Hayatımızı Değiştirecek 23 Sağlık ipucu

Hayatımızı Değiştirecek 23 Sağlık ipucu

Sağlıklı yaşamak ve sağlıklı yaşlanmak herkesin ortak isteğidir.  Sağlık açısından  kimseye muhtaç olmamak anlamına gelir. Günümüzde insanların ömrü  uzamaya başladığı için uzun yaşarken sağlıklı da olmak istek ve beklentidir.

Yalnızca beklenti haline getirmek ve sağlıklı yasamak için hiç bir harekette bulunmamak bilerek yanlış yapmak anlamına gelir. Sağlıklı yaşamayı ve yaşlanmayı isteyen bireyler bunun için harekete geçmek zorundadır. Bizlerde size bu yazımızda sağlıklı yaşamanın ve hayatımızı değiştirecek, sağlıklı yaşlanmanın 23 ipucundan bahsedeceğiz.

1. Spor Yapın

Spor yapmanın hem bedene hemde psikolojiye faydası çoktur. Düzenli  ve bilinçli hareket etmek yediden yetmişe herkesin yapması gerekir. Spor yapmak vücudu zinde tutar. Sürekli işlek olan bir makine nasıl kolay kolay bozulmuyorsa, sürekli hareket halinde olan beden de sağlık yönünden kolay kolay bozulmaz. Sporu bırakıp yalnızca boşa vakit geçirmek bir zaman sonra bedende parlakların vermesine neden olacaktır.

2. Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslenmek bedenin, yağ tutmaması, damarların tıkanması ve hücreler için gereklidir. Bedenimizin yakıtı  yediğimiz besinlerdir. Nasıl  ki aracı çalıştıran motora benzin yerine su koyduğumuzda araç çalışmıyorsa, tıpkı makine gibi bedene sürekli sağlıklı olmayan gıdaları yüklemek bedenimizin bozulmasına neden olur.

3. Alkol ve sigaradan uzak durun.

Alkol ve sigara ciğerlerin fonksiyonunu yavaş yavaş öldürür. Bedenimize oksijen gitmesi  için ciğerlere ihtiyaç vardır. Bedene sağlıklı şekilde oksijen gitmediği taktirde akciğerlerimiz basta olmak üzere tüm beden organları etkilenecektir. Alkol de yine hem ciğerleri hemde bütün vücudu bitirir. Sağlıklı yaşamak istiyorsak bu iki kötü alışkanlıktan uzak durmalıyız.

4. Stresten uzak durun.

Stres her birey için bedeninde olumsuz etkilerin oluşmasına neden olur. Hem psikolojik hem fizyolojik olarak bedeni sağlıklı tutmak için stresten uzak durmalıyız.

5. Bol Su tüketin.

Unutmayın ki bedenin yüzde 65i sudan oluşmaktadır. Bu yüzden beden sağlığınız için mutlaka her gün günde en az iki litre su için.

6. Yalnız kalmayın, iletişim halinde olun.

Yalnız kalmak kişide zamanla olumsuz düşüncelerin oluşmasına ve ruh sağlığının bozulmasına sebep olur. Toplumdan kendinizi soyutlayarak hayat sürmeyin. İletişim halinde olmanız sizi mutlu edecektir. Mutlu olduğunuz zaman bedeninizdeki kötü hücreler harekete geçemez.

7. Düzenli Doktora gidin,  kendinizi kontrol ettirin.

Kendinizde her hangi bir ağrı sancı olduğunda zaman geçirmeyin. Doktora düzenli olarak gidin. Hastalığınızı önemseyin ve Doktora görünmeyi  ertelemeyin. Sonra ileride çok geç olabilir.

8. Kendinize günlük aktiviteler bulun.

Günlük yapacağınız aktivitelerle kendinizi mutlu edecek isler yapın. Enerjisi ve motivasyonu yüksek olan kişiler hastalığa kolaylıkla yakalanmaz.

9. Mutlu olun kendinize hayatı zindan etmeyin.

Kişinin kendisine yaptığını bir başkası asla yapamaz. Bu yüzden hayatınızı, kendinizi mutsuz ederek geçirmeyin. Mutlu olmak için küçük sebepler bulun.

10. Her şeyi kafaya takmayın

Unutmayın hayata bir kere geliyorsunuz. Her şeye kafayı takarak ömrünüzü geçirmek hayatınızı ve çevrenizdeki sevdiklerinizin  hayatını da cehenneme çevirir. O yüzden mutlu olmayı kendinizi mutlu etmesini bilin.

11. Uykunuza dikkat edin.

Düzenli uyumak kişilerin sağlıklı olması için önemlidir. Uyku düzeni bozulan  bireyler psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalır.

12. Gürültüden kaçının

Gürültü bizi ve sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Gürültülü ortam psikolojik sağlığımızı olumsuz etkileyecektir. Gürültü kulaklarımızın sağlığı için de olumsuz etkilenmesine neden olur.

13. Ağız ve diş sağlığınızı ihmal etmeyin.

Unutmayın  ki bedene sağlıklı besinlerin girebilmesi için dişlerimizin sağlıklı olması gerekir. Diş sağlığımız iyi olmadan bedenimizde etkilenecektir. Diş bakımlarınızı ihmal etmeyin.

14. Madde kullanımından uzak durun.

Madde bağımlısı olmak bedeni olumsuz yönde etkiler. Beyin fonksiyonlarını yitirir beden sağlığı da çöküşe geçer.

15. Düzenli beslenin

Tek besin kaynağıyla beslenmeyin. Yatmadan önce yemek yememeye dikkat edin. Öğünlerinizi abartmayın Meyve  ve sebze bol tüketin.

16. Yemek yemeye zaman ayırın.

Yediğiniz yemekleri acele yiyerek midenizi çabuk doldurmayın. Sindirim sisteminizin bozulmasına sebep olursunuz. Yediğiniz yemeği yavaş tüketin.

17. Şeker tüketimini azaltın

Şeker tüketimi çok olan bireylerin ileride şeker hastalığı olma riskinin olduğunu unutmayın.

18. Kahvaltı etme alışkanlığı kazanın.

Kahvaltı yediğimiz yemekte en önemli temel  gıdadır. Bu sebeple kahvaltı alışkanlığınız mutlaka olsun.

19. Midenizi tıka basa doldurmayın.

Yediğiniz yemekten mutlaka  yarı aç kalkın. Mideyi tamamen doldurmak tüm hastalıklara kapı açar.

20. Yürüyüşler yapın

Yürüyüş yapmak hem kasları hareketlendirecek, hemde vücudunuza oksijen gitmesini sağlayacaktır. Her gün yarım saat düzenle yürüyün!

21. Kafanıza göre ilaç kullanmayın.

Doktor tavsiyesi olmadan hiç bir ilacı kullanmayın .Vücudunuza zarar verebilir. Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanın, kafanıza göre ilacı kesmeyin.

22. Balığı bol tüketin

Balıkta bulunan omega yağları bedenimiz için cok faydaları vardır. Beyin ve kalp sağlığınız için bol bol balık tüketin.

23. İnancınızı yitirmeyin.

Hangi olayı yaşıyorsanız yaşayın inancınızı asla yitirmeyin. Ümit kesmek hayata küsmek ve hayattan beklentinin olmaması demektir. Her zaman inancınız yüksek olsun.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Balcı
Okumayı, öğrenmeyi ve her şeyden öte keşfetmeyi seven biri. Ayrıca anaokulu öğretmeni, öğretmeyi de seviyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.