Çocuklar / Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Çocuklar / Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bir bebek hayata geldiği zamandan itibaren dünyayla iletişimde olur. Elbette ki kendini hiçbir şekilde ifade edemeyen bebeğin ilk bağı annesi iledir. Bu özel bağa rağmen bebeğin kendini ifade edişi ağlamalarla ve çıkardığı ilkel seslerin ötesinde değildir. Bebeğin rahatsızlık duyduğu durumları anlatması anneler için çok önemlidir.

Aileler sabırsızlıkla bu zamanı beklerler. Bu zamanı anlamak için bebeğin dil gelişiminin nasıl ilerlediğini bilmek gerekir. Ancak bunun kesin olarak bir yanıtı yoktur. Bebekten bebeğe farklılıklar görülür. Bu farklılıklar bebeğin büyüdüğü ortama göre, ailenin iletişim davranışlarına göre de değişkenlik gösterir. Ancak genel hatlarıyla bir yol haritası elbette çizilebilir. Bunu ilk üç aydan itibaren belli periyotlar içerisinde izleyebiliriz.

Bebeklerin Dil Gelişimi İlerleyişi

Bir bebeğin ilk üç ay içerisinde çok fazla ses çıkarmadan göz temasıyla iletişim kurabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda anne bebeğin ağlama tonundan acıktığını ya da altını kirlettiğini anlayabiliyor. Bebeğin huzursuz olacağı belli başlı durumları yine ağlama yolu ile tespit edebiliriz.

Bunun ötesinde altı ay ile dokuz aylık bir süreç aralığında bebek belli başlı sesleri taklit ederek çıkarabiliyor. Anne bu dönemde bebek ile sesli oyunlar oynar ve süreci hızlandırır. Bebek seslere karşı oldukça duyarlıdır.

Daha sonraki dokuz aylık ile on iki aylık süreçte bebek çıkardığı sesleri kontrol etmeye başlar. Daha vurgulu sesler çıkarır. Ses artık bebek için bir iletişim kanalı haline gelmiştir. Kelimeleri tam olarak çıkaramasa da konuşmaya çalışırcasına sesleri önceki zamanlara göre çok daha rahat anlayabilirsiniz.

Bir yaş ile bir buçuk yaş arasında ise bebeğin anadiline ait kelimeleri çıkarabildiğini görmüşsünüzdür. Bebek, anlamsız fakat kendi oluşturduğu bazı kelimeler de üretmiş olacaktır.

Çocuklarda Konuşmanın Gecikmesi Durumu

Her bebeğin fiziksel değişimi farklı olduğu gibi konuşma becerisi kazanma yaşı da farklılık gösterir. Bazı bebekler bir yaşına girmeden konuşmaya başlayabilir. Bazıları için ise bu süre biraz daha uzundur. İki yaşına kadar bebek basit şekilde de olsa konuşamıyorsa bir uzmandan destek almak faydalı olabilir. genetik ya da duyusal veya nöropsikiyatrik olabilir.

Ailelere bu noktada bazı sorumluluklar düşmektedir. Öncelikle interaktif bir öğrenme için bebeklere kesinlikle televizyon izletilmemeli, çocukla bol bol sohbet edilmelidir. Göz teması kurularak iletişim kurulmalıdır. Bir diğer öneri ise bebeğin akranları ile vakit geçirmesini sağlamaktır. Bebeğe yöneltilen basit sorular ile kendisini ifade etmesinin bir yolu açılabilir. Gündelik hayattaki konuları anlatarak çocuğun dinleme becerisinin de gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Son olarak:

Bebekler en geç ne zaman konuşur, bebekler ne zaman konuşur, bebekler neden geç konuşur ve bebeklerin daha erken konuşmaya başlaması neler yapılabilir gibi sorularınızın cevabını verebilmiş olmayı umuyorum. Konuyla ilgili fikir ve düşünce paylaşımlarınızı yorumlar kısmından yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.