Bazı Ürünlerdeki CE İşaretinin Anlamı Nedir?

Bazı Ürünlerdeki CE İşaretinin Anlamı Nedir?

Eğer Avrupa Birliği dışında üretim yapıp, “Avrupa Birliği Ülkelerine” satış (ihracat) yapacaksanız ürünleriniz zorunlu ce testlerine tabi tutulup, açılımı “Avrupa Birliğine Uyumluluk” anlamına gelen “CE Conformite European” şartlarına uygunluğunu gösteren CE işaretini ürüne eklersiniz.

CE Zorunlu Mu?

CE testlerinin amacı ürünlerinizin en başta insan olmak üzere, çevreye, doğal yaşama ve diğer canlılara zararının olmadığı, kullanım kılavuzundaki uyarılar kapsamında tehlikeler taşımadığını beyan eden deklarasyon belgesidir.

Çeşitli akredite laboratuvar testleri gerçekleştirilir (bu testler uzun sürebilir) ve sonuçları uygunsa ürünlerinize Avrupa Birliği Ülkelerinde satışına engel olmadığı gösteren ce işareti ürünlere yerleştirilir. CE uygunluk işareti ölçüleri belirlenmiş bir logodur. Eğer CE işareti veya ibaresinin altında sayılar mevcutsa (CE uygunluk kodu) bu durumda o ürünün ce işareti taşıması zorunlu kapsamda olduğunu anlayabiliriz.

Eğer CE logosu altında rakamlar yoksa bu ürünün CE almasının zorunlu olmadığını ancak firmanın kendi isteğiyle ürünlerini test ettirip insana, çevreye, canlılara zararlı olmadığını kanıtlaması (prestij veya ithalatçı firma isteği üzerine) ile alınmış demektir. CE sadece ürünlere verilen bir belgedir; TSE gibi kalite yönetim sistemleri gibi firmalara verilmez. Özetlemek gerekirse CE, genel değil ürüne özel sadece o ürüne ait bir akreditasyon işaretidir.

Hangi Ürünler CE İşareti Taşımak Zorunda?

Aslında belli başlı ürünlerde CE damgası zorunludur. Nedir bu ürünler? Asansörler mesela, mutlaka CE’ye uygun olmak zorundadır. Neden olduğu gayet açıktır. Zira içerisinde insan taşımaktadır ve olası kazalarda -ki zaman zaman asansör kazaları ana haber bültenlerinde ortaya çıkabilmektedir – insan zarar görebilir.

Basınçlı kaplar bir diğer grup. Dikkat edilirse yine ortada risk taşıyan bir ürün var. Basınçlı kap dediğimiz örneklersek kalorifer kazanları, basınçlı kazanlardır. Çünkü yine patlama riski, insana gelebilecek ve hatta yangın gibi risklerle çevresel boyutta zarar verebilecek durumların açığa çıkma riski bulunmaktadır. Bu cihazların testlerinde cihazın bir anda dayanabileceği maksimum basınç ve ortalama bir değerde ama belli bir zaman aralığında sabit veya değişken basınç altında davranışıdır. Bu nedenle ce belgesini almak uzun sürebilmektedir.

Elektrikli cihazlarda CE işareti taşımak zorundadır. Sanıyorum örnekler neden CE zorunlu neden değil açıklayıcı oluyor. Elektrikli cihaz ve makineler riskli grupta yer almaktadırlar. Elektrik çarpması ve iş kazasına neden olabilmektedirler. Ayrıca bu cihazların emisyon değerleri ce açısından önemlidir.

Gaz yakan cihazlar. LPG sistemleri, gaz yakıtıyla çalışan ürünlerde hem yangın hem zehirli atık riskleri bu gruptaki ürünlerin de ce işareti taşımasını zorunlu kılmaktadır.

Elektromanyetik uyumluluk maddesiyle ce için bazı elektromanyetik salınım değer limitleri olduğunu söylemek mümkündür. Günümüzde cep telefonlarının SAR değerleri, yüksek gerilim hatları, cep telefonları için baz istasyonları gibi cihaz ve ekipmanlar ce testlerine sokulmak zorundadırlar.

Yapı malzemeleri bir diğer uyulması gereken zorunlu ce sınıfıdır. Çünkü bu yapı malzemeleriyle inşaatlar, siteler kısaca insan yaşam alanları yapılmakta ve bu malzemeler zamanla, yağmur, çevre etkenleri gibi sebeplerden ötürü havaya, toprağa ve doğal su kaynaklarına karışabilmektedir.

Yüksek gürültüyle çalışan cihazlar içinde ce testleri gereklidir. Yüksek ses insana, çevreye zarar verebilmektedir. Gerekli tedbirlerin alınması ve minimum ile maksimum değerler arasında kalınması gerekmektedir.

Medikal Ürünlerde CE

Kişisel koruyucu ekipmanlarda ce işaretinin olmaması kişisel koruyuculuk niteliğini koruyamaması anlamına gelebilir. Son günlerde koronavirüs (Covid-19) dolayısıyla görülen salgında kişisel koruyucu donanımlar için ce şartlarının ne denli önem taşıdığının farkına varılmıştır. Çünkü üç katlı ve telli olmayan maskelerin koruma özellikleri yoktur. Kabul edilebilir korunma sağlamazlar. Bu nedenle kişisel koruyucu yüz maskesi, eldiven, siperlik gibi medikal cihazlar kalite yönetim sistemi ürünlerinde ce belgesinin zorunlu olması kaçınılmazdır.

Sıcak su kazanlarının da içerisinde bulunduğu 8 ana grup ve alt gruplarda ürünlerin CE işareti taşınması zorunlu tutulmaktadır.

CE Belgesini Kim Verir?

CE sadece notified body denilen yetkilendirilmiş kuruluşlar ve akreditastonu kabul edilmiş laboratuvarların verdiği test raporlarına istinaden verilmektedir.

Ülkemizde AdlBelge benzeri aracı belgelendirme kuruluşlarına CE belgesi başvurusu yapılabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Muaz Yalçın
2018 yılından beri teknoloji içerikli konularda araştırmalar yapıyorum. 4 farklı yazılım dili biliyorum. Boş zamanlarımda grafik tasarımcısı olarak büyük markalara hizmetler veriyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.