Dudak Kuruması Neden Olur? ve Neyin Belirtisidir?

Dudak Kuruması Neden Olur? ve Neyin Belirtisidir?

Kış mevsiminde dudak kuruluğu sık rastladığımız bir problemdir. Dudak kuruması neyin belirtisidir sorusuna soğuk hava dudak kurumasında elbette tek neden değildir. Bambaşka nedenler dolayı da dudaklarınız kuruyabilir. Kullanılan kozmetik ürünleri veya vazgeçemediğiniz şekerlemeler dudak kuruluğunun esas sorumlusu olabilir.

Bazen hava kuruluğu gibi nedenden dolayı kuruyan dudaklar bazen de başka bir sağlık sorunundan ötürü oluşabilir. Dudak kurumasına için dudak kremi alırken, anti-alerjik ve güneş ışınlarına karşı koruma sağlayan ürünler tercih etmelisiniz. Bitkisel özle ya da aloe vera özellikli dudak kremleri tercih edebilirsiniz. Aşırı kimyasal içeren, sağlıksız ürünler dudaklarınıza iyi gelirken kurumayı arttırarak tahrişe neden olabilir.

Değişen Mevsim Şartları

Çok soğuk hava veya yaz güneşine aşırı maruz kalınması dudak kurumasına neden olabilir. Dudak kremi kullanmak, bol su tüketmek, güneşli ve kuru havalı günlerde korunmaya özen göstermek gibi tedbirler alınabilir.

Kimyasallar

  • Dudak kurumasının sorunlarından biri de rujların içeriklerinden bulunan propil gallat adlı kimyasal maddenin temas etmesidir.
  • Dudak kurumasına neden olan içerisinde guaiazulene bulunan diş fırçaları neden olabilir. Kullandığınız diş macununda sodyum lauril sülfat (SLS) varsa dudaklarınız bu kimyasal maddeden olumsuz etkileniyor olabilir.
  • Sakız ve şeker gibi gıda maddeleri veya ağız gargarası tarzı diş bakım ürünleri için tatlandırıcı amaçlı kullanan sinnamik asit ve kırmızı boya dudak kurumasına yol açan kimyasallardandır.

Çeşitli Hastalıklar

Dudak kuruması neyin belirtisidir? Bunun çeşitli nedenleri vardır.

  • Horlama problemi olan bireylerde büyümüş olan bademcikler, geniz etleri ya da uyku apsesi dudak kuruluğunun esas nedeni olabilir. Uyurken ağızdan alıp verilen nefes dudak kuruluğuna yol açabilir.
  • Dudak kuruması diş eti ya da diş apsesi yüzünden kaynaklanıyor olabilir. Dişçi tarafından yapılan ağız temizliği bazı durumlar için etkili bir çözüm olabilir.
  • Tiroid rahatsızlıkları vücudunuzda birçok soruna neden olduğu gibi, dudaklar içinde olumsuzluklar yaratabilir.

Göz ve dudaklarınızda kuruluk şikayeti varsa bu belirtiler Sjögren Sendromu dedikleri bir bağışıklık sistemi sorununun ana belirtilerinden olabilmektedir.

Dudak Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Güneşe maruz kalmamaya özen gösterin. Güneşe çıkmadan önce koruyu kremler kullanın. Ev ortamındaki havayı nemli tutmaya çalışın. Yeterli su tüketmeye çalışın. Çeşitli kimyasallar ve kozmetik ürünleri kullanmamaya çalışın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.