İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim? Diyenler İçin En Etkili 7 Tavsiye

İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim? Diyenler İçin En Etkili 7 Tavsiye

Hemen hemen birçok kesim dördüncü sınıftan bu yana İngilizce öğrenme aşamalarından geçmektedir ama asla istenilen ya da ulaşmayı düşündüğümüz İngilizce seviyesine ulaşamayız. Bunun asli sebeplerinden birisi okulda öğretilen İngilizcenin sürekli olarak kendini tekrar etmesi ve çocukları yılları boyunca aynı konular çevresinde İngilizce öğreniyormuş gibi görünmesidir. Diğer sebepleri ise yeterli düzeyde konuşma, yazma ve dinleme çalışmalarının bulunmuyor olmasından geçer. Bu aşamada genelde insanlar kendilerine şu soruyu soruyor “İngilizcemi nasıl geliştirebilirim?“. Bugün sizlere okulda öğretilmeye çalışılan İngilizceden sıyrılarak nasıl daha çok kelime bilgisine sahip olabileceğinizi, nasıl bir yabancı ile karşı karşıya kaldığınızda konuşabilecek kıvama gelebileceğiniz hakkında ufak bir yazı yazdım. İyi okumalar dilerim herkese.

1. Kurslara Para Yatırmamak

Bunu demeniz o kadar normal ki; okulda öğrettiklerini sandıkları şeylerin üstüne ne katabilirler diyebilirsiniz. Lakin düzgün bir araştırma sonucunda öğrencilerini iyi yerlere getiren belli başlı İngilizce kursları bulunmaktadır.  Bu kurslar sizlere sadece Grammer bilgisi değil aynı zamanda konuşma, yazma ve dinleme becerileri de kazandırmaktadır. Biliyorsunuz ki Türkiye’de İngilizce Grammer öğretilmekten geçilmektedir ve bazı kurslar sizlere Grammer bilgisinin yanında gelişmesi gereken diğer becerileri de geliştirmenizde yardımcı olur bununla birlikte kelime bilginizi geliştirmek için size ekstra yollar sunar.

2. Filmleri, Dizileri Türkçe Altyazı İzle

Bana filmi mi izleyeyim, altyazıyı mı takip edeyim diye isyan edebilirsiniz ama en iyi dinleme egzersizlerinden birisi bu şekilde yapılır. Zihniniz okuduğunuz Türkçe cümlenin İngilizce halini bir yere not eder ve bu şekilde süreklilik halinde hem telaffuz konusunda gelişimleriniz başlar hem dinleme becerileriniz gelişir ve hem de kelime bilginizde artık meydana çıkar. Başlarda zor olsa da düzenli olarak bu şekilde film ya da dizi izlerseniz eğer gelişimlerin farkında olacaksınız.

3. İngilizce Kısa Romanlar Okuyun

Hiçbir zaman seviyenizden üst bir seviyede İngilizce kitap okumaya çalışmayın. Bu hem sizi yorar hem de öğrendiklerini kavramayı zorlaştırır. Belli başlı sitelerde belirli seviyelerde İngilizce kısa romanlar bulunmaktadır. Her seviyeye göre birkaç kitap alarak okumanızı geliştirebilirsiniz. Okumanızı geliştirirken anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını öğrenerek kelime haznenize de yardımcı olursunuz ve ek olarak da İngilizce anlamayı ve hatta yer yer İngilizce düşünmeye başlarsınız. Bu hem okuma becerinizi hem de kelime haznenizi geliştirecektir.

