Zedprex Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar?

Zedprex Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar?

Bireylerin düşünceleri, sahip oldukları algılayış ve duygu durum biçimi ile şekillenerek davranışlara dönüşmektedir. İletişimde esnasında ya da duygu durum anında ortaya çıkan herhangi bir problem psikolojik problem olarak adlandırılmaktadır ve kişide panik atak, sosyal fobi, depresyon, anksiyete bozukluğu, yoğun stres ve baş ağrısı gibi davranışsal bozuklukların gelişmesine neden olur.

Kişinin psikolojik sağlığında meydana gelen herhangi bir problem, başta kişinin diğer insanlar ile olan iletişimini etkileyerek sosyal yaşamının bozulmasına ve daha sonra ise vücudun fizyolojik işleyişinde ortaya çıkan aksaklılara sebep olmaktadır. Bu fizyolojik aksaklıklar baş ağrısı, yeme bozukluğu, uyku düzensizliği gibi birçok şekilde ortaya çıkabileceği için psikolojik problemlerin belirtileri konusunda yeterli bilgi sahibi olmak önemlidir.

Her psikolojik problem ve problemi yaşayan birey için uygulanacak tedavi yöntemi değişiklik göstermektedir. Ancak sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemleri psikoterapi ve ilaç tedavisidir. Bu yazımızda sizlere psikolojik rahatsızlıklar için kullanılmakta olan Zedprex ilacından bahsedeceğiz.

1. Zedprex Nedir?

Yalnızca psikiyatri doktorları tarafından reçete ile verilen Zedprex ilacı, seçici serotonin geri alım inhibitörü olarak bilinen antidepresan ilaç grubuna dâhildir. Depresyon tedavisinde, obsesif kompulsif bozukluk, yeme bozukluğu gibi tedavilerde kullanılır. Depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve oldukça etkili olan bu ilaç, eski antidepresanlara göre daha az yan etkiye sahiptir. Merkezi sinir sistemindeki sinir hücreleri arasındaki iletişimi olumlu etkilediği ve beyindeki kimyasal dengeyi geri kazandırdığı düşünülmektedir.

2. Zedprex Ne İçin Kullanılır?

Zedprex kullanımı ile duygu durumu ve enerji düzeyi yükselişi söz konusudur. Günlük yaşam işlevlerini sürdürebilmenize ve günlük işlerinizi yapabilmenize yardımcı olur. Korkularınızı, endişelerinizi, istenmeyen düşüncelerinizi azaltır. Günlük yaşam içinde tekrarlı olarak yaptığınız yıkama, sayma, kontrol etme gibi davranışları gerçekleştirmenize sebep olan dürtüyü azaltabilir.

Adet öncesi (premenstrüel) dönemde görülen sinirlilik, gerginlik, iştah artışı ve depresyon gibi semptomların azalmasında da etkili bir ilaçtır. Blumia nevroza hastalığında görülen aşırı yeme ve kusma durumlarının kontrolünde de faydalı olmaktadır. Travma sonrası stres bozukluğu ve buna bağlı gelişen uyku bozuklukları (narkolepsi, katapleksi) tedavisinde de kullanılmaktadır.

3. Zedprex Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Epilepsi, diyabet, mide hastalıkları (ülser), oniki parmak bağırsağı hastalıkları, karaciğer hastalıkları, diüretik (idrar söktürücü) kullanımına bağlı sodyum seviyesi düşüklüğü, intihar düşünceleri, manik depresif tablo, ailede bipolar manik depresyon ve intihar girişimi öyküsü gibi durumlarda Zedprex ilacının kullanımı sakıncalıdır. Zedprex’i kullanmayı bıraksanız bile etken maddesini haftalarca vücudunuzda kalmaya deva etmektedir. Bu yüzden normalde devamlı olarak başka bir ilaç kullanmıyor bile olsanız Zedprex dışında başka bir ilaç tüketmeden önce kesinlikle doktorunuza ya da eczacınıza danışmalısınız. Aynı zamanda alkol ile de etkileşime girdiği zaman olası yan etkileri çok fazla olduğu için Zedprex kullanırken alkol tüketmemelisiniz.

4. Zedprex Fiyatı Ne Kadardır?

Şimdi en çok merak edilen konuya yani Zedprex ilacının 2022 güncel fiyatına gelelim. Zedprex’in 2022 güncel eczane perakende satış fiyatı KDV dahilken 41.38 TL iken, KDV hariç eczane perakende satış fiyatı 38.31 TL’dir

ETİKETLER: İlaç, Nedir?, Sağlık, Tedavi, Zedprex
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.