Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Şizotipal kişilik bozukluğu nedir? Her davranışımızın her ruh halimizin aslında psikoloji alanında bir ismi var. Aynı zamanda bu hastalıkların çözümü ve tedavisi de bulunuyor. Eğer siz de şizotipal kişilik bozukluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Merak ediyorsanız hemen okumaya başlayabilirsiniz. Vereceğimiz bilgiler oldukça faydalı gelecek.

Psikiyatri alanında oldukça önemli bir hastalık olarak bilinen şizotipal bozukluk hemen tedavi edilmelidir. Bu sebeple de belirtileri görülüp teşhisin konulması gerekiyor. İşte detaylar…

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nedir?

Öncelikle şizotipal kişilik bozukluğunun ne olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Bu kişilik bozukluğu en genel anlamıyla, şiddetli sosyal anksiyete, düşünce bozukluğu, geçici psikoz ve paranoid düşünceler ile karakterize olan zihinsel bir bozukluğu ifade eder. Bu hastalığa sahip olan kişilerin hemen tedavi edilmesi gerekiyor.

Şizotipal kişilik bozukluğu ya da bir diğer ismiyle şizotipal bozukluğu olan kişiler başka insanlarla iletişim kurarken zorlanırlar, durup dururken olmayacak şeyler düşünerek ruh hallerini bozarlar ve genelde akranlarının kendilerine karşı olumsuz düşünceler beslediği fikrine kapılırlar. Bunlara ek olarak birileriyle konuşurken beklenmedik tepkiler göstererek karşısındakini korkutabilir.

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Peki karşımızdaki bir insanda ya da herhangi birinde şizotipal kişilik bozukluğu olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Bu hastalığın belirtileri nelerdir hemen inceleyelim.

  • İnsanlarla iletişim kuramazlar. Çok zorlanırlar.
  • Ani tepkiler verirler.
  • Tuhaf konuşma tarzları olabilir.
  • Garip bir giyinme tarzları vardır. Alakasız kıyafetlerle gezebilirler.
  • Kendi kendilerine konuşurlar.
  • Başkalarının konuştuklarını üzerine alınırlar ve kendileriyle ilgili konuştuklarını düşünürler.
  • Sosyal ortamlarda aşırı kaygı yaşarlar.
  • Bedensel illüzyon duyumsarlar. Yani vücutlarında bir şey geziyormuş gibi hissedebilirler.
  • Herhangi bir yerlerinde şekil bozukluğu olduğunu düşünürler.

İşte bu gibi belirtiler kişinin şizotipal kişilik bozukluğuna sahip olduğunu gösterir. Eğer böyle davranışlar sergileyen kişiler varsa hemen yakınlarını uyarmalısınız.

Ayrıca bu hastalığın neden oluştuğunu da şu şekilde söyleyebiliriz: Şizofreni olarak da adlandırabileceğimiz bu rahatsızlık çocukluk dönemi travmalarından, istismarlardan, ihmale uğramaktan ya da ebeveynlerle yaşanan olumsuz deneyimlerden kaynaklanabilir. Böyle benzer sebepler kişide kalıcı hasara sebep olur ve zaman içerisinde büyür, kendini gösterir. Kişi, böyle bir rahatsızlığı olduğunun farkına bile varmayabilir.

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nedir?

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Böyle bir rahatsızlık nasıl tedavi edilir? Endişe etmeyin, eğer henüz yeni yeni kendine göstermeye başlayan bir durumsa tedavisi kısa sürede yanıt verir fakat uzun süreli bir hastalık söz konusuysa o zaman tedavi edilmesi ve sonuç vermesi uzun sürecektir.

Şizotipal kişilik bozukluğu olanların çok azı psikiyatriye başvururlar ve tedavi olmak isterler. Eğer kişi kendi isteğiyle gelirse ve gerçekten sonuç almak isterse başarılı olur. Tedavi sürecinde olumlu düşünceler ve pozitif tutumlar için uğraşırlar. Tabi bunlara ek olarak ilaç tedavisi de görürler. Hatta durum çok ilerlemişse bir psikiyatri kliniğine de yatırılabilirler.

İnsanlardan uzak durmak için uğraşan ve hemen tepki veren şizotipal kişilik bozukluğu olan kişiler, tedavi sürecinde değişirler. İnsanlarla iyi iletişim kurabildiklerini görmeye başladıklarında artık daha mutlu hissederler ve sonuca daha çabuk ulaşmak için uğraşırlar.

İlaç tedavisi de ancak kişi çok saldırganlık ya da depresif bir durum sergiliyorsa kullanılır. Hem psikiyatristle konuşmak hem ilaç tedavisi almak çok ilerlemiş hastalıkları bile yavaşlatabilir ve hatta geçirebilir. Ama burada en önemli faktör, hastanın kendi isteğinin olmasıdır.

Bu Hastalık Tekrarlar mı?

Bir diğer merak edilen konu da tedavisi yapılan ve artık aynı semptomları göstermeyen kişilerde bu hastalık tekrarlar mı?

Buna da hemen cevap verelim: Az önce de belirttiğimiz gibi hastalığın ilerlemesi ya da yavaşlaması tamamen hastaya bağlıdır. Eğer tedavi bitmişse ve bu ruh halinden, semptomlardan kurtulmuşsa tekrarlamaması için dikkatli olunması gerekir. Buna ek olarak, kişi kendini kötü bir ruh halinde bulursa ya da bu hastalığa sebep olan duruma benzer bir durum daha yaşarsa tekrarlaması mümkündür. Bu süreçte asla yalnız kalmamaları gerekir.

Şizotipal kişilik bozukluğu, anlattığımız üzere oldukça tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilecek bir rahatsızlıktır. Bu sebeple yazdıklarımıza dikkat etmelisiniz ve çevrenizde böyle kişiler varsa hemen uyarıda bulunmalısınız. Eğer zamanında tedavi edilemezse geri dönüş için fazlasıyla geç kalabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.