Türkiye’nin En İyi Liseleri! 7 Başarılı Lise

Türkiye’nin En İyi Liseleri! 7 Başarılı Lise

En iyi liseler: Ülkemizde her sene liseye giriş sınavlarının sistemleri değişiyor. Lise ve üniversite seçimleri de gençlerin en önemli seçimleridir. Çünkü geleceklerini ancak bu eğitimler yardımıyla şekillendirebiliyorlar. Onlara en iyi geleceği sunabilmek adına Türkiye’nin en iyi liseleri araştırılmaya devam ediyor.

En İyi Liseler

Türkiye’deki En İyi Liseler

İşte bu sebeplerden dolayı ben de sizlere bir liste hazırladım. Bu liste sayesinde lise tercihlerinizi yaparken aşağıda sıraladığım 7 lise ile karşılaştırmasını yapabileceksiniz. İşte Türkiye’nin en iyi liseleri! 7 başarılı lise…

1. İzmir Fen Lisesi

Türkiye’nin en iyi liseleri dediğimizde mutlaka İzmir Fen Lisesi’nden bahsetmemiz gerekiyor. Oldukça iyi puanlara sahip olan ve iyi başarılar sağlayan lise kesinlikle ilk sırada yer almalı. 1982 yılında açılan okul, İstanbul ve Ankara Fen Liseleri kadar iyi bir eğitime sahip. Lise İzmir Ege Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alıyor.

Sorgulayan, yaratıcı ve üreten gençler yetiştirmeyi amaçlayan lise mutlaka aklınızda bulunmalı. Eğer İzmir’de bir lise istiyorsanız kesinlikle İzmir Fen Lisesi’ni değerlendirmelisiniz.

2. Galatasaray Lisesi

Aslında lise dediğimizde akla ilk gelenlerden birisi de İstanbul Galatasaray Lisesi’dir. Bu lise geçmişten günümüze her zaman özel yerini korudu. Türkiye genelinde en yüksek taban puana sahip liselerin başında yer alıyor.  Diğer liselerden farkı ise Fransızca eğitimi çok uzun yıllardır veriyor olması.

4+1 yıl olan eğitim sürecinin ilk yılında, Fransızcanın ağırlıklı ders olduğu hazırlık sınıfına öğrencileri kaydederler. Ayrıca öğrencilere 2.yabancı dil seçeneği olarak İngilizce ve İtalyanca gibi imkanlar sunuluyor. Eğer çok iyi bir eğitim almak istiyorsanız Galatasaray Lisesi’ni kazanmaya çalışmalısınız.

3. Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Türkiye’deki en iyi liseler! 7 başarılı lise dediğimizde 3.sırada İstanbul Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi var. Burası 1908 yılından beri eğitim veriyor. Farklı yerlerde ve farklı isimlerde eğitim vermeye devam lise şu anda Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi ismini kullanıyor.

Süper lise statüsüne kavuşan kurum, yaygın yabancı dil eğitimi verilebilmesi amacıyla çalışmalar yapıyor. Ayrıca kuruma özel pansiyon var ve bu yüzden de şehir dışından gelen öğrencilerin gözdesi konumunda.

4. Hüseyin Avni Sözen Lisesi

1984 yılında eğitim vermeye başlayan kurum çok uzun zamandır Türkiye’nin en başarılı liselerinden birisi. Hem taban puanlarının yüksek olmasından hem de mezun olan öğrencilerin başarılarından dolayı tercih ediliyor. İstanbul Hüseyin Avni Sözen Lisesi, 24 dersliğe sahip ve aynı zamanda kütüphane, satranç odası, müzik odası, biyoloji laboratuvarları gibi çok sayıda aktivite imkanı da sağlıyor.

Lise binası Ferit Avni Sözen Vakfı tarafından da destekleniyor. Ayrıca 4+1 eğitim sistemi bulunuyor. Yani öğrencilere İngilizce hazırlık imkanı sunuyor.

5. Tofaş Fen Lisesi

Türkiye’nin en iyi liseleri! 7 başarılı lise arasında yerini alan Tofaş Fen Lisesi de mutlaka araştırılması ve tercih edilmesi gereken okullardan birisi. Bursa’da olan okul, sizlere kaliteli eğitim sunuyor. Tofaş Fen Lisesi, 1989 yılında açıldı ve öğrenci yurdu da bulunuyor. Bu yüzden şehir dışından gelen öğrenciler için bir rahatlık sağlıyor.

Yüzlerce öğrenciye eğitim şansı sağlayan okul aynı zamanda Erasmus için de öğrencilerine tam destek veriyor. Çeşitli bilim etkinliklerinde ve organizasyonlarda çalışmalarını ortaya koyan Tofaş Fen Lisesi öğrencileri kendilerini ön plana çıkarıyor. Eğer puanınız yetiyorsa ve imkanınız varsa Bursa Tofaş Fen Lisesi’ni de listenize eklemelisiniz.

6. Ankara Fen Lisesi

Listemizde sona yaklaşırken çok önemli bir liseden daha bahsedeceğim. Ankara Fen Lisesi Türkiye genelinde en büyük imkanları sağlayan ve aynı zamanda ciddi anlamda başarı da getiren bir lisedir. Oldukça büyük bir binaya sahip olmasının yanı sıra taban puanıyla da başarısını kanıtlıyor. Ayrıca öğrencileri kültür, sanat ve edebiyat alanlarında destekleyen projeler yapıyor.

Ankara Fen Lisesi’ni en özel yapan yönü ise ülkemizin ilk fen lisesi olmasıdır. Bu yüzden de taban puanı yeten öğrenciler öncelikle Ankara Fen Lisesi’ni ardından da diğer liseleri tercih listelerine ekliyor.

7. Aydın Fen Lisesi

Son sırada yer alan lise ise Aydın Fen Lisesi. Aslında Türkiye genelinde en başarılı liselerin fen liseleri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü buralarda verilen eğitimler oldukça geniş alanlı oluyor ve taban puanlarının yüksek olmasından dolayı da ciddi başarılar sağlıyor.

Mezun edilen öğrencilerin de tavsiyeleri arasında yer alan Aydın Fen Lisesi, başka şehirden gelecek öğrenciler için geniş bir pansiyona da sahip. Ayrıca Aydın Fen Lisesi, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılmıştır.

Evet, Türkiye’nin en iyi liseleri! 7 başarılı lise dediğimizde sizlere güzel ve detaylı bir liste hazırladım. Bu listeden de anlayacağınız üzere tercih edeceğiniz lisenin geçmişi, mezun verme oranı ve taban puanı gibi bilgileri iyice araştırmanız gerekiyor. Böylece en iyi liseyi tercih ederken daha az zorlanacaksınız ve karşılaştırma yapma imkanınız daha yüksek olacak.

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.