Maymun Çiçeği Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Bu Virüs Nasıl Bulaşır?

Maymun Çiçeği Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Bu Virüs Nasıl Bulaşır?

Maymun Çiçeği virüsü: İnsanları etkisi altına alan maymun çiçeği hastalığı insanlara nasıl bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Cevabı için yazımızı okuyun.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçtiğimiz günlerde maymun çiçeği virüsü hakkında “küresel acil durum çağrısı” açıklamasını yaptı. Covid 19 virüsünün etkisini biraz olsun yitirmesinin ardından bu sefer dünyayı etkisi altına alan bir virüs daha ortaya çıktı. Maymun çiçeği hastalığı Covid 19 virüsünün ardından dünyayı etkisi altına almaya başlayan diğer bir hastalık oldu.

Hal böyle olunca insanlar maymun çiçeği hastalığının ne olduğunu ve belirtilerinin neler olduğunu araştırmaya başladı. Bu yüzden insanları heyecana kaptırmamak ve insanları bu konuda aydınlatmak adına geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Maymun çiçeği hastalığı hakkında açıklamada bulundu.

Yapmış olduğu bu açıklama virüsün belirtilerini gözler önüne serdi. Peki maymun çiçeği hastalığının belirtileri neler ve insanlara nasıl bulaşır? Gelin hep birlikte bu 2 soruyu cevaplandıralım.

Maymun Çiçeği Virüsü

DSÖ’nün Maymun Çiçeği Hastalığı Hakkında Söyledikleri

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü olan doktor Hans Kluge bölgede maymun çiçeği hastalığına yakalananların sayısının 3 kat arttığı bilgisini insanlarla paylaşmıştı. Bu açıklamadan sonra maymun çiçeği hastalığı tekrar gündeme gelmiş oldu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu konuda tekrar bir açıklama yaptı. Yapmış olduğu bu açıklama elbette insanları bu sefer korkuttu.

Dünya Sağlık Örgütü yapmış olduğu açıklamada maymun çiçek hastalığını küresel bir tehdit olarak gördüğünü bildirdi. Bu hastalık için küresel acil durum ilan etti. Zaten doktor Hans Kluge yapmış olduğu bir önceki açıklamada bu hastalığın küresel bir tehdit olduğunu insanlara anlatmıştı. 

Bildiğiniz üzere 30 Haziran 2022 tarihinde maymun çiçeği hastalığı virüsü Türkiye’de görülmeye başlanmıştı. Fahrettin Koca ilk vakanın görüldüğünü Haziran ayında kamuoyuna duyurmuştu. Fahrettin Koca’nın o gün yapmış olduğu açıklama özetlenmiş olarak şu şekildeydi. 

Hastamızın birinde maymun çiçeği hastalığı tespit edilmiştir. Hasta 37 yaşındadır. Bağışıklık sistemi oldukça yetersizdir ve kendisi izole edilmiş durumdadır. Bu konuda başka herhangi bir vakaya şu an rastlanılmamıştır. Fahrettin Koca sözlerine şu şekilde devam etti. Bilindiği gibi maymun çiçeği hastalığı solunum yoluyla değil fiziksel temasla bulaşmaktadır. Fiziksel temasa dikkat edilmelidir.

Maymun Çiçeği Virüsü

Maymun Çiçeği Hastalığı Belirtileri

Hastalığın kuluçka süresi yani kişinin hastalığı kaptıktan ve semptomların kendini göstermesi sürecine kadar geçen süre genelde 6 ila 13 gün olarak tespit edilmiştir. Ancak bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Kimi insanlarda bu süre 5 ila 21 gün olarak görülebilmektedir. Maymun çiçeği hastalığının belirtilerine gelecek olursak hastalığın belirtileri genel anlamda 2 döneme ayrılır.

İlk dönemde hastada şu belirtiler görülür:

  • Ateş 
  • Baş ağrısı 
  • Lenf bezlerinin ciddi oranda şişmesi
  • Kişinin sırtının ağrıması
  • Kas ağrıları 
  • Büyük oranda halsizlik

Yukarıda sayılan belirtiler 0 ila 5 gün arasında sürer. Yukarıda bulunan lenf bezlerinin ciddi oranda şişmesi haricinde diğer belirtiler Çiçek hastalığı, Kızamık ve Su Çiçeği ile karıştırılabilir. Ancak lenf bezlerinin şişmesi diğer adıyla lenfadenopati belirtisi Maymun çiçeği hastalığının ayırt edici bir özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır.

İkinci dönemde ise ateş çıktıktan sonraki dönemdir.

Ateş ortaya çıktıktan sonra 1 ila 3 gün içerisinde kişinin derisi dökülmeye başlar. Kişide görülen bu döküntü gövde de görülmesinden ziyade daha çok yüzlerde ve ekstremitelerde  görülme eğilimindedir. Döküntüler genel anlamda yüz bölgesinde başlayıp avuç içlerine kadar uzanır. Oradan da ayak tabanlarını etkiler. 

Bütün bunların yanında vakaların yaklaşık %70’inde oral mukozalar %30’unda Genital bölgeler ve %20’sinde kornealar bu durumdan oldukça etkilenir. Bu döküntüler sırasıyla maküllere daha sonra papüllere oradan veziküllere sonra püstüllere sonunda kuruyup dökülen kabukları dönüşür.

Maymun Çiçeği Virüsü

Virüs İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Maymun çiçeği virüsünün bulaşması çoğunlukla kemirgenler ve primatlar gibi hayvanların taşıdığı birkaç bakteri tarafından bulaşmaktadır. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken tüketilen etin -bu tavuk da olabilir ya da herhangi bir yenebilir hayvan da olabilir- pişme derecesine dikkat etmek gerekir. Bunun yanında hayvanları kestirdiğimiz yerlerde steril ve temiz olmalıdır. 

Elbette maymun çiçeği virüsünü bir salgın hastalık haline getiren asıl olay hayvanlardan insanlara bulaşması değildir. Maymun çiçeği hastalığını salgın hastalığına dönüştüren şey şudur. Maymun çiçeği hastalığı insandan insana hızlı bir şekilde bulaştığından dolayı bu hastalık salgın haline gelmiştir. Yani insandan insana bulaşması küresel bir tehdit olarak görülmektedir. Tıpkı Covid 19 virüsünde olduğu gibi.

Bu yazımızda sizlere Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) paylaşmış olduğu maymun çiçeği hastalığının belirtilerini anlattık. Sizde yukarıda saydığımız herhangi bir belirtiyi taşıdığınızı düşünüyorsanız acil olarak bir doktora görünmenizde yarar var.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.