Nasıl Gerçekleştiğine İnanmadığımız Ama Gerçekleşen 20 Murphy Kanunu

Nasıl Gerçekleştiğine İnanmadığımız Ama Gerçekleşen 20 Murphy Kanunu

Murphy kanunları ile hemen hemen hepimiz gün ve gün karşılaşmışızdır. Bu durum bir Amerikalı mühendis tarafından başarısızlıklar ve hata kaynaklarının karmaşık sistemlerde incelenmesi üzerine ortaya çıkmıştır. Bir nevi özdeyişler de diyebiliriz. Nasıl ve hangi koşullar altında gerçekleştiği hala tartışılır bir konuyken birçok insanın bu kanunlar etrafında hayatlarını şekillendiğini görmek de mümkündür.
Bugün sizlere genellikle sıklıkla gerçekleşmekte olan Murphy Kanunlarını derledim. İyi okumalar.

1. Bir Şeyin Ters Gitme Olasılığı Varsa, Ters Gidecektir.

Hayatınızda birkaç olay düşünün ve bunlardan birisini en ince detayına kadar aklınıza getirin. Birçok olasılıklar içerisinde gerçekleşmesi gereken bir olaydır ve iyi olasılığı olsa bile ters gitme olasılığının varlığından kaynaklı olarak o olay tüm terslikleri üzerine çekmişçesine ters gitmiştir. İşte bunun sebebi olan kanun Terslik Kanunudur. Buna ek olarak birkaç şekilde ters gitme olasılığı varsa her zaman en kötü sonucu önünüze serecek şekilde ters gitme olanağı da vardır. Kısacası bir işe başlamadan önce tüm ters olasılıkları ortadan kaldırmaya çalışın ama gene de unutmayın ki her zaman bir ters olasılık ortada kalır ve o meydana çıkar.

2. Bir Şeyin Olma Olasılığı, İstenme Olasılığı ile Ters Orantılıdır.

Bir şeyi ne kadar çok isterseniz o kadar başınıza gelme olasılığı vardır. Yani atasözümüz olan Bir Şeyi Kırk Kere Dillendirirsen Başına Gelirden de yola çıkabiliriz. Kötü olanları sürekli düşündüğümüz için o kötü olan bir şekilde bizim karşımıza çıkar. Bu yüzden insanlar iyi üzerine sürekli konuş ki başına gelsin derler. İyi olaylar hakkında konuşun!

3. Ne Zaman Bir Şeyden Vazgeçseniz, Vazgeçtiğiniz O Şey Size Geri Gelir.

Eski sevgililerinizi düşünün. Onlardan ayrıldığınız ilk zamanlardaki acıdan dolayı vazgeçmeyi bile düşünmez hale gelirsiniz ama günler ardına bile bakmadan geçip giderken ondan vazgeçmeye, ona olan umutlarınız sönmeye başlar. İşte bu başlangıçtan sonraki süreçte tamamen vazgeçtiğiniz an o kişi bir şekilde size ulaşır ya da size haberi gelir. Bunun sebebi de bu kanundan doğar.

4. Ne Kadar Beklersen Bekle, İstenmediği Zaman Gelecektir.

Bir şeyin o an olmasına o kadar çok ihtiyacınız var ki; mesela bir borç kapatmanız lazım ve sizin borç verdiğiniz insanların da ne hikmetse o günlerde hiç parası yoktur. Siz o borcunuzu kapattıktan sonra borç verdiğiniz insanlardan da bir beklentiniz kalmaz çünkü ihtiyacınız olan parayı beklediğiniz anda vermezler. O an geçtiği an size borcu olan insanlar birer birer parasını size geri vermeye başlar. Bunun sebebi bu kanundur.

5. Özür Dilemek, İzin Almaktan Daha Kolaydır.

Bunun için bir örnek bile vermeme gerek yok bence. Birisinin kalbini kırdığınız anda beyniniz otomatik olarak özür dilemeye ve kendini affettirme çabalarına giriş yapar ama bir yere gitmek için ailenizden izin alacaksanız… İşler hiç de kolay gitmemeye başlar.

6. İyi Başlayan Her Şey Kötü Biter. Kötü Başlayan Her Şey Daha da Kötü Biter.

Bir kek yapmaya başladığınızı var sayalım. Her şey kusursuz bir şekilde gittiyse eğer ya uyuyakalıp keki kül edersiniz ya da fırının o gün düzgün çalışacağı gelmez ve keki ya pişirmez ya da tamamen yakar. Bunun kanunu budur.

7. Her Sağlıklı Erkeğin Zengin Olmak İçin Asla İşlemeyecek Gizli Bir Planı Vardır!

Erkeklerin aklındaki planları anlamamız biz kadınlar için bir tık zorlu bir süreçtir. Çünkü erkek zihni direk olasılıklardan sıyrılmış bir şekilde sonuç odaklı bakar her işe ve her erkeğin gelecekte zengin olabileceği ama işlemeye üşendiği bir zenginlik planı bulunmaktadır.

