Hayatınızı Planlı Hale Getirin! Bullet Journal Nedir? Nasıl Yapılır?

Hayatınızı Planlı Hale Getirin! Bullet Journal Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüz dünyasında planlamalar, programlar ve diğer tüm işler akıllı telefonların bünyesinde bulunmaktadır. Lakin unutulmaması gereken bir durum vardır ki; akıllı telefonlarımız her an bir şekilde bozulabilir, şarjı bitebilir ya da tuvalet gibi yerlere düşerek sizlere veda edebilir.

Bullet Journal isimli bir ajandayı kendi sevdiğiniz şeylere göre tasarlayarak, ardından gelen planlamalar ve programlarla birlikte asla şarjının bitme olasılığını düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Bullet Journal öğrenme bozukluğu çeken bir adam tarafından keşfedilmiş olan bir sistemdir.

Peki, Nasıl tasarlanır bu Bullet Journal? Bana ne faydası var? Gelin şimdi sizlere bu soruların detaylı bilgilerini vereyim.

Bullet Journal Nedir?

Bullet Journal denilince aklınızda sürekli olarak bulunması gereken bir cümle vardır. ‘Geçmişi kaydet, bugünü organize et, yarını planla!’

En basit örneğiyle Bullet Journal bir plannerdır. Hayatımızı yıllara, aylara, haftalara ya da günlere bölerek kendi başımıza planladığımız bir defterdir. Başlangıçta bir proje halinde olan Bullet Journal insanların uygulamayı yaygınlaştırması sonucunda bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Kısa ismiyle Bujo olan Bullet Journal kendi işinizi, yaşamınızı kendi tarzınıza göre kişileştirebileceğiniz bir defterdir.

Dijital dünyanın kirlerini üzerimizden atmayı başarabilin, kendi başımıza düşündüklerimizi yazarak aktardıkça rahatlamaya başladığımız bir defterdir. Günümüzde bir ajanda tasarımı olmaktan ziyade sayfaların süslenme şekilleriyle bir akım veya bir sanat türü haline gelmiştir.

Peki, Bana ne Faydalar Sağlayacak?

 • Karar vermenizi kolaylaştıracak.
 • Yapılacaklar listesini sürekli elinizin altında tutacak.
 • Alışkanlık haline gelir.
 • Meditasyon yöntemlerinden birisidir.

Bullet Journal İçin Neye İhtiyacım Var?

Herhangi bir ajanda, eskiz defteri ya da normal bir defterinizi bile Bullet Journal haline getirebilirsiniz. İnternette Bujo’ya özel defterlerin de bulunuyor olmasının yanı sıra tamamen kendi tarzınıza uygun kareli ya da çizgili bir defter de kullanabilirsiniz.

Renkli kalemlere, post – itlere, dekoratif bantlar, çıkartmalar, etiketler gibi daha aklınıza gelebilecek nice süsleme eşyasıyla da süslemelerinizi yapabilirsiniz.

Bullet Journal’ı Nasıl Tasarlarım?

Öncelikle defterinizin sayfalarına bir bakının. Eğer ki sayfalarda numara bulunmuyorsa kendiniz bir ekleme yapın ve oturup süsleme yapmayı düşündüğünüz malzemeleri bir seçin. İlk sayfada ‘İçindekiler’ başlığı oluşturun ve her yeni sayfa numarasında ne bulunduğunu bu ilk sayfaya yazacağınızı unutmadan hareket edin.  Gelelim diğer sırayla eklenilmesi gereken sayfalara.

1. Yıllık Takvim

Deftere başlamış olduğunuz günden bir sonraki defteri başladığınız güne kadar sürecek olan bir takvim çıkartın. Bu takvimi defterinizin iki sayfasına yatay bir şekilde düzenleyebilirsiniz ve bu takvim 3 – 4 sayfada sürebilir. Unutmamanız gerekiyor ki yıllık takvimi on iki aya böldükten sonra her ayın günlerini yazarak o günlerde bulunan sınav, doğum günü ya da etkinlikleri not alabilirsiniz.

2. Aylık Takvim

Yıllık takvim yapmak istemiyorsanız defterinizde hangi aydaysanız o ayın bir takvimini ilk sayfaya çizebilirsiniz. Bu aylık takvim gene kısa notlar alabileceğiniz bir alanda olsa da daha küçük detayları da bünyesinde barındırmaktadır. Bununla birlikte her aya bir tema vererek süslemeler yapabilirsiniz.

3. Haftalık Takvim

Aylık takviminizi tamamladıktan sonra detaylara da girişme vakti gelmiş bulunmakta. Haftalık takvimi oluştururken aylık taabilecekkvimde yer alan her hafta ikin iki defter sayfası ayırabilirsiniz ve haftalık takvimi günlere bölerek hangi gün ne planlarınızın olduğunu tüm detaylarıyla yazabilirsiniz.

4. Davranış Takibi (Habit Tracker)

Aylık takvimin bünyesinde bulunması gereken, o ay içerisinde hangi gün hedef haline getirmiş olduğumuz davranışları ne sıklıkla yaptığımızı izlememizi sağlayan bir sayfadır. Bünyesinde:

 • Spor takip
 • Su tüketimi
 • Sosyal Medya Kullanımı
 • Faturaları ödeme
 • Kitap okuma
 • Duş alma
 • Para biriktirme

Gibi daha birçok aktiviteyi barındırmaktadır. Unutulmaması gerekilen bir şey vardır ki o da Habit Tracker dediğimiz zaman hedeflerimizi ne sıklıkla yaptığımızı takip ettiğimiz bir alan olduğudur. İsterseniz bu alanı oluştururken iki dikey sayfa ya da iki yatay sayfa kullanabilirsiniz ve dilediğiniz gibi süslemelerde bulunabilirsiniz.

5. Kitap – Film – Dizi Listeleri

Bu listeler normalde her ay ne izledim ne okudum şeklinde ay sonları takvimlerde barınmaktadır. Lakin benim size verebileceğim en güzel tavsiye olarak aylık planları oluşturmadan önce yıllık bir şekilde film, dizi ve kitap planlayıcısı oluşturmaktır. Örneğin Ocak ayında The Originals’ı izlediyseniz, dizi listesine giderek Ocak 2021 – The Originals – (Dizi puanın) şeklinde yazabilirsiniz ve bunu filmler, kitaplar için de uygulayabilirsiniz.

Genel olarak bünyesinde bulunan planlayıcılar bunlardır. Lakin gitmek istediğiniz şehirlerin boyamasını yapabileceğiniz bir harita oluşturabilir, para birikimi yapmaya çalışıyorsanız eğer hangi gün kumbaraya ne kadar para attığınızı fark edebileceğiniz bir planlama da oluşturabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.