Parmak Uçlarında Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi

Parmak Uçlarında Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi

Parmak uçlarında deri soyulması: Bazen sadece parmak uçlarında deri soyulması sorunu yaşayabilirsiniz. Peki bu durum neyin habercisidir? Daha önce böyle bir sorunla karşılaştınız mı? Eğer merak ediyorsanız parmak uçlarında deri soyulması nedenleri ve tedavisi hakkında bilmeniz gereken hey bu yazıda… Hemen okuyarak ne olduğunu ve nasıl tedavi edildiğini öğrenebilirsiniz.

Parmak Uçlarında Deri Soyulması

Parmak Uçlarında Deri Soyulması Nedenleri

Bazen hijyen malzemeleri sebebiyle de oluşabilen rahatsızlar yaşayabiliriz. Buna bağlı olarak bazı kişilerin nemlendiricilere, şampuanlara ya da saç kremlerine karşı hassasiyeti olabiliyor. Bu kimyasallara maruz kaldığınızda da bir süre sonra parmak uçlarınızın soyulduğunu görebilirsiniz.

Buna ek olarak temizlik malzemelerinde bulunan yoğun kimyasallar da aynı şekilde parmak uçlarındaki derinin soyulmasına sebep olur. Bu durumu engellemek için de birebir maruz kalmamak adına eldiven kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tabi parmak uçlarında deri soyulması sadece bu nedenlerden dolayı olmuyor:

  • Çok sık ellerinizi yıkarsanız deriniz soyulabilir.
  • İklim ve sıcaklık soyulmaya sebep olabilir örneğin nem düşükse avuç içleri soyulabilir ya da elleriniz çok terliyorsa deride soyulmalar olabilir
  • Güneş yanığı
  • El egzaması
  • Atopik el egzaması. Cilt bariyer fonksiyonu bozulduğu zaman ortaya çıkar.
  • Enfeksiyonlar

İşte bu gibi sebepler parmak uçlarında deri soyulmasına sebebiyet verebilir. Hem yaşam şartlarından hem de kişinin bağışıklık sisteminden kaynaklı değişimler de gözlenebilir. Peki bunlar nasıl tedavi edilebilir?

Parmak Uçlarında Deri Soyulması

Parmak Uçlarında Deri Soyulması Tedavisi

Aslında her bir rahatsızlık sebebinin tedavisi de farklıdır. Bu sebeple öncelikle deri soyulmalarını neden yaşadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. Tedavisini de ona bağlı olarak uygulayabilirsiniz.

Elleriniz çok yıkamaktan soyuluyorsa daha az yıkamaya çalışın ve hijyen malzemelerinin içeriklerine de dikkat edin. Cildinizi sürekli nemlendirin.

Eğer egzama oluşumundan kaynaklanıyorsa su dahil tahriş edici maddelerle temasınızı azaltır, sabunsuz temizleyiciler tercih edin, yumuşatıcı kremler kullanın. Eğer bunlar etkili olmuyorsa mutlaka bir doktora görünün ve size vereceği ilaçları düzenli olarak almaya çalışın.

Böylece kısa sürede kurtulabileceksiniz. Parmak uçlarında deri soyulması nedenleri ve tedavisi son derece önemlidir. Böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız mutlaka hemen doktora görünmelisiniz ve önleminizi almalısınız.

ETİKETLER: Deri, Parmak, Parmaklar, Soyulma, Tırnak
YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.