8. Herhangi Bir Bilgide Sayılar Çok Doğru Gözüküyorsa, Yanlıştır.

Matematik sınavında bir soruyu tamı tamına doğru çözdüğümüze inanırız da toplama ya da çıkartma işleminde bulunan küçük bir sorunu fark etmeyerek doğru olduğuna inanırız ya… İşte o soru her daim yanlıştır ve bunun kanunu budur.

9. Faturalar Elinize Alacaklarınızdan İki Kat Hızlı Ulaşır.

Çok saçma bir örnek olacak belki ama su faturanızın elinize gelişi eviniz için internetten aldığınız bir üründen daha hızlı gelir. Devlet parayı sever ve ödemeler ne kadar erken olursa onlar için her zaman daha iyi olur ama diğer kargolarınız bir ay sonra da gelse siz dışında kimse için bir sorun çıkartmaz.

10. Tıkanık Trafikte Diğer Şerit Her Zaman Daha Hızlı Akar.

Bir yere yetişmeniz gerekiyor ve önünüz ağzına kadar trafikle dolmuş. Sağ ya da sol şeridiniz her zaman daha hızlı akıp gider ve siz o hızlı tarafa geçtiğiniz anda da önceki yerinizde hızlanmalar başlar…

11. Hayatta Güzel Olan Her şey ya İllegal ya Ayıp ya da Şişmanlatıcıdır.

Bu kanun üzerine çok fazla konuşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. En küçük örnek ile en sevdiğiniz yemekleri düşünün ve gün ve gün hiç bıkmadan onları yediğinizde alacağınız kiloları…

12. Uyuyan Bir Bebek Anne ve Babası Uykuya Dalınca Uyanır.

Ne gariptir ki aşırı doğru bir kanundur. En uslu bebekten en aktif bebeğe kadar hepsi siz ayaktayken gram uyanmak için uğraş sergilemezken sizler uykuya daldığınız anda ne hikmetse birden uyanırlar…

13. Birileri ile Karşılaşma İhtimalin, Görünmek İstemediğin Zaman En Üst Düzeydedir.

Ailenizle kızlarla buluşacağız diyerek dışarı çıktınız ve akrabalarınızın sizi görmesini istemediğinize dair dualar ederek erkek arkadaşınız ile buluşmaya gittiniz. Yaklaşık olarak iki akrabanız ile yolda karşılaşacaksınızdır.

14. Kaşıntının Şiddeti Ulaşma Zorluğun ile Doğru Orantılıdır.

Hani hep derler ya ‘Sırtım kaşınıyor ama kolum oraya uzanmıyor benim yerime sen kaşır mısın?’ diye. İşte bunun sebebi bu kanundan doğar ve kaşıntı olan yeri kaşıdıkça daha da çok kaşınmaya başlarız. Peki, ama neden?

15. Sınava İstediğiniz Kadar Çalışsanız da Her Zaman Çalışmadığınız Bir Yerden Soru Gelecek!

Bu konu hakkında da çok bir şey söylemeye gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü ne zaman gecelerinizi gündüzlerinize katıp, tüm kitapları yalayıp yutsanız en az çalıştığınız ya da bu konudan sormaz ya dediğiniz yerden bir soru mutlaka ama mutlaka çıkar.

16. Sigara Dumanı Her Zaman Sigara İçmeyen Kişiye Doğru Gelir.

Garip bir şekilde her sigara içilen bir ortamda sigara içmeyen mutlaka bir insan bulunur ve tüm sigara dumanları savunmasız olan o insana doğru gider. Sonunda ise o insan ya dumanlara dayanamayarak ortamdan ayrılır ya da siz her sigara yaktığınızda hayıflanmaya başlar.

17. Bir şey Yapmanız Gerektiği Zaman, Öncelikle Başka Bir şey Yapmanız Gerekir.

Her zaman öyle değil midir zaten? Ders çalışmanız gerekiyordur ama önce sevdiğiniz dizinin bir bölümünü izlersiniz. Temizlik yapmanız gerekiyordur önce ama nedendir bilinmez sanki temizlik yapmayacakmışsınız gibi temiz olan alanı tekrar toparlarsınız. Bir toplantıya katılmanız gerekiyordur ama o an patronunuz size yeni bir iş çıkartır…

18. Yanlış Anlaşılmayacak Kadar Basit Bir şey Yoktur.

Birisine teşekkür ettiğinizde bile yanlış anlaşılabilecek bir dünyada yaşıyoruz.

19. İhtiyacı Olanlara Yardım Edin, Onlar Sizi Hatırlar Tekrar Bir şeye İhtiyaçları Olunca.

Zaten öyle değil midir çıkar dostluğu. Arkadaşınıza sınavda yardım edersiniz bir karşılık beklemeden ve ne hikmetse birden bire bir diğer sınavda da sizin en yakın arkadaşınız olurlar ama sınavlar bitince ortadan kaybolurlar.

20. Asla, Asla Deme.

Bir şey hakkında ben bunu asla yapmam diyorsanız o asla yapmam dediğiniz şeyi mükemmel bir şekilde yaparsınız. O yüzden hep derler asla, asla deme diye. Bir bakmışsınız ki en iyi şekilde o asla denilen şeyi siz yapıyorsunuz.

YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.