Hızlıca Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Baş Ağrısından Kurtulmanın 10 İlaçsız Yolu

Hızlıca Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Baş Ağrısından Kurtulmanın 10 İlaçsız Yolu

Baş ağrısının sebepleri bir çok nedenden dolayı kaynaklanabilir, ancak iyi haber şu ki bunun için doktora veya bir eczaneye gitmeniz ilk aşamada gerekmeyebilir. Eğer her gün veya periyodik olarak başınız ağrıyorsa doktora kesinlikle gitmeniz gerekebilir. Biz bu yazımızda ara ara yoğun iş günlerinde veya canınızın sıkıldığı anlarda baş ağrıları nasıl geçer sorusunun cevaplarından bahsedeceğiz.

Eğer başınız sizi uyutmayacak kadar çok ağrıyorsa aşağıdaki yöntemlerimizi deneyerek baş ağrısından kurtulmak için ilk adımı ilaçsız bir şekilde atabilirsiniz. Devamında başınızın ağrısı kesilmezse farklı yöntem seçerek o şekilde ilerlemeniz gerekiyor. Dilerseniz lafı daha fazla dallandırıp budaklandırmadan baş ağrısı nasıl geçer ve baş ağrısına kesin çözüm temalı içeriğimizin detaylarına geçelim.

1. Soğuk Tampon

Soğuk bir torbayı başınıza koyarak migren ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu oldukça işlevsel bir seçenek, dilerseniz buzları havluya sararak da başınıza soğuk press veya bir başka değişle soğuk tampon uygulayabilirsiniz. Soğuk unsuru başınızda 15 dakika bekletmeniz baş ağrılarınızı hafifletecektik, torbanın buz gibi olması önemli değil önemli olan başınızı rahatlatacak soğuklukta olması.

2. Sıcak Tampon

Baş ağrısına soğuk bir torba ile press veya tampon yapmanızın yanı sıra sıcak su torbası ile de tampon yapabilirsiniz. Sıcak su başınızda olan veya boyundan gelen ağrılarınızı rahatlatmak için en etkili yöntemlerden birisidir. Ayrıca, başınıza sıcak havlu, torba veya benzeri unsurlar koymak yerine ılık bir duşu da tercih edebilirsiniz.

3. Secde Pozisyonu Alın

Düzenli olarak başınız ağrıyorsa başınıza iyi davranmıyorsunuz demektir. Saçlarınızı çok sıkı bağlamak, şapka ve kafa bandı gibi aksesuarlar başınıza bir yük bindirmektedir. Bu yükten kurtularak baş ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Ayrıca, baş ağrısı nedenlerinizin bu olduğunu düşünmüyorsanız secde pozisyonunda kafanızı rahatlatmak adına aşağı doğru serbest bırakın.

4. Ekrana Bakmayın

Telefonunuz, bilgisayarınız veya televizyonunuzun başında çok fazla vakit geçiriyorsanız ekrandaki yoğun ışığa bakmak baş ağrısına neden olabilir. Bu sebepten ötürü bir süre hiçbir şey düşünmeden rahat bir pozisyonda uyumanız başınızdaki ağrıyı kesebilir. Bu sorunu sürekli yaşıyorsanız ekranlarınıza yansıma önleyici ekranlar takabilirsiniz.

5. Çiğnememeye Çalışın

Sakız sadece çenenizi değil, kafanızı da yoran bir abur cuburdur. Eğer çok fazla sakız çiğniyorsanız veya çiğnediyseniz baş ağrılarınızı daha az çiğneyerek azaltabilirsiniz. Çıtır çıtır ve yapışkan yiyeceklerden de kaçının ve yiyeceklerden küçük ısırıklar aldığınızdan emin olun. Bunlar güne başlarken baş ağrısı yaşamamak için yapabileceğiniz en etkili yöntemler diyebiliriz.

6. Biraz Kafein Alın

Biraz çay, kahve ya da içinde biraz kafein olan bir şeyler için. Kafeini yeterince erken tüketirseniz, baş ağrınızı hafifletebilir. Ayrıca, bu minoset gibi reçetesiz satılan ağrı kesicilerden çok daha etkili bir yöntemdir. Çok fazla tüketmemeye çalışın çünkü ilerde kafein yoksunluğu da baş ağrısına neden olabilir.

7. Rahatlama Hareketleri Yapın

Rahat bir pozisyonda uzanmak, meditasyon veya basit rahatlatıcı hareketler baş ağrınızın dinmesine kesinlikle katkı sağlayacaktır. Bazen, çok düşünmek ve beynimizi gereksiz konularla meşgul etmek baş ağrısına neden olan şeylerden bazılarıdır. Bu yüzden beyninizi yormayacak, ancak dingin bir hal alacağınız basit aktiviteler yapabilirsiniz.

8. Masaj Yapın

Birkaç dakika boyunca, boynunuza ve şakaklarınıza masaj yapmak stresten kaynaklanabilecek gerilim baş ağrısını kesmeye yardımcı olabilir. Bu baş ağrısından kurtulma yönteminin güzel tarafı başkalarına ihtiyacınız olmadan da masaj yapabilmenizden geçiyor. Ayrıca, saçlarınızı kaşıyan küçük masaj aletlerini de kullanabilirsiniz.

9. Zencefil Tüketin

Zencefil tıp da aktif olarak kullanılan bir besindir. Bu besini baharat veya çay olarak tüketebilirsiniz. Baş ağrısına kesin çözüm arıyorsanız diğer çözüm yollarının yanı sıra en etkili yöntemlerden biridir. Bir bilgi olarak bu besinin en çok migrenden kaynaklı baş ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

10. Tütün Ürünlerinden Uzak Durun

Baş ağrısında ki en önemli faktör tütün ürünleri tüketmek veya bu ürünlerin tüketildiği ortamlarda bulunmaktır. Eğer dumansız bir ortamı tercih edip, temiz havayı içinize çekerseniz baş ağrılarınız kesinlikle dinecektir. Son olarak bir tütün ürünü kullanıcısıysanız en azından baş ağrısı yaşadığınız süreçte bunları tüketmeyin.

Baş ağrısı nasıl geçer ve baş ağrısı için kesin çözümler nelerdir gibi sorularından cevaplarından bahsettiğimiz içeriğimiz bu kadardı. Umarım baş ağrılarından kurtulmak için yapılabilecek şeyler listemiz baş ağrılarınızı dindirmiştir. Bu tarz daha fazla içerik için sağlık bilgileri içeren kategorimizi takipte kalın.

YAZAR BİLGİSİ
Canan Budak
Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde, uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın.
YORUMLAR

  1. Eda dedi ki:

    Baş ağrısına en iyi 3. Seçenek geliyor. Geçen ay denedim çok etkili sizlerde deneyin eğer başınız ağrıyorsa. Secde pozisyonu aldıktan sonra başınızı aşağı doğru bir kaç dakika tutun. Yapmanız gereken bu.

  2. Hande dedi ki:

    baş ağrısının tüm sebeplerinden bahsedilmiş güzel makale