4. İngilizce Günlük Yazın

Çok uzun detaylar barındırmayan, belki de ailenizin öğrenmesini istemediğiniz şeyleri İngilizce olarak defterinize yazın. Bu yazma becerinizi geliştirecektir. İlk başlarda yazım aşamasında tonlarca hata yapacak, dilbilgisi kurallarına aykırı cümleler meydana gelecektir lakin gün geçtikçe doğru bir İngilizce ile yazmayı kavrayacaksınız. Bu konuda en çok dikkat etmeniz gereken yerlerden birisi İngilizce düşünmeye çalışın. Biliyorsunuz ki İngilizce dilbilgisi ile Türkçe dilbilgisi aynı değil; eğer Türkçe düşünüp ona uygun yazmaya kalkarsanız hatalarınız her zaman çok olur ama küçük çaplı da olsa İngilizce düşünerek yazmaya çalışırsanız her geçen gün yazım becerileriniz de gelişir ve grammer bölümünde de hatalarınız azalmaya başlar.

5. İngilizce Şarkı Çevirin

Bir defter edinin ve sevdiğiniz tüm İngilizce şarkıları oraya yazın. Mesela Imagine Dragons’dan Demons şarkısını ele alalım. Bu şarkının sözlerini verseler halinde deftere yazın ve şarkısı bir şarkı gibi değil de şiir okuyormuşçasına okuyarak bilmediğiniz kelimeleri yuvarlar içine alarak o cümlenin anlamına uygun bir şekilde sözlükten Türkçe anlamını yerleştirin. Bu şarkı çevirileri sizin dinleme becerilerinizle birlikte kelime haznenizi de geliştirecektir.

6. Sözlük Kullanın

İngilizce sözlükler bir yamyam değildir, sizi yemezler. Bırakın sadece İngilizce değil tüm dillere ait sözlüklere karşı herkesin böyle garip bir tavra sahip. İşin aslı yanınızda taşımaya üşendiğiniz tüm dillere ait sözlüklerin artık telefonlarınıza göre uygulamaların da bulunuyor olmasıdır. Sizin için İngilizce – Türkçe açısından en yararlı olduğunu düşündüğüm uygulama sözcükleri aşağıya verdim.

 • Tureng Sözlük
 • İngilizce Türkçe Sözlük
 • İngilizce Türkçe Sözlük ve Çevirmen
 • Vocabulary. com
 • Dictionary. com
 • Merriam – Webster
 • Urban Dictionary
 • YourDictionary
 • Cambridge Dictionaries
 • Oxford Advanced American Dictionary

Bu sözcüklerin bazıları ücretli ve bazıları da uygulama halinde değil de Google üzerinden girebileceğiniz şekilde. Hemen hemen hepsinde bir kelimenin isim, fiil, sıfat hallerinin ne anlama geldiğini ya da nasıl yazıldığını detaylıca anlatmaktadır. Bu yüzden sözlük kullandıkça kelimelerin hangi gruba nasıl girdiğini daha rahat anlayabilirsiniz.

7. Öğrenemeyeceğinizi Düşünmeyin

Başarıya ulaşmanın ana yolu başaracağınıza dair büyük bir inanç ile yola çıkmanızdan başlar. Eğer ki bir gün öğrenemeyeceğinizi düşünür de yolun yarısına gelmişken bırakırsanız ileri günlerde bu yaptığınız şeyden dolayı ağır pişmanlık duyarsınız. Hiçbir şey zor değildir; ben daha kolay öğrenebilirim sen daha zor öğrenebilirsin ama o sürecin sonunda her zaman aynı kapı bulunur. İngilizce Dünya dillerinin en önemlilerinden birisidir ve bu dili öğrenmek sizi her konuda bir adım daha öne çıkartır.

Teknolojinin yararlarından faydalanın; bir sürü İngilizce geliştirme uygulaması bulunmaktadır. Bunları bir kere de olsa deneyin. Üstte yazdığım tonlarca yazıyı deneyin eğer ki gerçekten de büyük bir gelişim göremiyorsanız işte o zaman vazgeçmeye çalışın ama en sonuna gelinceye kadar asla öğrenemeyeceğinizi düşünmeyin.

ETİKETLER: İngilizce, Yabancı Dil
YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

 1. Burcu dedi ki:

  İngilizce öğrenmek için yapılabilecek en doğru şeylerden bahsedilmiş. Harika

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al