İletişimsizlik! Erkekler Ne Diyor? Kadınlar Ne Anlıyor?

İletişimsizlik! Erkekler Ne Diyor? Kadınlar Ne Anlıyor?

İletişimsizlik; Günümüz de erkekler ve kadınların en büyük problemleri aslın da iletişimsizlik. Özellik ile  ikili ilişkiler de olan bu iletişimsizlik hayatımızı büyük ölçü de etkiliyor. Danışanlarım dan duyduğum çoğu cümle şu şekil de; ”Her gün saatlerce konuşuyoruz, sabah akşam mesajlaşıyoruz ama yine de bazı şeyleri çözemiyoruz. ”Evet çözemiyoruz.”

Ama acaba bu durum gerçekten çözemediğimiz için mi? Çözmek istemediğimiz için mi, yoksa çözüme giden en önemli yolu tıkadığımız için mi? Erkekler ve kadınları farklı gezegenlerin insanları olarak ele alalım, dilimiz farklı, anlatmak istediklerimiz, anladıklarımız farklı. İki farklı insanı bir araya koyuyorlar ve birbirlerini anlamlarını bekliyorlar.

Kadınlar ‘erkek beni anlasın’ derken, erkek  aynısını kadın dan bekliyor. İşte bu yüzden tam olarak bu nokta da ayrılıyoruz birbirimiz den. İki tarafta karşısında ki insanı, kendine benzetmeye çalışıyor. Günlük hayatımız da bile ne kadar çok ”Onu demek istemedim, aslın da böyle söylemek istemiştim.” cümlesini kullandığınızı bir düşünün.

Bir cümle duyduğumuz da çıkardığımız ilk anlam, bizim o cümleyi kurarken ne düşündüğümüzü gösterir. Belki de karşınız da ki o cümleyi o anlam da kurmamıştır.  Erkekler ve kadınlar bir birinden farklı iki canlı. Beyinlerimiz de farklı çalışıyor, dilimiz de farklı. Anlatmak istediklerimiz ile anladıklarımız bile uyuşmuyor aslın da. Bir kaç cümle ile örnek gösterelim bu duruma  🙂

Kadın ‘ Konuşmamız gerekiyor ‘ der . Erkek ‘ Benim ile hiç konuşmuyorsun ‘ olarak algılar.

Kadın ‘Çocukların okul dan alınması lazım ve ben alamayacağım’ der. Erkek ‘yardımcı olman gerekiyor, fakat sen bana hiç yardımcı olmuyorsun, sadece kendi işlerine bakıyorsun anlar.

Kadın ‘of çok yoruldum bugün’ der. ‘Erkek dinlen o zaman, şöyle otur.’ diye yanıt verir. Fakat aslın da kadın ‘Benim ile ilgilenmene ihtiyacım var’ demek istemiştir.

İşte erkekler ve kadınların kurduğu cümleler, anladığı farklı şeyler. Keşke hayatımız da Kadınlar ve Erkekler Sözlüğü olsaydı değil mi? Bu sözlüğü biz kendimiz oluşturacağız. Hayatı her anın da paylaştığımız bu karşı cinsler ile baş etme de, anlaşma da bunları hiç unutmayın. O sizi istediğiniz şekil de anlamıyor. Anlayamıyor. İşte bu sebep ile her zaman, ne demek istiyorsak açıkça dile getirmeliyiz. ‘Benim ile ilgilenmeni istiyorum.’  ‘Şu an çocukları okuldan alır mısın ?’ ‘Senin ile film izlemek istiyorum.’ İsteklerimizi, beklentilerimizi olduğu gibi aktarmalıyız. 🙂

ETİKETLER: Erkek, İlişki, Kadın, Sözlük
YAZAR BİLGİSİ
Eda Coşkun
Merhabalar, psikoloji lisans mezunuyum, cinsel terapi üzerine çalışmalarımı sürdürürken sizlere cinsellik ile ilgili bilgiler vermek için buradayım.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - antalya haber - sosyalhane.com - hosting - Bodrum Villa - Ankara Psikolog - Cezayir Vizesi Otomatik Kepenk