken adımlar nelerdir?

10 Adımda E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Başarılı ve nitelikli bir E-Ticaretin yapı taşında, hiyerarşik hazırlanmış, müşteri odaklı, kullanıcıyı yormayan, hızlı çalışan ve güvenli bir yapı kesinlikle olmalı. Bu yapıyı tasarlarken her adımının üzerinden dikkatli bir şekilde geçmeli, ihtiyacınız olan yapı için doğru ortakları seçtiğinizden emin olmanız gerekmekte. Dilerseniz şimdi bu adımları 10 başlık altında derleyelim.

1. İlgi Görecek Ürünler Bulma

İlk adım olarak herhangi bir şey düşlemeden, herhangi bir hayal kurmadan ve bir E-Ticaret girişimine başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey ilgi çekici bir ürün bulmak olacaktır. Eğer insanların ilgisini çekebilecek bir kaç ürün ile başlarsanız, ürün yelpazenizi hızla büyüterek iyi bir E-Ticaret sitesi kurabilirsiniz.

2. İyi Bir Altyapı Kurma

E-Ticaret sitesi kurmak istediğinizde bir altyapı kurmanız gerekecektir. Bu altyapıyı ne kadar güçlü kurarsanız bir daha ki sefere o kadar az uğraş verirsiniz. Zaten bu işe giriyorsunuz, zaten hedefleriniz büyük. Dolayısıyla baştan iyi bir temel atmak her işte öncelikli olduğu gibi E-Ticaret de hayati önem taşıyor.

3. Ödeme Entegrasyonları

Kurduğunuz E-Ticaret sitesine iyi bir ödeme ağ geçidi ile anlaşmalar yaparak başlayın. İlk hedefiniz online ödemeler alabileceğiniz entegrasyonlar. Bunun nedeni artık kimse IBAN numarasından ödeme yapmak istemiyor, çünkü artık her şey çok kolaylaştı. Sizlerle bu kolaylığa ayak uydurmalı ve örneğin PayTR gibi bir ödeme ağ geçidi ile anlaşma yapmalısınız.

4. Sade ve Şık Bir Arayüz

E-Ticaret sitenizin arayüzü sade ve şık olmalı, diğer E-Ticaret siteleri gibi de olmamalı bambaşka anlamsız bir tema veya arayüz de olmamalı. Bunun için iyi bir bütçe ayırıp kendi E-Ticaret temanızı yaptırabilirsiniz. Eğer bu işe yeni başlıyorsanız hazır yazılımlar kullanmanızı tavsiye etmem. Bunun nedeni ilk zamanlar gelir elde etmeyeceksiniz, dolayısıyla yazılım aidatları birikip size ciddi yük olabilir.

5. Dropshipping mi? Stok Satış mı?

Bu aşamaya kadar altyapıyı tamamı ile hazır hale getirdikten sonra önünüzde iki seçenek var. Birinci seçenek Dropshippin, ikinci seçenek ise stok satış. Hangisi bütçenize uygun, hangisi size kolay geliyorsa o seçenek ile  başlamalısınız. Unutmayın sistem sizin istediğiniz zaman istediğiniz satış faktörü ile E-Ticarete başlayabilir veya değişiklikler yapabilirsiniz.

6. Ürün Kategorisi veya Kategorileri Seçimi

İster Dropshipping yapın, ister stok satışlar yapın hangi seçenekle başlarsanız başlayın bir ürün kategorisi belirlemelisiniz. Niş web siteleri her zaman iş yapar. Geniş bir ürün yelpazesi seçmenizi ilk aşamada tavsiye etmem, ancak eğer geniş bir ürün yelpazesi ile satışa başlıyorsanız rekabet oranı düşün ürünler bulmaya çalışmanız ilk aşamada çok önemli.

7. Toptancı veya Ürün Sağlayıcı Bulmak

Seçtiğiniz ürüne göre internet üzerinde bir çok toptancı ve ürün sağlayıcı (Dropshipping) mevcut olacaktır. Bunlardan en iyi ve en uygun olanını bulmak biraz zaman alabilir ama bolca vaktinizin olmadığını düşünürsek dikkatli bir seçim yapmanız gerektiğini sürekli göz önünde bulundurmanız gerekecek.

8. Pazarlama, Growth Hacking ve SEO

Bir E-Ticaret sitesi kurmak için en önemli faktör pazarlamadır. Eğer ürünlerinizi iyi bir şekilde pazarlayamıyorsanız ne kadar para harcarsanız harcayın bir işe yaramayacaktır. Peki, E-Ticaret ürünleri nasıl pazarlanır? Bunun için sosyal medya, SEO ajansları ve arama motoru reklamları kullanmak zorundasınız. Belirli bir bütçe ile hepsini rahatlıkla yapabilirsiniz.

9. Müşteri Memnuniyeti

İade, değişim, kargolama müşteri memnuniyetinin E-Ticarette en önemli yapı taşlarıdır. Eğer bu 3 temel faktör anlayışı ile E-Ticaret sitesi kurmuyorsanız farklı bir sektöre yönelmenizi tavsiye ederim. Her zaman için müşterinin haklı olduğunu unutmayın ve geri bildirimleri kesinlikle dikkate alın. Eğer diğer E-Ticaret sitelerinin arasından sıyrılıp ön plana çıkmayı düşünüyorsanız bu seçenek çok önemli.

10. Hedeflerinizi Büyütün

İlk aşamada listemizdeki her şeyi yaptıysanız eğer artık sadece büyümeyi ve büyütmeyi hedeflemelisiniz. Mesela, şuana kadar sadece siz satışlar yapıyorsanız artık başkalarının mağaza açmalarına da izin verip markanızı büyütün. Ayrıca, ürün yelpazenizi veya kategorilerinizi genişletin, reklamlara ayırdığınız bütçeyi karınızın belirli bir yüzdesinden periyodik olarak ayırın ve kullanın.

E-Ticaret sitesi kurmak için en önemli 10 faktörü listelediğimiz, “10 Adımda E-Ticarete Başlamak” başlıklı içeriğimiz bu kadardı. Yukarıda listelenen E-Ticaret için en önemli 10 faktörü, E-Ticaret sektöründe bulunduğunuz süre boyunca unutmamalısınız. Umarım E-Ticarete başlayacaklar için faydalı bir yazı olmuştur.

YAZAR BİLGİSİ
Muaz Yalçın
2018 yılından beri teknoloji içerikli konularda araştırmalar yapıyorum. 4 farklı yazılım dili biliyorum. Boş zamanlarımda grafik tasarımcısı olarak büyük markalara hizmetler veriyorum.
YORUMLAR

  1. Miraç dedi ki:

    E-ticarete başlamak için güzel rehber