Kararsız İnsanlar İçin İlaç Niteliği Taşıyan 15 Öneri

Kararsız İnsanlar İçin İlaç Niteliği Taşıyan 15 Öneri

Çok kararsız bir insanım diye sürekli şikayet edip duruyor musunuz? Bir şeye karar verip harekete geçmek için çok zaman harcıyor ve bu süreçte kıymetli dakikalarınız kabusa mi dönüşüyor? Çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelen kararsızlık artık dert olmaktan çıkıyor. Bu sorununuza ilaç gibi gelecek çok kıymetli bilgileri sizinle paylaşalım da artık şu kararsızlık derdinden kurtulun.

1. Koşullara Ayak Uydurun

En basit şeylere karar vermek bile çok uzun zaman alır. Araştırmalara göre günde ortalama 35 bin defa karar alıyoruz. Ne giysem? Ne yesem? Hangisini alsam? Basit bir ‘ne içsem?’ sorusu bile karar alınması gereken bir şeydir. Bu tür basit kararsızlıklarınızda şartlara göre hareket etmek en mantıklısı. En basit olarak uzun otobüs yolculuklarınızda ne içersiniz diye sormaya geldiklerinde havalar soğuk ise sıcak bir şeyler tercih etmek daha mantıklı olur. Ya da tam tersi sıcaktan bunaldıysanız soğuk bir şeyler tercih edebilirsiniz.

2. Alışveriş Çılgınlığı

Alışverişin online olduğu şu dönemlerde bize en büyük faydası müşteri yorumları oldu. Karar vermekte epeyce zorlandığımız bir ürünü alırken mutlaka müşteri yorumlarına bakmamızda yarar var. Sevdiğiniz ya da beğendiğiniz bir ürünü almadan önce arama motorundan diğer tüm alışveriş sitelerinde o ürünü bulup müşteri yorumlarına bakarak karar verebilirsiniz.

3. Terazi Yönetimi

En bilindik karar alma yöntemi olan terazi adından da anlaşılacağı üzere yapmanız gereken, artıları ve eksileri iki kenara ayırıp, artıları ağır basan seçeneği seçmeniz. Birbirine yakın çıkan sonuçlar için aklınızda tartamıyorsanız bir kalem bir kağıt alın ve maddeler halinde yazın. Düşündüğünüzü görmek sizi çok daha kolay ikna edecektir.

4. Seni Bilene Sor

Sizi sizden daha iyi tanıyan biri mutlaka vardır hayatınızda. Paylaşmak insanı rahatlatır. En yakın arkadaşınızla kararsızlığa düştüğünüzü paylaşın. O size istemeseniz de yaptığınızda memnun kalacağınız şeyi söyleyebilir. Belki de siz ikna olmak için onay bekleyenlerdensinizdir.

5. Suzy Welch’in 10/10/10 Yöntemi

Bu yöntem bir şey konusunda kararsız kaldığınızda hangi seçeneği seçeceğiniz konusunda size yardımcı olacak. Suzy’e göre iki seçenek arasında kararsız kaldıysanız ve birini seçmeniz gerekiyorsa 10/10/10 yöntemiyle karar vermeniz gerekiyor. Öncelikle eğer A ve B seçeneği arasında kaldıysanız A’yı seçerseniz 10dakika içinde ne olacağına ne hissedeceğiniz bakın. Sonra 10ay sonra seçeneğiniz sonucunda neler olabileceğine bakın ve son olarak 10 yıl için de aynı şeyi düşünün ve öyle karar verin.

6. Edward Fredkin’in Paradoksu

Bu paradoks aslında kararsız kalmanın aslında karar vermeyi önemsiz kıldığını savunuyor. Örnek verecek olursak özellikleri ve fiyatları birbirine yakın olan iki telefon arasından hangisini alacağınıza karar veremediyseniz aslında hangisini seçerseniz seçin ikisinden de memnun kalacağımızı öne sürüyor. Bu yüzden o kadar düşünüp sıkılmaya gerek yok. İki seçenek ne kadar birbirine yakın olursa karar vermek o kadar zorlaşır ve bu durum karşısında karar vermek önemini yitirir. Seçin birini gitsin sonuç o kadar da değişmeyecek.

7. Yazı Tura Atmak

Her zaman seçenekler arasında boğulmak yol almanıza engel olmaya devam edecektir. Bu yüzden bazen yazı tura atmak bile hiçbir şey yapmamaktan iyidir. O yüzden seçin birini ve yolunuza devam edin. Olduğunuz yerde dönüp durmak yerine durun ve yürüyün. Her hangi bir yere varmak hiçbir yere varmamaktan her zaman daha iyidir.

