Yeni Trend: Adım Adım Mum Yapıp Satarak Para Kazanmak

Yeni Trend: Adım Adım Mum Yapıp Satarak Para Kazanmak

Karlı bir iş yapmak isteyenlerin son zamanlarda en çok tercih ettiği iş fikirlerinden birisi mum yaparak para kazanmak. Mum yapmak en az sermaye gerektiren işlerdendir ve günümüzde bu tarz ürünleri pazarlaması sosyal medya ve blog siteleri ile oldukça kolay. Eğer sizde mum yapıp satarak para kazanmak istiyorsanız küçük bir sermayeyle bu işi girebilirsiniz.

Öncelikle bilmeniz gereken bazı şeyler var, evde mum üretimi yapmak ve bunları kalıplara dökerek somut bir hal almasını sağlamak mum yapıp satarak para kazanma konusunun en kolay faaliyetlerinden birisidir. Önemli olan konu yapacağınız mumları internet üzerinden pazarlamak. Bu anlamda bir çok araştırma yapmanız gerekebilir.

Eğer mum yapıp satarak para kazanmak istiyorsanız bilmeniz gereken bir diğer konu da maliyet hesabı. Mum yapmak maliyeti, e-Ticaret satış komisyonları ve kargo masraflarını hesaplamadan ürününüze bir fiyat belirlememelisiniz. Bu ve buna benzer tüm konulardan bahsettiğimiz içeriğimize dilerseniz bu sıkıcı postu kaydırarak geçelim.

İş Planı Hazırlayın

Mum Yapmak

İster mum yapımı ile para kazanmak isteyin, ister başka bir şey. Öncelikli olarak iş planı hazırlamalısınız. Bu iş planında bir çok şey olabilir ama biz size mum yapımı ve satımı konusundan bahsettiğimiz için bazı temel konulardan liste oluşturduk, aşağıdaki iş planı başlıklarının altını kendinizce doldurarak iş planınızı hazırlayabilirsiniz.

 1. Mumu nerede üreteceksiniz. (Evde, atöylede, bahçede vs. gibi)
 2. Ne tarz mumlar yapmak istiyorsunuz. (Şekilli, cam kavanozlarda, balmumu ile vs. gibi)
 3. Yapacağının mumun özellikleri. (Kokulu, renkli ipli, cam fanusta vs. gibi)
 4. Mumlarınızı hangi altyapıları kullanarak satacaksınız. (e-Ticaret siteleri, sosyal medya vs gibi)
 5. Mumlarınızı nasıl pazarlamayı düşünüyorsunuz. (Sosyal medya reklamları, tanıtımlar vs. gibi)
 6. Yasal süreçlerin başlatılması. (şahıs şirketi kurmak, satış politikanız vs.)
 7. Yukarıdaki prensipler ile üreteceğininiz mumum maliyet ve kazanç hesabı.

Yukarıda bahsettiğimi konular özelinde kendinize bir iş planı çıkarın. Bunları kapsamlı bir şekilde de hazırlayabilirsiniz basitçe bir marka vizyonu da oluşturabilirsiniz. Bu sizin pazarlama tarzınıza bağlı bir durum. Birde maliye hesabına eklemeniz gereken bir çok konu daha olduğunu kesinlikle unutmamalısınız (kargo, komisyon, ambalaj, reklam gideri vs.)

Mum Nasıl Yapılır?

Mum Satmak

Şimdi iş planını hazırladığınızı varsayıyorum, bu iş planı doğrultusunda mumlar üretmek için sahip olmanız gereken bazı temel unsurlar olacaktır. Bunların başında mum eritmek için kullanacağınız ekipmanlar, balmumu veya soya mumu, mum ipi, mum kalıpları ve uygun bir ortam. Bu 4 temel mum yapma unsurunu sağladıktan sonra mum yapımına geçebiliriz.

Mum İçin Gerekli  Olan Malzemeler

 • 1 kilo balmumu, katı parafin veya soya mumu.
 • 1 metre kadar mum ipi (hazır kesilmiş iplerden alabilirsiniz).
 • Mum hammaddesini eriteceğini kap ve ocak (mikrodalga da olur).
 • Mum kalıbı (herhangi bir kalıp kullanabilirsiniz cam kavanoz genelde kullanılır).

Bir çok yerde çok komplike ekipmanlardan bahsedilmiş. Normal bir mum yapmak istiyorsanız bu ekipmanlar yeterli. Ancak, kokulu mum için esans, renkli mum için toz boya (mum boyası olarak geçer) ve ahşap mum fitili gibi farklı ürünler kıllanabilirsiniz. Bunları internette satın almak günümüzde oldukça kolay.

Adım Adım Mum Yapımı

Mum nasıl yapılır? Konusunu uzun uzun anlatarak kafanızı karıştırmak istemiyorum kısaca mum hammaddesini bir kaba boşaltıyor ve eritiyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta mumu ocakta eritecekseniz 1 tencere 1 de kap kullanarak buharda eritmek. Mikrodalgada istediğiniz kabı kullana bilirsiniz. Tabi bu esnada ister ocakta olsun ister mikrodalga fırında ara ara karıştırmak gerekir.

