Okuma Listenize Mutlaka Eklemeniz Gereken 5 Kitap Önerisi

Okuma Listenize Mutlaka Eklemeniz Gereken 5 Kitap Önerisi

Kitap okumayı hepimiz seviyoruz. Mutlaka okunması gereken kitaplar vardır. Size bu yazımda kitap tavsiyesi vereceğim.

1. Otomatik Portakal

Otomatik Portakal, Anthony Burgess’in en iyi eserlerinden biri olan roman. Eserin orijinal ismi A Clockwork Orange’dir. Yaşamları şiddet üzerine kurulu olan hayatlar ve gençler. İnsan özgür iradesiyle kendi kaderini seçebilir mi? sorusuna cevap arayan kitap. Kült kitap haline gelmiştir. Okunması gerekenlerde ilk sıralarda.

2. Hayvan Çiftliği

Okumayan kaldıysa mutlaka okusun. Kült olmuş diğer kitap. George Orwell’in fabl tarzında yazdığı siyasi hiciv romanıdır. Zamanında meydana gelen önemli olayları konu almıştır ve kara mizah yolla eleştirmiştir. Roman Stalinizmin eleştirisidir. 1984 romanı ve Hayvan Çiftliği okunması gereken kitaplar arasındadır.

3. Fahrenheit 451

Okunması gereken bir distopya kitabı. Fahrenheit 451, Ray Bradbury’nin 1951’de ilk defa basılan ünlü bilimkurgu romanıdır. Baskıcı bir gelecek toplumunun anlatıldığı bu kitap aynı zamanda distopya olarak da sınıflandırılabilir. ünlü Fransız sinemacı, François Truffaut tarafından da sinemaya uyarlanmıştır.

4. Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın romanlarından biridir. 1961 yılında yayımlanmıştır. Roman, Türk insanının Doğu ile Batı arasında bocalamasını işler. II. Abdülhamit döneminde geçen, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde de yaşayan Hayri İrdal’ın anıları şeklinde kurgulanmıştır. Osmanlıca ve Farsça kelimelere sıkça başvurulmuştur. Dili ağır fakat anlatımı akıcıdır. Roman dört bölümden oluşmaktadır: Büyük Ümitler, Küçük Hakikatler, Sabaha Doğru, Her Mevsimin Bir Sonu Vardır. Okunması gereken kitaplar arasındadır.

5. Cesur Yeni Dünya

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley’in bir romanı, magnum opus’udur. . Aslında tanımlanan dünya bir ütopya olarak da gözükebilir, fakat ironik bir ütopya; zira insanlık sağlıklı, teknolojik açıdan gelişmiş, savaşlar ve yoksulluk yok edilmiştir; tüm ırkların eşit olduğu ve herkesin mutlak olarak mutlu olduğu bir dünya vardır. Okunması gereken kitaplar arasındadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.