Felsefe Severler Buraya! En Beğenilen Friedrich Nietzsche Kitapları ve Alıntılar

26.02.2021
Felsefe Severler Buraya! En Beğenilen Friedrich Nietzsche Kitapları ve Alıntılar

Ünlü “Bizi öldürmeyen şey güçlendirir” sözü  Alman filozof, ünlü düşünür Friedrich Nietzsche ye aittir. Nietzsche hayatını düşünmeye ve araştırmaya adamış, düşüncelerini kitaplarla bizlere de anlatmıştır. Sizler için hazırladığım en iyi Nietzsche kitap listemi ve en beğenilen sözlerini paylaşacağım.

1. Aforizmalar

Nietzsche aforizmalar kitabında  özlü söz ve kısa seslenişlerini okuyucuyla paylaşmıştır.  “Peki siz, dostlar, beğeni ve beğenme tartışılmaz mı diyorsunuz? Fakat bütün hayat beğeni ve beğenme üstüne bir tartışmadır!”

2. İyinin Ve Kötünün Ötesinde

“Her derin düşünür anlaşılmamaktan çok anlaşılmaktan korkar…” şeklinde bir açıklamayla başlayan kitap Nietzsche’nin eleştirel bir dil kullandığı kitaplarından birisidir. 9 bölümden oluşan kitap, Nietzsche’nin fikirlerini daha kapsamlı bir şekilde ele almasını sağlamıştır.

3. Böyle Buyurdu Zerdüşt

Çok fazla eleştiriye uğrayan kitap, birçok farklı konuyu felsefi bir şekilde ele almaktadır. Nietzsche bu eserini “yazılan en derin” kitap olarak tanımlamıştır. “Saygılı, dayanıklı ve kuvvetli bir ruhun ağır yükleri vardır…” şeklinde bir açıklaması vardır. Kitap hem herşeyle hemde hiçbir şeyle alakalı bir kitaptır. Kitap Nietzsche’nin felsefesinin anlaşılabilmesi için de önemli bir yer tutmaktadır.

4. İnsanca, Pek İnsanca

Yazarın üç bölümden oluşan kitabı, bir sürü farklı kavramı aforizma tadında eleştiren aforizma tarzındaki ilk kitabıdır. Nietzsche insanca, pek insanca kitabının orjinal baskısını, fransız filozof ve yazar olan ve özgür düşünceyi benimseyen Volteri’nin yıldönümünün kutlanmasına adamıştır.

5. Gezgin İle Gölgesi

“Zaman zaman insanlara karşı aldırışsız ve soğuk oluşumuz, katılık ve karakter eksikliği olarak yorumlansa da, çoğu kez yalnızca tin yorgunluğudur: bu durumdayken başkaları ve kendimiz de, bize önemsiz ya da can sıkıcı gelir.” Demiş Nietzsche yine biraz eleştirel ve kendimizden paylar biçtiğimiz gezgin ile gölgesi kitabında.

6. Deccal

Nietzsche bu eserinde Hristiyanlığı nihilizm(kelime anlamı ‘hiç’ demektir) benzetmiştir. Hristiyanlığa çok sert eleştirilerde bulunan Nietzsche, kitabın sonunda Hristiyanlığa karşı yasa isimli yedi kural bile yazmıştır.  Kitaptan alıntı olan “Yargılamayın derler ama yollarında duran her şeyi cehenneme gönderirler.” sözü ile Hristiyanlığa olan eleştirisini görebilirsiniz.

7. Tan Kızıllığı

Kitap açıklaması “Bu kitapta bir “yeraltı insanını” iş başında bulacaksınız, sondaj yapan, kazan, gömen birisini. Havasızlık ve karanlığın yaratacağı uzun süreli her sıkıntıya pek fazla aldırış etmeden, onun ne kadar yavaş, dikkatli ve ödün vermez bir inatçılıkla ilerlediğini göreceksiniz, elbette eğer böyle bir derinlik çalışmasını görebilecek gözleriniz varsa; bu belirsiz işinde bile onun mutlu olduğunu söyleyebilirsiniz…” şeklindedir. Ahlaki açıdan yapılan önyargılar üzerine yazılmış bir kitaptır.

Friedrich Nietzsche Sözleri

”Felsefenin chopin’i” olarak görülen Nietzsche’nin en beğenilen sözlerini paylaşmamak olmaz tabii. Listenin devamında ünlü düşünürün kitaplarında geçen en beğenilen sözlerini sizlerle paylaştım.

Kiminin yalnızlığı hastanın kaçışıdır; kiminin yalnızlığıysa, hastalardan kaçıştır. (Böyle Buyurdu Zerdüşt)

Oysa hayvan olmak için masumiyet gerekir. (Böyle Buyurdu Zerdüşt)

Kimse öfkeli insan kadar çok yalan söyleyemez. (İyinin Ve Kötünün Ötesinde)

Canavarlarla savaşanlar, sonunda canavar olmamaya dikkat etmelidirler. Ve bir boşluğa uzun süre bakarsan, boşluk da sana bakar. (İyinin Ve Kötünün Ötesinde)

Bana yalan söylemiş olman değil, benim sana artık inanmamam, sarstı beni. (İyinin Ve Kötünün Ötesinde)

Kötü nedir? – Güçsüzlükten türeyen her şey. (Deccal)

Ahlaklılık yeni ve daha iyi geleneklerin ortaya çıkmasına karşı direnir: aptallaştırır. (Tan Kızıllığı)

İnsan kendini tanrı sayabilirdi, belden aşağısı olmasaydı. (Aforizmalar)

Umut en büyük kötülüktür çünkü işkenceyi uzatır. (Aforizmalar)

Müziksiz hayat hatadır. (Aforizmalar)

İnsan bir yıl boyunca yalnızlığa çekilirse gevezeliği unutur konuşmayı öğrenir. (Aforizmalar)

Zira gününün üçte ikisini kendisine ayırmayan herhangi biri, kim olursa olsun, ister devlet adamı, ister işadamı, ister resmi görevli, ister bilgin olsun, aslında bir köledir. (İnsanca Pek, İnsanca)

Güçlü iradeye herkes hayrandır çünkü ona kimse sahip değildir. (İnsanca, Pek İnsanca)

YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Yalçın
Güzel yazmak, iyi düşünmek demektir. Hobi olarak başladığım bu yolculukta adım adım iyiye, daha iyiye gitmeyi planlıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.