Sonraki aşamada ise mum erirken kalıplarınıza veya kavanozlara fitili ortalayarak yerleştirmek. Fitilleri yerleştirdikten sonra mandal veya tel toka gibi unsurlarla sabitlemeniz büyük bir uğraştan kurtaracaktır sizi. Sonraki aşamada yaptığınız mumu kurumaya bırakıyorsunuz, devamında ambalaj ve paketleme işlemini yaparak satışa hazır hale getirebilirsiniz. Adım adım anlatacak olursak…

 1. Mum hammaddenizi bir kabın içerisine koyarak eritin.
 2. Mum hammaddesi erirken kavanozlarınıza mum iplerini yerleştirin ve sabitleyin.
 3. Eriyen mumunuzu kavanoz veya kalıplarınıza dökerek soğumasını/kurumasını bekleyin.
 4. Kuruyan/soğuyan mumlarınızı paketleyin veya ambalajlayın.

Mum yapım işlemi işte bu kadar basit. Standar mum üretimi bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Mum yapımı için çok fazla teknik yok, ancak bazı insanlar daha komplike mumlar üretmeyi tercih ediyor ahşap mum fitili kullanıyorlar, renk tozu kullanarak renklendiriyorlar vs. Bunları yapmak için ihtiyacınız olan yukarıda da bahsettiğim gibi renk tozu veya gıda boyası.

Bu boyanın kullanım miktarı ise tamamen göz kararı, istediğiniz tonu yakalayana kadar boya kullanabilirsiniz. Genelde 1 kilo hammaddeye 5 ML damla veya 5 gram renk tozu yeterli olmaktadır. Koku için yine 1 kilo hammaddeye 5-10 damla esans yeterli gelmektedir. Fazla kullanmamaya dikkat edin.

Mum Nasıl Satılır ve Pazarlanır?

Mum Satisi

Geldik adım adım mum üretip satmak konumuzun en önemli başlığına “mum nasıl satılır?” Mum satmak için bilmeniz gereken bazı pazarlama konuları bulunmakta ama öncesinde hangi platform üzerinden mum satışı yapacağınıza karar vermelisiniz. Tüm platformlarda satabilirsiniz ancak bu işi ilk başta yapacak iş gücünüz olmayabilir.

Dolayısıyla ben sizlere mum üretimi yaparken nerelerde satış yapabileceğinizden öncelikle bahsetmek istiyorum. En kolay satış yapabileceğiniz site Instagram, en çok satış yapabileceğiniz siteler e-Ticaret siteleri, en fazla kazandıracak siteler ise 2. el veya benzer marketplace (pazaryeri) siteleri. Pazaryeri siteleri ile satış yapmak komisyonsuzdur genelde o yüzden o siteleri tavsiye ederim.

1. Instagram’da Mum Satmak

Instagram’da mum yapıp satarak para kazanmak yukarıda da bahsettiğim gibi oldukça kolay bir iştir. Öncelikle kendinize güzel bir profil oluşturmalı ve sattığınız ürünler hakkında güzel bir mottoyu biyografi kısmına eklemelisiniz. Bu aşamadan sonra ürettiğiniz mumların gösterişli fotoğraflarını çekere yükleyebilirsiniz.

2. e-Ticaret Sitelerinde Mum Satmak

Eğer mum satmak için e-Ticaret sitelerini kullanacaksanız komisyon oranları, satıcı başvurusu şartları ve kargo anlaşmalarını bilmeniz size büyük fayda sağlayacaktır. Satıcı başvurusu konusunda dikkat etmeniz gereken nokta vergi levhanızın olması gerektiğidir. Eğer vergi levhanız yoksa e-Ticaret ile mum satışı yapamazsınız.

3. 2. El veya Pazaryeri Siteleri

Bu siteler genelde Sahibinden, Letgo ve Dolap gibi sitlerden veya uygulamalardan oluşmaktadır. Komisyon ödemezsiniz ve reklam fiyatları da oldukça uygundur. Instagram mağazanızın yanı sıra pazaryeri sitelerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Müşteri potansiyeli de ayrıca diğer sitelere göre daha yüksektir. Bunun nedeni anlamak için Instagram’ı kullanım amacınızla Sahibinden’i kullanım amacınızı sorgulamanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Yukarıdaki satış sitelerini kullanarak mumlarınızı rahatlıkla satabilirsiniz, pazarlama konusunda ise bu sitelerin kendi reklamlarını kullanmak oldukça faydalı olabilir Doping’ler, öne çıkarmalar ve Story reklamları oldukça uygun ve müşteri potansiyelinizi arttıracak en kolay yoldur.

Adım adım mum yapıp satarak para kazanmak konularından bahsettiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Umarım mum yapmak ve satmak için işinize yarayan faydalı bir içerik olmuştur. Daha fazla bu tarz trend para kazanma fikirleri için yandaki bağlantıya tıklayarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilir ve yeni iş fikirleri listelerimize ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Balcı
Okumayı, öğrenmeyi ve her şeyden öte keşfetmeyi seven biri. Ayrıca anaokulu öğretmeni, öğretmeyi de seviyor.
YORUMLAR

 1. Nalan dedi ki:

  Bende bu konuyu araştırırken yazınızda denk geldım cok saoğlun oldukca aydınlatıcı tskler

 2. Berna dedi ki:

  Mum nasıl yapılır konusunda detaylı bir anlattım bar ve daha iyisi pazar araştırması yapılmış. Çok çok teşekkürler.

 3. Handan dedi ki:

  Mum satmak için harika ipuçlarından bahsedilmiş, ayrıca mum yapmak için çok güzel öneriler var.

 4. esra dedi ki:

  çok güzel anlatmışsınız teşekkürler

 5. Buket dedi ki:

  Mum yapmak ve satmak konusunda herşey anlatılmış. Harika bir yazı eline sağlık.