Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Borsayla İlgilenenlerin Mutlaka Okuması Gereken 15 Kitap Önerisi

Borsayla İlgilenenlerin Mutlaka Okuması Gereken 15 Kitap Önerisi

Yeni başlayanlar için borsa sıra dışı bir zorluk içeriyor gibi görünüyor olsa da bir başucu rehberine sahip olmak derin dehlizlerden oluşan borsada dimdik ayakta durabilmeyi sağlar. Kitapların gücünden her alanda faydalanmanın mümkün olduğu gibi borsada rehber olarak yine kitapları benimsemek ve onların gücünden faydalanmak yapılan yatırımların izlencesine yön verebilir.

Bu kapsamda en iyi borsa kitapları, sizinle konuşan ve yatırımlarınızı en iyi şekilde değerlendirmenize uygun zemini hazırlayan birer rehberdir. Söz konusu rehberlerden faydalanmak ve en doğru zamanda en sağlıklı yatırımları gerçekleştirebilmek ise tamamen yatırımcıların alacağı riskler ile doğrudan ilintilidir.

1. Kazanmayı Öğren – Peter Lynch

En iyi borsa kitapları alanında Peter Lynch etkisi olarak bilinen etki alanın içerisine dahil olmak isteyenler için Kazanmayı Öğren, sadece bir başucu borsa portalı olmaktan çok daha fazlasıdır. Kitabın temel teması sadece borsa yatırımlarının nasıl şekillenmesi gerektiği üzerine değildir ve bundan çok daha fazlasını, yani iş dünyasının gizemli kapılarının aralanmasını vadetmektedir.

2. Borsayı Yenmek – Peter Lynch

Peter Lynch etkisinde borsa teknik analiz kitapları arasında yer almaya aday olan Borsayı Yenmek, Lynch’ın en başarılı dönemlerine Fidelity Megallan Fonunu yönetmiş olduğu dönemlere yönelik bir başarı hikayesinin kelimelere dökülmüş halidir. Sıra dışı serüveni ile son derece etkileyicidir.

3. Borsada Rastgele Seyir – Burton G. Malkiel

Adeta yatırım klasikleri haline dönüşmüş olan Borsada Rastgele Seyir, borsada günümüzde klasik haline dönüşmüş olan rastgelen seyir hipotezinin açıklıkla paylaşıldığı ilk eser olma özelliğine sahiptir.

4. Zengin Baba Yoksul Baba – Robert Kiyosaki

Bir başka borsa teknik analiz kitapları fabrikası olan Robert Kiyosaki kaleminden inşa edilmiş olan Zengin Baba Yoksul Baba, zengin ve önemli iş insanlarının çocuklarına yönelik tavsiyelerini içermektedir.

5. Warren Buffet Tarzı – Robert G. Hagstrom

Warren Buffet, tarihin gelmiş geçmiş en ihtişamlı yatırımcılarından biridir ve Hagstrom, Buffet tarzı yatırımın tüm detaylarını okuyucuları ile paylaşmaktadır.

6. Bir Borsa Spekülatörünün Anıları – Edwin Lefêvre

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları tüm zamanların en iyi borsa teknik analiz kitapları arasında yer almakla birlikte bir borsa spekülatörünün hayatının derinlemesine incelenmesi üzerine temel bir temaya sahiptir.

7. Sıradan Hisseler Sıra Dışı Kârlar – Philip A. Fisher

Yeni başlayanlar için borsa izlencesi olmaya aday Fisher imzalı Sıradan Hisseler Sıra Dışı Kârlar, borsada bir izlenceye sahip olunmasına doğrudan katkı sağladığı gibi aynı zamanda küçük bir işletmenin yönetilmesi kapsamında oldukça efektif detaylar da içermektedir.

8. Borsa Sihirbazları – Jack D. Schwager

Dünyanın en başarılı yatırımcılarının doğal becerilerinin konu edinildiği Borsa Sihirbazları, başarının formülünü matematiğin gücünden alarak ortaya çıkarmaktadır. Borsada sıra dışı başarılar elde eden yatırımcılar ile yapılan röportajlardan oluşan kitap, başarının temel prensiplerini sil baştan yazmaktadır.

9. Piyasayı Altüst Eden Küçük Kitap – Joel Greenblatt

Küçük ama etkili bir sihrin borsada neler yapabileceğini anlatan Piyasayı Altüst Eden Küçük Kitap, uygun fiyatlı hisse senetlerinden nasıl devasa kazançlar elde edilebileceğinin sihrini paylaşmaktadır.

10. Yalancının Pokeri – Micheal Lewis

Micheal Lewis imzalı Yalancının Pokeri, tüm zamanların en iyi borsa kitapları arasında yer almaya uygun gerçek bir olay örgüsüne sahiptir. Wall Street’in en çalkantılı dönmelerine, 80’li yıllara uzanan bir serüveni konu edinen kitap, sıra dışı tecrübelerin okuyucu ve yatırımcılar ile buluşmasına aracılık etmektedir.

11. Borsanın Akıl Almaz Yükselişi – Robert J. Shiller

Ünlü ekonomist Shiller tarafından kaleme alınan Borsanın Akıl Almaz Yükselişi, dönemlik bir borsa hikayesinin detaylı bir analizini sunar. En iyi borsa kitapları arayışında olanlar için sıra dışı bir deneyim sunacaktır.

12. Zengin Baba’nın Yatırımcılık Kılavuzu – Robert T. Kiyosaki

Kiyosaki’nin kaleminden çıkmış bir başka Baba figürlü kitap olan Zengin Baba’nın Yatırımcılık Kılavuzu, yatırım kontrolü ve yatırım yönetimi için efektif bir rehber olmaya adaydır.

13. Yatırım 101 – Micheal Cagan

Yatırım 101, uygulamalı kişisel bir borsa gelişim kitabıdır. Balık vermektense tutmayı öğreten kitap, borsada başarılı olmanın sırlarını okuyucuları ile paylaşır.

14. 30 Saniyede Ekonomi – Donald Marron

Serbest piyasa ekonomisi ve bilindik ekonomilerin birer analizini sunan 30 Saniyede Ekonomi yeni başlayanlar için borsa kapsamının dışına çıkarak ve en temel finansal dinamiklerin sürükleyici bir anlatımla sunulmasını sağlar.

15. Ekonomi 101 – Alfred Mill

Borsa kitapları ekonominin temel dinamikleri üzerinde analiz verileri sunma konusunda cüretkar olmasa da Ekonomi 101 tüm finansal detayları okuyucuları ile oldukça efektif şekilde paylaşmaktadır. Ekonomiyi bir iktisatçı gözü ile sil baştan tanımak isteyenler için oldukça başarılı bir kaynak olacaktır.

ETİKETLER: Ekonomi, finans, Kitap Önerisi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.