İkinci El Eşya Satarak Para Kazanmak

İkinci El Eşya Satarak Para Kazanmak

Günümüzde 2.el eşya alım satımı genellikle arabalar veya evler gibi büyük pazara sahip olan araçlarla yapılmasına rağmen ufak eşyaların satımı da sürekli olarak gerçekleşmektedir. Bu ülkemizde o kadar yaygın olmasa da gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam etmektedir. İkinci eldeki pazar payı büyüdükçe satış yapan ve alan kişilerde artmaktadır.

Öyle ki internet üzerinden 2.el eşya alıp satarak geçimini sağlayan kişiler bile bulunmaktadır. Bu ürünleri genellikle durumu pekiyi olmayan kişiler veya öğrenciler tercih eder. Çünkü sıfır ürüne göre 2.el daha ucuz olmaktadır. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve 2.el piyasasını tekrar gündeme getirmiş olan siteler bulunmaktadır. Bu site ve uygulamalardan biri Letgo’dur.

Bu platformda kitaptan arabaya kadar her çeşit ürün satışı yapılmaktadır. Ürün satmak isteyen kişilerin kolaylıkla satış yapabildiğinden dolayı bu platformlar tercih edilmektedir. Eğer sizin de evinizde kullanmadığınız ürünler varsa bu ürünleri makul fiyatlarla satışa çıkarabilir ve kullanmadığınız ürünleri paraya çevirebilirsiniz.

İnternet üzerinden eşya satışı yaparak para kazanmak sandığınızdan daha kolaydır. Yapmanız gerekenlerde çok değildir. Bir hesap oluşturduktan sonra ürünün fotoğrafını açıklamasıyla beraber bu tarz platformlara yükleyebilir ve satışa çıkarabilirsiniz. Satışa çıkardıktan sonra ürünü arayan insanların teklifleri olacaktır. Bunlardan birini kabul ederek para kazanabilirsiniz.

2. El Eşya Dükkanı Açmak

2. el eşya satışını internet üzerinden yapmak yerine eğer bir dükkan açmanız gerektiğini düşünüyorsanız bu işin sürdürülebilirliğini arttırmak adına önemli bir adım olsa da başlangıç için kesinlikle web’i tercih etmelisiniz. Bunun nedeni beklentilerinizi ne kadar karşıladığını görmektir. Eğer bir işi gözünü kulağınızı kapatıp sermayeniz ile giriyorsanız başarılı olma şansınız %50’dir.

Ancak, internette piyasayı öğrenmek, pazarlıkta kendinizi geliştirmek ve insanların ne istediğini bilerek başlangıç yapmak bu şansınızı kesinlikle arttıracaktır. Böyle bir işe dükkan açarak girecekseniz aklınızda ki 2. el dükkanları unutup yeni ve creatif bir şekilde başlamalısınız.

Dükkan açtığınızda, örneğin: “2. Elci” tabelası ile değilde “2. El ve Tarihi Eşyalar” tabelası ile başlamalısınız. Böyle bir tabela işe başladığınızda insanlar sadece 2. el koltuk – kanepe ihtiyaçları için değil, tarihi nesneleri görmek ve belki de yok paraya satın alacak şekilde gelir.

İşin garip tarafı bunu yapmanızın sermayenize daha fazla bütçe ayırmanız gerekmediğidir. Sadece eski bir müzik çalar veya tarihi bir kaç eşya. Bunu vitrine lanse etmekte ayrıca bir önem taşıyor. Kapınızın önüne koyacağınız 2.000 – 3.000 TL’lik bir çalışmayan Vosvos bile müşteri kitlenizi büyük ölçüde arttıracaktır. Yani hayalinizde bir yer tasarlayıp o hayalinizdeki işe girmelisiniz.

İnternetten 2. El Eşya Satmak Güvenilir Mi?

Neredeyse her insan güven sorunu yaşamaktadır. Satış yapmak isteyen insanlarda bunu düşünmektedir. 2.el eşya satışı güvenilir mi? Eğer sizde böyle sorular soruyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Öncelikle internette satış yaparken gerekli koşulları yerine getirirseniz oldukça güvenli olacağını belirtebilirim. Bu kural alan kişi içinde geçerlidir. Yani alan kişide koşulları yerine getirmelidir. İnternet üzerinden eşya alıp satarken yapmanız gerekenler şunlardır;

  • Sattığınız ürünü kargo ile gönderecekseniz varsa satış yaptığınız firmanın aracılık hizmetini kullanabilir veya başka bir kargo şirketini kullanabilirsiniz. Eğer bunları yapamıyorsanız karşı taraf ile birbirinize olan güveni güçlendirecek şeyler yapmalısınız.
  • Ürünü alan kişi başka şehirde yaşıyor olabilir. Böyle bir durumda eğer o şehirde yaşayan arkadaşınız varsa ürünü ona gönderin ve satışı onun gerçekleştirmesini rica edin.
  • Ürünü alan kişi ile aynı şehirde yaşıyorsanız güvenli ve kalabalık olan yerlerden birini seçmelisiniz. Bu yerde sakince alışverişinizi gerçekleştirin ve tüm belgeleri almayı unutmayın. Eğer para eksik olursa sonradan göndereceğim lafına inanmayın ve satışı iptal edin.

İnternetten 2. El Eşya Satarak Ne Kadar Kazanılır?

İnternet üzerinde bir gün içinde binlerce 2.el ürün satışı yapılmaktadır. Elinizde bulunan 2.el eşya sayısı ve eşyaların sağlamlığı sizin kazancınızı doğrudan etkileyecektir. Fazla kazanmak istiyorsanız çok satan eşyalara yönelebilirsiniz. Eğer yaşadığınız yerde 2.el eşya dükkânı veya bit pazarı diye tabir ettiğimiz çok çok ucuza eşya satılan yerler bulunuyorsa buradan ucuza ürünler alarak internette biraz daha fazla ücret karşılığında satabilirsiniz. Fakat alacağınız ürünü önce test etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

2. el eşya satarak nasıl para kazanılır? Yazımız bu kadardı. Hangi sitelerde nasıl satış yapılır ve getirisi ne olur konusunda yardımcı olacak kılavuz niteliğinde bir makale oldu umarım faydalı olmuştur. Daha fazla para kazanma adına yönlendirici makale için istediğiniz başlıkları iletişim kısmından bizlere gönderebilirsiniz. Bol kazançlar.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.