Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar? 2022

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar? 2022

Aracında hurda belgesi olanlar… Bu yazım sizler için hazırlandı. Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2022 yılı için bilmeniz gereken önemli bilgiler neler? İşte bu sorularınıza yanıt vereceğim. Çekme belgesi alınmış çok fazla araç bulunuyor ve doğal olarak sahipleri de aracıyla bazen trafiğe çıkmak isteyebiliyor ya da çok acil bir durum söz konusu olduğunda mutlaka o araca ihtiyaç olabiliyor.

İşte bu durumda size yardımcı olmak amacıyla hurda belgesi olan bir araç trafiğe nasıl çıkar sorusunun cevabını araştırdım. Merak ediyorsanız okumaya devam edin..

Hurda Belgesi Nedir?

Hurda Belgeli Araç

Konunun detayına girmeden önce hurda belgesi nedir bunu açıklayayım. Hurda belgesi, aracın fonksiyonlarını kaybettiği durumlarda verilen belgedir. Hurda belgeli araçlar hiçbir şekilde tescil ettirilemez ve genelde bu tür araçlar “parça” olarak değerlendirilir. Aynı zamanda aracın hurda belgesi alabilmesi için de en temel şartı da 16 yaşında olmasıdır. Bu yaştaki arabalarda hurda belgesi çıkarılabilir.

Araç normal şartlarda kesinlikle trafiğe çıkarılamaz ama parçaları başka araçlarda kullanılabilir. Bu belgeye ve şartlarına rağmen hurda belgesi olan araçların trafiğe çıkarılması için uğraşanlar varsa, hiç uğraşmanıza gerek yok. Çünkü bu durum yasalarla kesinlikle mümkün değildir.

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar 2022

Hurda Belgeli Araç

Hurda belgeli araçların trafiğe çıkması 2022 yılı itibariyle tamamen yasaklanmıştır. Aracınız bu belgeye sahipse kesinlikte trafikte olamaz. Ama getirilen yeni yasaya göre “çekme” belgesi olan araç trafiğe çıkarılabilir. Çekme belgeli aracın da trafiğe sokulması için yapılması gereken bazı önemli işler bulunuyor:

  • Öncelikle aracınızın muayenesini yaptırmalısınız.
  • Muayeneden geçtikten sonra muayene istasyonundan belge almanız lazım ve notere gitmelisiniz.
  • Noterde aracınızı trafiğe sokmak istediğinizi beyan etmiş olursunuz. Trafiğe sokma bedelini ödedikten sonra da plaka kağıtlarını almanız lazım.
  • Bu kağıtları şoförler odasından plaka olarak bastırabilirsiniz. Tabi buraya da bir ücret ödemeniz gerekiyor.
  • Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra aracınızı trafiğe çıkarabilirsiniz.

Kısaca, hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2022 yılı için yeni düzenleme nedir dediğimizde cevap çok nettir: Kesinlikle çıkamaz. Fakat aracınızda hurda belgesi değil çekme belgesi varsa trafiğe sokabilirsiniz.

ETİKETLER: Araç, Hurda, Otomobil, Trafik
YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunuyum. Yaklaşık 3 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum. Yazı yazmayı seviyorum...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.