Çocuklarda Zatürre Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda Zatürre Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda zatürre: Çocuğunuz hasta olduğunda aklınızdaki endişe ve sorularınızı en aza indirebilmek için biraz araştırdık. Zatürre tedavisi, nedeninin bakteri veya virüs olup olmadığına bağlı olacaktır. Pek çok çocuğa evde bakılabilir, ancak bazılarının hastanede tedavi edilmesi gerekebilir.

Çocuğuma Antibiyotik Verilecek Mi?

Bu, pnömonilerinin bakterilerden mi yoksa bir virüsten mi kaynaklandığına bağlıdır. Çocuğunuzda bakteriyel pnömoni olması muhtemelse, bakterilerle savaşması için antibiyotik tabletleri veya sıvı verilecektir. Genellikle ilk 48 saat içinde çok iyileşirler – ancak muhtemelen daha uzun süre öksürmeye devam edeceklerdir.

Çocuğunuz daha iyi görünse bile, tüm antibiyotik kürünü bitirmek önemlidir. Çocuğunuzun zatürresine bir virüs neden oluyorsa, antibiyotikler işe yaramaz. Zatürreye bakterilerden mi yoksa bir virüsten mi kaynaklandığını söylemek her zaman kolay değildir. Güvenli tarafta olmak için, doktorunuz sebebinden emin olamazlarsa antibiyotik vermeye karar verebilir.

Çocuğuma Evde Bakabilir Miyim?

 • Bol bol dinlenmelerini sağlayın.
 • Çocuğunuz yemek yemek istemeyebilir, ancak sulu kalmasını sağlamak önemlidir. Düzenli olarak içmeleri için küçük miktarlarda verin.
 • Çocuğunuz hala bebek bezindeyse, yeterince içip içmediğini anlayabileceksiniz, çünkü yine de ıslak bez alacaklar.
 • Çocuğunuzun göğsü veya karın ağrısı varsa, bebekler veya çocuklar için yapılan parasetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesici verebilirsiniz.
 • Öksürük ilaçları zatürreye yardımcı olmaz.
 • Çocuğunuzun etrafında sigara içmeyin veya başkalarının dumanını solumasına izin vermeyin.
 • Yüksek sıcaklık korkutucu olabilir, ancak enfeksiyona karşı doğal bir tepkidir. Çocuğunuza suyla sünger çekerek ateşini düşürmeye çalışmayın.
 • Doktorunuz, çocuğunuza evde bakmanın en iyi yolu hakkında size daha fazla bilgi vermelidir. Çocuğunuzun semptomları kötüleşirse, doktorunuza geri dönün.

Çocuğumun Hastaneye Gitmesi Gerekecek Mi?

Doktorunuz, çocuğunuzun semptomlarına ve yaşı dahil diğer faktörlere göre hastanede bakılması gerekip gerekmediğini değerlendirecektir. 6 aylıktan küçük bebeklerin hastaneye kaldırılma olasılığı daha yüksektir.

Doktorunuz, çocuğunuz aşağıdaki durumları dikkate alacaktır:

 • Susuz kalır çünkü beslenmez veya içmezler.
 • Nefes almakta güçlük çekiyor
 • Ağızlarından antibiyotik alamazlar.
 • Çok hızlı nefes alıyor.
 • Kanlarında oksijen seviyeleri düşüktür.
 • Reçete edilen antibiyotiklere yanıt vermiyorsa (yaklaşık 2 günlük antibiyotik tedavisinden sonra hala ateşi varsa durum bu olabilir).
 • Başka bir akciğer, kalp veya bağışıklık yetersizliği durumu var.

Hastanede çocuğunuza damlama yoluyla antibiyotik verilebilir. İhtiyaç duyarlarsa, daha kolay nefes almalarına yardımcı olmak için oksijen verilebilir. Susuz kalırlarsa, damlama yoluyla da sıvı verilebilir.

Bazı çocuklar on gün sonra zatürreden kurtulacak, ancak yarısı bundan daha uzun sürecektir. Çoğu çocuk 3-4 hafta sonra iyileşir.

Zatürreyi Önlemenin Bir Yolu Var Mı?

Çocuğunuzun zatürreye yakalanma riskini azaltmak için ebeveyn olarak yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Aşılama

Pek çok bakteri türü pnömoniye neden olabilir, ancak bakteriyel pnömoninin yaygın bir nedeni, ‘Streptococcus pneumoniae’ bakterisidir. Pnömokok aşısı (PCV), çocukları bu bakterinin neden olduğu bakteriyel pnömoniye karşı korumak için yapılan bir aşıdır. Çocuğunuz bu aşıyı NHS’de yaptırmalıdır. İlk doz 2 aylıkken verilir. Çocuğunuz ayrıca 2 yaşından ilk 5. Sınıfa (9-10 yaş) veya daha büyük olana kadar yıllık grip aşısı yaptırmalıdır. Bu, grip komplikasyonu olarak zatürre gelişme riskini azaltacaktır.

Enfeksiyondan Kaçının

Çocuğunuza mendil kullanmayı ve öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerini yıkamasını öğretin. Hijyen her zaman çok önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Nermin Niftaliyeva
Hayat zorluklara sine gerecek kadar güzel bir yer.Yaşamaktan zevk alin....
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.