8. Eşek Paradoksu

Filozof Jean Buridan’ın “eşek paradoksu” aklınızın bir köşesinde kalacak karar vermeniz gerekince unutmayacağınız bir örnek olacak. Bir gün aç ve susuz kalmış bir eşek, aynı mesafedeki bir kova su ve bir balya saman arasında bırakılıyor. Hangi tarafa gideceğini bir türlü seçemeyen eşek iki tarafa da gidemeyip bir süre sonra açlık ve susuzluktan ölür. Karar verin, gerekirse önce birini seçin, sonra diğerini. Ama kararsız kalmayın. Bu sizi öldürmese de süründürür.

9. İki İş Arasında Kalmak

İki işten hangisini seçeceğiniz konusunda karar veremediyseniz; bir de iki işten de yoksun kalacağınızı düşünün. Vakit kaybetmeyin. Üzülmeyin vaktiniz varken sizi ileriye götürecek ve mutlu edecek işi seçin. Hayatınızın büyük bir kısmını işyerinde geçireceğinizi düşünürsek, mutsuz olduğunuz bir işte çalışmak istemezsiniz. Bırakın iş yeriniz stresle dolup taştığınız yer değil stresinizi attığınız yer olsun.

10. Ömürlük Bir Tercih

Bazıları ise öyle kolayca karar verilecek konular değildir. ‘Aman şu olsun’ deyip sonrasını düşünmeden seçemeyiz. Evet ‘evlilik’ hiç de yabana atılacak bir mevzu değil. Bir tanecik ömrünüzü bir tanecik insanla sırtlayacaksınız. Bu kez bütün koşulları masaya yatırmanız gerek. Bir insanı sadece sevgili olarak düşünerek yola çıkmayın derim. Çoğu insan bu şekilde yola çıkarak hayal kırıklığına uğruyor. Ve sonucu hüsranla bitiyor. Eş olmasının yanı sıra, kardeşliğine, iş arkadaşlığına, evlatlığına, komşuluğuna kadar birçok karakterine bakmanız önemli. Şimdiden kolay gelsin. Hepsi tamamsa ufak tefek pürüzleri de çok takmayarak, sevgi de olmazsa olmaz tabi, kararınızı verebilirsiniz.

11. Kararlarınıza Sarılın

Kararlarınızı sevin, onlara sarılın. Ne olursa olsun hiç bir kararınızın sonucunu tam olarak bilemezsiniz. Sadece tahminlerde bulunursunuz. O yüzden kendinize yüklenmekten vazgeçin. İyi ve kötü yönleriyle kararınızın her sonucunu kabullenin.

12. Ne Kadar Önemli?

Beklentilerinizi sıraya koyun. Eğer öyle yaparsanız bir zaman sonra sizin için neyin gerçekten önemli olduğunu unutmazsınız. Çünkü zaman geçecek ve şartlar değişecek. Önceden almış olduğunuz kararın zamanında siz aynı siz değildiniz, zaman ve şartlar aynı değildi. Bunu unutmayın.

13. Biraz Uzaklaş

Bir konu üzerinde çok uzun zaman düşünürseniz bir süre sonra o konuya odaklanamazsınız. Kafanız daha çok karışır. Karar almanız daha çok güçleşir. O yüzden kafanızı dağıtacak bir şeyler yapın. O ortamdan ve konudan uzaklaşın. Dinlenin. Mola verin. Daha sonra daha mantıklı ve daha sakin düşünüp karar alabilirsiniz.

14. Mükemmel Mükemmel Değildir

Her şeyin iyi ve kötü yanı mutlaka vardır. Kiminin az kiminin çok. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Mükemmel olmaya çalışmak aşırı yorucu olabilir. Ne yazık ki asıl hedeften uzaklaşıp başarısız olabilirsiniz. O yüzden yeteri kadar iyi olanı seçmek en mantıklısı olacaktır.

15. Ya Üçüncü Seçenek

İki seçenek birbirine çok yakınsa ve karar veremiyorsanız belki de uzlaşarak bir çözüm üretmeniz gerekiyordur. Bu süreçte Üçüncü seçenek devreye girer. Unutmayın her zaman başka bir yol bulunur. Dünya siyah ve beyazdan ibaret değildir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.