Güneş Sistemi İçerisinde Bulunan Gezegenler Nelerdir?

Güneş Sistemi İçerisinde Bulunan Gezegenler Nelerdir?

Dünyanın da içinde bulunduğu Güneş Sistemi, insanlar tarafından en iyi bilinen yerlerdendir. Güneş sistemindeki gezegenler de biz insanlar tarafından ziyaret edilen tek gezegen ailesidir. Peki tam olarak nedir bu gezegenler? Özellikleri ve iklimsel koşulları neler?

1. Neptün Gezegeni

Güneşe en uzak gezegen olan Neptün gezegeni, ortalama -214 derece sıcaklığa sahiptir. İnsan yapımı en kuvvetli uzay araçlarından olan Voyager 2 uzay aracı tarafından ziyaret edilmiştir. Triton, Thalassa ve diğer 12 uyduya sahiptir. Hidrojen ve helyum açısından oldukça zengin olan Neptün gezegeni, güneş sistemindeki en soğuk gezegendir.

2. Uranüs Gezegeni

Güneş etrafındaki dönüşünü tam 84 yılda tamamlayabilen Uranüs gezegeni, güneş sistemindeki gezegenler arasındaki en soğuk gezegenlerden birisidir. Sıcaklığı – 214 derece civarında seyreden Uranüs, 27 uyduya sahip. Aynı zamanda Voyager 1 isimli uzay aracı tarafından bir kez ziyaret edilebilmiştir ve Uranüste bir gün 17 saat 14 dakika sürmektedir.

3. Satürn Gezegeni

Voyager 1 ve 2, Pioneer 11 ve Cassini-Huygens uzay araçları tarafından ziyaret edilen Satürn, Enceladus, Titan, Rhea, Mimas ve 58 uyduya sahiptir. Satürn’de bir gün ortalama 10 saat 34 dakikada tamamlanır. Güneşe en uzak 6. Gezegendir.

4. Jüpiter Gezegeni

Adını, Roma mitolojisinde en büyük tanrı olarak bilinen Jupiter’den alır. Güneş sistemindeki gezegenler arasında 1 günü en kısa sürede tamamlayan gezegendir. Jupiter’de 1 gün, yalnızca 9 saat 55 dakika sürmektedir. Jüpiter, uzakta olmasına rağmen boyutu nedeniyle Dünya’dan çıplak gözle görünen nadir gezegenlerden biridir. Europa, Ganymede ve 77 uyduya sahiptir. Kütlesi nedeniyle aynı zamanda güneş sistemi içindeki en yüksek yer çekimine sahip gezegen olarak bilinir.

5. Mars Gezegeni

Güneşe en uzak 4. Gezegen, yani hepimizin bildiği adıyla kızıl gezegen Mars. Güneş sistemindeki en küçük 2. Gezegendir. Deimos ve Phobos’tur adında 2 uyduya sahip olan Mars, yüzey sıcaklığı -87 ile -5 arasında değişen bir sıcaklığa sahiptir. Dünya ile neredeyse aynı gün uzunluğuna sahip Mars’ta bir gün, 24 saat 37 dakikadır. Bunun aksine 1 Mars yılı ise yaklaşık 687 dünya günü eder.

6. Dünya Gezegeni

İçinde bulunduğumuz ve Güneş sistemi içerisinde, içinde su, yani yaşam bulunan tek gezegen. 1 gün ortalama 23 saat 56 dakika sürerken 1 yılı 365 gün 6 saatte tamamlıyor. Ay isminde yalnızca 1 adet uydusu bulunan Dünya, güneş sistemindeki yoğunluğu en yüksek gezegendir. Şu ana kadar keşfedilen gezegenler arasında yaşam bulgusuna daha doğrusu yaşama sahip tek gezegendir. Yaşam koşullarına elverişli olmasının temel sebeplerinden bir tanesi, iklimsel olarak yaşama uygun olması ve içerisinde H2O olarak da bilinen suya ve temiz oksijene sahip olması.

7. Venüs Gezegeni

Roma döneminde aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ün adını almıştır. Güneşe en yakın 2. Gezegen olan Venüs, Güneş sistemindeki en büyük 6. Gezegendir. Herhangi bir uydusu bulunmuyor ve güneş sistemindeki en yoğun 3. Gezegen. Dünya’ya en yakın gezegen olan Venüs, aynı zamanda benzer özelliklere sahip olduğu için Dünya’nın ikiz kardeşi olarak da bilinir. Aynı zamanda görüntüsündeki muhteşemlik sebebiyle de en alımlı gezegendir denilebilir.

8. Merkür Gezegeni

Merkür, Güneş’e en yakın gezegendir. Bu yakınlığı nedeniyle oldukça sıcak geçen günlere sahip bu gezegen, 450 dereceye kadar ulaşabilmektedir. Aynı zamanda en soğuk günündeyseniz, -170 derece havayı da tatmanız mümkün. Mariner 10 ve Messenger uzay araçlarıyla ziyaret edilen bu gezegen, Güneş sistemindeki en küçük gezegenlerin arasındadır.

YAZAR BİLGİSİ
Muaz Yalçın
2018 yılından beri teknoloji içerikli konularda araştırmalar yapıyorum. 4 farklı yazılım dili biliyorum. Boş zamanlarımda grafik tasarımcısı olarak büyük markalara hizmetler veriyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.