Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazandırır?

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazandırır?

Esas olarak dikey tarım, yukarıdan aşağıya doğru biçimde istiflenmiş platformlar üzerinde yetiştiricilik yapma yöntemidir. Genellikle bitkinin büyümesini kontrol altına almayı amaçlayan kontrollü çevre tarımı, hidrolojik, aquaponic ve aeroponic gibi toprak olmadan yapılan tarım tekniklerini içermektedir.

Klasik tarımdan ziyade dikey tarım, verimli geniş araziler yerine binalar, konteynerler, tüneller hatta terk edilen maden mağaralarında dahi gerçekleştirilebilmektedir. Dünyada 2020 yılı itibariyle 74 dönüm bilinen alan mevcuttur. Gelişmiş anlamda dikey tarım 1999 yılında Dickson D.  Tarafından Columbia Üniversitesinde ortaya atılmıştır.

Dikey Tarım Nasıl Yapılır?

Dikey tarım yapmak için öncelikle fabrika tarzı bir alana sahip olmalısını, eğer böyle bir imkanınız yoksa sera ile de başlanabilir. Eğer bu iki alandan herhangi birine sahipseniz ikinci olarak dikey tarım türlerinden hangisi ile dikey tarıma başlayacağınıza kara vermelisiniz. Aşağıdaki dikey tarım türleri listemiz ile dikey tarım türlerinin neler olduğunu ve nasıl yapılacağını görebilirsiniz.

1. Hidroponik (Topraksız Bitki Yetiştirme)

Hidroponik

Sistem, bitkilerin köklerini ihtiyaç duydukları minerallerin bulunduğu sıvı çözeltilerin içerisine yerleştirilmek suretiyle gelişmelerini sağlamayı esas almaktadır. Bu sıvıların yanı sıra belirli miktarlarda kum, talaş, çakıl gibi malzemelerden de faydalanılmaktadır.

*Yöntemin Getirileri: Marul ve benzeri bitkilerde 11 kata varan verimlilik artışı, 13 kat az sulama ihtiyacı duyulmaktadır.

2. Akuaponik (Su Yetiştiriciliği ve Topraksız Tarım)

Akuaponik

Kurulan sistem balık yetiştiriciliği ile bitki üretiminin aynı anda yapılmasına olanak sağlamaktadır. Balıkların yetiştirildiği tank içlerinden gelen atık su, bitkiler açısından aşırı besleyici bir özellik gösterdiğinden bitkilerin büyümesi için doğal bir doping görevi görmektedir. Maliyetleri çokça düşürmekte ve üretim alan çeşitliliği oluşturmaktadır.

*Yöntemin Getirileri: Balık yetiştiriciliğinden elde edilen maliyetsiz doğal gübre, yüksek verimli ürünler, su tasarrufu şeklinde sıralanabilir.

3. Aeroponik (Susuz ve Nemle Bitki Yetiştirme)

Aeroponik

Atmosfer dışında, uzayda yetiştiricilik hedeflerini araştıran araştırmacıların keşifleri sonucu ortaya çıkmıştır. Hiçbir şekilde kum ve su olmadan besleyici çözeltinin ortama buhar halinde aktarılması ile bitkilerin beslenmesi yöntemidir. Su tasarruf oranı %90 civarındadır. Bu yöntem son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir.

*Yöntemin Getirileri: Su için ayırılması gereken maliyeti neredeyse ortadan kaldırmaktadır.

4. Controlled Environment (Çevre Kontrollü)

Controlled Environment

Çevre kontrollü tarım yöntem olarak yapay bir ortam kurulması ve bitkinin her dönemde kendini mevsiminin ortamında bulmasının sağlanmasıdır. Hava, sıcaklık, su, nem, besin gibi değerlerin ölçülü şekilde ortama aktarılmasıdır. Bu yöntem diğer yöntemlerle birlikte entegre şekilde kullanılmaktadır.

*Yöntemin Getirileri: Her mevsim ürün üretmek karı sürekli hale getirmektedir.

Verimlilik ve tasarrufun yanında bu yöntemler tarım esnasında doğaya verilen zararların, kuraklık, kıtlık gibi afetlerin önüne geçmektedir. Bu nedenle gün geçtikçe önemi artan bu yöntemlerin gelecekte daha da önem kazanacağı kaçınılmazdır.

Dikey Tarım Ne Kadar Kazandırır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz oranlar baz alındığında örneğin (piyasa verileri baz alınmamıştır).

-10 birim ücrete yetiştirilen bir ürünün 5 birimlik su gideri 4,10 birim tasarrufla 0,90 birime inmektedir. Böylece sadece aeroponik yöntem kullanılarak ürünün maliyeti 10 birimden 5,90 birime düşmektedir. Maliyetten düşülen her miktar kâr marjını arttırmakta böylece yatırımlarınızı arttırmanızı sağlamaktadır.

Dikey tarım nedir? Dikey tarım türleri nelerdir? Dikey tarım nasıl yapılır? Dikey tarım ne kadar kazandırır? Gibi sorularınıza cevaplar vermeye çalıştığımız dikey tarım nedir? İçeriğimizin sonuna geldik. Umarım tarım ile ilgili iş fikirleri arayan okurlarımız faydasını görmüştür. Daha fazla bu tarz para kazanma fikirleri arıyorsanız ilgili kategorimizi yandaki bağlantı ile ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Melike Vural
Yazmak, çizmek, okumak ve keşfetmek için dünyaya gelmiş biri. Hedef yoksa sınır da yoktur!
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.