Duygusal Özgürleşme Teknikleri (EFT) Nedir?

Duygusal Özgürleşme Teknikleri (EFT) Nedir?

Emotional Freedom Techniques (EFT) aslında bir çeşit zihinsel iyileşme tekniğidir. Türkçe de ise duygusal özgürleşme teknikleri olarak adlandırılmaktadır. Zihin dediğimizde herhangi bir cihazla ölçülemeyen duygu, davranış ve düşüncelerimizin toplamından bahsetmek mümkündür. EFT yöntemi aslında çok iyi yerleşmiş ve işleyen bir yöntem olan Çinlilerin kadim şifa yönteminden ortaya çıkmıştır. Gereksiz ve bilimseli temeli olmayan uygulamaların çıkartılıp bir takım yenilikler eklenmesiyle oluşmuştur.

EFT Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyada hızla yayılmaya başlayan ve yaklaşık son 20 yılın en güçlü iyileşme tekniği EFT’dir. Amacı ise herhangi bir hastalığı tedavi etmektense enerji bedeninde sıkışan duyguları boşaltmak yani iyi hissetmeyi sağlamaktır. İyi hissedince enerji bedenindeki enerji sağlıklı akıyor demektir. EFT tekniği ile duygusal sorunları çözülmesi sağlanmaktadır. Duygusal sorunları yeterince derinden temizlemek mümkün olunca bedenin iyileşmesini de mümkün kılmaktadır.

Hastalıkların ve fiziksel rahatsızlıkların oluşmasında duyguların katkısı bugüne kadar verilen önemin oldukça üstündedir. Herkes sezgisel olarak öfke, üzüntü, travma ve suçluluk gibi duygular bugün hala hissediliyorsa bunlar bedende bir şekilde ortaya çıktığını bilir. Örneğin inşalar sinirlendiğinde midesi kasılır, tansiyonu yükselir veya heyecanlandığında midesi bulanır. Duygular uzun süre bedende tutulduğunda bedende çeşitli tepkilere neden olmakta ve bir gün bu duyguları hastalık olarak ortaya çıkmaya başlayacaktır.

EFT’nin Ruhsal ve Fiziksel Etkileri

Bedenin her yerinde akan enerjilere meridyen denir.  Eğer bu enerjilerin akışları düzgün değilse veya herhangi bir bozukluk varsa bedenin sağlığı da iyi olmayacaktır. Meridyenler uyarıldığında yani parmak uçları kullanılarak kısa vuruşları yapıldığında kendiliğinden dengelenmektedir. Bu sayede kişinin yaşamakta veya yaşamış olduğu duygusal sorun bir anda silinip ortadan kalkmakta.

Bu işlem bazen birkaç dakika sürerken bazen saatler sürebilmekte. Bu duygusal sorunlar bir kere doğru tekniklerle çözülmeye başlandığı ve tamamen ortadan kalktığı zaman ruhsal yani fiziksel sorunlar da iyileşmeye başlamakta.

Duygusal özgürleşme tekniği olan EFT’de kabullenilmesi gereken ilk ve en önemli husus iyileşmenin enerji üzerinden olduğuna ilişkindir. Yani enerji beden üzerinden olur.  Hatta Amerika’da enerji bedeni psikolojisi adıyla bir alt bölüm ortaya çıkmıştır. Enerji bedenindeki iyileşmelerin hem fiziksel bedende hem de psikolojik olarak olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.