Fazla Bilinmeyen Gıda Ve Sağlık Alanında Kullanılan 15 Bitki

Fazla Bilinmeyen Gıda Ve Sağlık Alanında Kullanılan 15 Bitki

Dünyada 298 binden fazla bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu bitkilerin bir kısmını zaten biliyoruz, ancak özellikle tıpta şifa niyetine kullanılan bitkilerin bir çoğu soframıza gelmediği için adlarını dahi bilmiyoruz. Fazla bilinmeyen bitkiler listemizde de bir çok türden şifalı, güzel kokulu ve görünüş olarak oldukça etkileyici duran bitkileri derledik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan ilginç, garip ve fazla bilinmeyen bitkiler listemize sayfayı yukarıya kaydırarak hemen geçelim.

1. Altın Çanak

Altın Çanak bitkisinin çiçeği, zeytingiller ailesinden olmak üzere hazımsızlığa iyi geldiği sindirim dostu bir bitki olarak bilinmektedir. Altın sarısı çiçeklerini ilkbaharda açmaya başlar ve bulunduğu ortama kolay uyum sağlayan bir bitkidir. Obezite problemine de iyi gelen bitki vücuttaki yağ yakımını hızlandırmaktadır.

2. Aspir

Aspir, kuraklığa dayanıklı tek yıllık bir bitkidir. Genellikle benzerliği nedeniyle safran bitkisi ile karıştırıldığından dolayı “yalancı safran” olarak da bilinmektedir. Çiçekleri gıda ve kumaş boyasında kullanılan Aspir, yemeklik yağ olarak da kullanılmaktadır. Papağan yemi ve boyacı aspir gibi isimleri de vardır.

3. Ravent

Kuzukulağıgiller ailesinden olan Ravent, doğru kullanıldığında bağırsak problemleri, egzama ve diyabet gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Türkiye de yetiştiriciliği yapılmayan Ravent, Çin ve Batı Avrupa’da müshil olarak tıbbi amaçla da kullanılmaktadır. Yapraklarında zehirli maddeler olduğundan dolayı doğru kullanımı çok önemlidir.

4. Kanna

Aizoaceae ailesinden olan Kanna bitkisi Güney Afrika’da yetişen ender bulunan bir bitki türüdür. Zihinsel gerginliği azaltan bitki, Afrika’da yaşayan insanlar tarafından zihin dayanıklılığının artması ve ruhsal hastalıkların tedavisi için kullanmaktadırlar. Serotin seviyesini arttırıp bağımlılık hissini düşürdüğü için kötü alışkanlıkların bırakılmasında yardımcı olabilecek bir bitki türüdür.

5. Kudret Narı

Tropik iklimlerde yetişen Kudret Narı, sağlığa faydalarıyla son zamanlarda adından söz ettirir olmuştur. Kabakgiller ailesine üye olan bitkinin meyvesi, kan şekerinin normal seviyede kalmasında, cinsel problemlerde, mikrobiyal özelliği sayesinde kanın temizlenmesinde ve vücutta tümör oluşumunu önlemede etkilidir. Kalsiyum, Demir ve B vitamini açısından da zengin olmakla beraber halk arasında kısırlık tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır.

6. Fragaria Vesca

Türkiye’de Karadeniz bölgesinde çaylık alanlarda görülebilen Fragaria Vesca’nın bilindik ismi Dağ Çileğidir. Olduğu gibi direkt yenilebilir veya reçeli yapılabilir Ciltteki sivilce ve akne problemlerine iyi gelen Dağ Çileği C vitamini açısından da oldukça zengindir.

7. Tıbbi Sarısabır

Asphodelaceae ailesinin bir üyesi olan Tıbbi Sarısabır bitkisinin bilinen yaygın adı Aloe Vera’dır. Dış kabuğu müshil olarak kullanılan Aloe Vera’nın jel kısmı 18 amino asit, 20 mineral ve 12 adet vitamin içermektedir. Jeli küçük yaraların iyileşmesinde halk arasında kullanılmaktadır.

8. Öksürük Otu

Ses kısıklığına, bronş tıkanıklığına ve doğal olarak öksürüğe iyi gelen Öksürük Otu, papatyagiller ailesindendir. Eski zamanlardan beri öksürük önleyici olarak kullanılan bitki aynı zamanda idrar söktürücü bağırsak kurtlarını dökücü olarak da kullanılmıştır.

9. Güzelavrat Otu

Patlıcangiller ailesinin bir üyesi olan Güzelavrat Otu, zehirli bir bitki olmasına rağmen hayvanlar tarafından yemişleri yenilir. Tıpta göz bebeğinin genişletilmesi, göz diplerinin muayene edilmesi için kullanılan atropin maddesi Güzelavrat Otundan elde edilmektedir. Yemiş kısımları halüsinasyon görmeye neden olduğu için halüsinojenik bir özelliğe sahiptir.

10. Geven

Yaklaşık olarak 2000 kadar türü bulunan geven, baklagiller ailesinin bir üyesidir. Özellikle Çin ve Kore gibi asya ülkelerinde oldukça yaygın kullanılan Geven, kasları güçlendirir ve metabolizmayı düzenler. Tıpta hala insan sağlığı üzerine araştırılan bir bitkidir.

11. Stevia

Şeker bitkisi ve şeker otu olarak da bilinen Stevia, yüzyıllardır tatlandırıcı olarak kullanılmıştır. İnsülini uyararak kan şekerini düşürücü etkisi olduğu düşünülen Stevia, basit bir şekere göre daha tatlı olduğu için vücuda fazla şeker alımının önüne geçmektedir. Halk arasında doğum kontrol ilacı olarak tıbbi amaçla kullanılmaktadır.

12. Krizantem

Bilinen adıyla Kasımpatı bitkisi, papatyagiller ailesinin bir üyesidir. Japonya da eskiden kraliyet mührünü temsil eden çiçek için, mutluluk festivali isimli bir festival düzenlenmektedir. Kasımpatının birçok farklı türü olabilmektedir ve Asya ülkelerinde ölümün de bir sembolü olarak gösterilmekte, bu nedenle cenazelere de konmaktadır.

13. Acai Üzümü

Acai Üzümü, bir çeşit Palmiye ağacında yetişmektedir. Mor-kırmızı renkte olan Acai Üzümünün yağı ishal ve cilt problemlerinin tedavisinde tıbbi amaçla kullanıldığı gibi, direkt yenerek de tüketilebilmektedir.

14. Ispıt

Hodangiller ailesinin bir üyesi olan Ispıt bitkisi çok yıllık bir köklü bitkidir. Karadeniz bölgesinde yaygın olan bitki, halk arasında Hodan olarak da bilinmektedir. Hodan yağından vücutta oluşan ağrılar için krem yapıldığı gibi salata olarak da tüketilmektedir. Bu nedenle hem tıbbi hem gıda bitkisi olarak kullanılmaktadır.

15. Kedi Otu

Eski yüzyıllarda hoş bir kokuya sahip olduğu için parfüm olarak kullanılan Kedi Otu, tıbbi alanda kapsül biçiminde ek gıda olarak kullanılmakta ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Yalçın
Güzel yazmak, iyi düşünmek demektir. Hobi olarak başladığım bu yolculukta adım adım iyiye, daha iyiye gitmeyi planlıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.