Herhangi Bir Yazı İçerisinde Kelime Aramak ve Bulmak

Herhangi Bir Yazı İçerisinde Kelime Aramak ve Bulmak

Yazılarda sözcük aramak internette geçirdiğimiz zamanı arttıracak kadar uğraştırıcı bir iştir. Bu işi kolaylaştırmak için bir çok şey yapıla bilir, ancak bunlar işleri kolaylaştırmak için çok işlevsel çözüm değildir daha çok pratikleştirmek üzerinedir. Dosyalar için kelime aramanın sizi uğraştırmaması için bugün web’de hali hazırda var olan bir yöntemden bahsedeceğim. Bu yöntemle istediğiniz world klasöründe, metin belgelerinde, PDF kitaplarda, windows 10 dosyaları içerisinde ve kelime aramak istediğiniz herhangi bir sayfada kelime aramak için kullanılabilir.

Ve tek yapmanız gereken bir kaç tuşa basmak, bu iş aslında bu kadar kolay ancak bunun için klavye kısa yollarını bilmeniz gerekiyor, bir çok insan bilse de bir çok insan hala bilmiyor. Dolayısıyla, bugünkü yazımız dosya ve klasörlerde kelime aramak kelime bulmak üzere olacaktır.

Eğer internet’te veya herhangi bir metin belgesi içerisinde kelime aramak ve bulmak istiyorsanız aşağıda bahsedeceğimiz yolları izleyin. Ayrıca, bir not olarak şunları belirteyim bu yöntem bilgisayar için geçerlidir. Mobil cihazlarda dosyaların ve metin belgelerinin içerisinde kelime bulmak için bu yöntem kullanılmaz çünkü işlevsel bir klavyeye ihtiyacınız olacak.

Tabi mobil cihazlarda ve akıllı telefonlarda da kullanabilirsiniz ama cihazınıza bir klavye takmanız gerekiyor. Bunun dışında tablet için ve klavyesi olmayan diğer bütün cihazlar için bu geçerlidir. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan dosyaların, world klasörlerinin, metin belgelerinin ve herhangi bir PDF’nin içerisinde kelime arama / kelime bulma adımlarına geçelim.

  1. Kelime aramak istediğiniz sayfaya girin.
  2. CTRL + F tuşlarına aynı anda 1 kere basın.
  3. Sağ üstte açılan kutuya aramak istediğiniz kelimeyi girin.
  4. Eğer birden fazla kelime var ise aşağı ve yukarı iconlarıı kullanabilirsiniz.

Kelime arama ve bulma işlemleri bu kadardı. Umarım yazımız, aramak istediğiniz kelimeyi istediğiniz sayfada yazıların içerisinde bulmanızı sağlamaştır. Son olarak, başlarda da belirttiğimiz gibi mobil telefonlar (Akıllı cihazlar) ve tablet içerisinde yazı bulmak için cihazınıza USB ile klavye takın ve öyle arama yapın. Yardımcı olmamızı istediğiniz bu konu veya başka benzer bir konu var ise yorum atarak destek almaktan çekinmeyin!

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.