Her Hastalığın Temelini Oluşturan Stres Nedir?

Her Hastalığın Temelini Oluşturan Stres Nedir?

Son yıllarda özellikle TV showlarında doktorlardan duyduğumuz stres nedir ve neden her hastalığın temeli için söylenir? Aslında her hastalık demek biraz yanlış olabilir, yine de birçok hastalığın strese bağlı olduğunu iddia edebiliriz. Bu yönde bilimsel anlamda oldukça fazla çalışma mevcuttur. Peki stres nedir, ilk olarak onu açıklayalım.

Stres Nedir?

Kişinin belirli ya da belirsiz bir olay karşısında hissettiği ruhsal gerilime stres diyebiliriz. Günümüzde stresli olmamak pek mümkün değil. Özellikle pandemi koşullarında sürekli maske takmamız, hastalık kapmamaya çalışmamız, kendimizi ve sevdiklerimizi korumaya çalışmamız bizde yoğun kaygılar oluşturur. Hâliyle kaygıyla birlikte tetiklenen stres bizi fiziksel anlamda da etkiler.

Stres Nelere Yol Açabilir?

Strese bağlı olarak kaygı bozuklukları, yeme bozuklukları, uyku sorunları görülebilir. Psikolojik anlamda oldukça belirgin bozukluklarımız vardır ve en temelde bunlar duygudurum bozukluklarını tetikleyecektir. Strese bağlı olarak yaşadığımız psikolojik gerilimleri gözle görülür bir biçimde fark edebiliriz.

Bunun yanı sıra ise mide-bağırsak sorunları, kalp hastalıkları, cilt sorunları gibi hastalıklar yaşayabiliriz. Etkisini bir anda görmesek bile yavaş yavaş strese bağlı olarak gelişirler. Zaman içerisinde semptomlar göstermeye başlayınca fark ederiz.

Stres, Beden ve Ruh

Stresin etkileri fiziksel ve psikolojik olarak ayrı gibi gözükse de aslında hepsi bağlantılıdır. Olay şu şekilde gerçekleşecektir:

 • Yaşadığımız bir stres faktörü başta bizi psikolojik olarak etkiler. Uykularımızı kaçırır. Sürekli düşünmemize ve kaygı duymamıza neden olur. Geçmişteki stresli olaylarımızı tetikler ve onları da şu ana taşır.
 • Uyku düzenimizin bozulmasıyla birlikte gün içindeki yaşam kalitemiz de düşer. Sürekli uykulu ve yorgun oluruz. İşimizden verim alamayız.
 • Uyku düzeninin bozulmasıyla geceleri yemek yeme ya da hiç yemek yememe gibi farklı uçlarda yeme düzenimiz de bozulmaya başlar.
 • Tüm bunlarla baş etmeye çalışırken vücudumuz da bedensel tepkiler oluşturmaya başlar. Fiziksel anlamda baş ağrısı, karın ağrısı gibi sorunlar yaşayabiliriz.
 • Üzerine düşmediğimiz ama sürekli yaşadığımız bu ağrıları ağrı kesiciler ile geçiştirmeye çalışırız. Oysa gerçekten doktora gitmemiz ve psikolojik anlamda destek almamız gerekiyordur.

Devamını biliyoruz. Fakat bu yazıda size strese dair olumsuz bir bakış açısı kazandırmak amaçlanmamaktadır. Tüm bunları fark ettiğiniz anda psikolojik anlamda destek alma yoluna gidin. Eğer bu yolu seçmezseniz zaman içinde ne yazık ki hem psikolojik hem de fizyolojik sorunlar baş gösterecektir.

Kendi Başımıza Stresle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Profesyonel destek alacak durumu olmayanlar için şu maddelere dikkat edilirse stresle başa çıkmak adına bir yol izlenebilir:

 • Uyku düzeninizi koruyun.
 • Yemek düzeninizi takip edin. Bu düzen dışına olabildiğince çıkmayın.
 • Aktif olun. Pandemi koşullarına rağmen açık havada yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Sevdiklerinizle konuşun. Video görüşmeleri günümüzde oldukça yaygınlaştı. Günlük yapacağınız görüşmeler sizleri daha canlı tutacaktır.
 • Su tüketiminize dikkat edin. Kış aylarında genellikle su daha az içilir. Bir suluk edinerek su içmeye çalışın. Sizi daha zinde tutacaktır.
 • Ara verin. Sürekli iş, koşuşturma derken kendinize vakit ayırmayı ihmal edebilirsiniz. Nefes alabileceğiniz alanlar yaratın.
 • Son olarak kendinizi sevin ve değer verin. Yaşadığınız hiçbir stres faktörü sizden daha değerli değildir.

Dilerim bu yazı ile stresin ne olduğu kavranmıştır. Bedensel belirtiler baş göstermeden önlem alınmaya çalışmak sizin elinizde!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.