Everest Dağı Nerede? Everest Dağı Yüksekliği Ne Kadar?

Everest Dağı Nerede? Everest Dağı Yüksekliği Ne Kadar?

Everest Dağı: Dünyanın en yüksek dağlarından birisi olan Everest Dağı nerede? Everest Dağı yüksekliği ne kadar? Bu soruların cevabını biliyor musunuz ya da merak ediyor musunuz? İşte bu soruların cevabını yazımın içerisinde detaylı bir şekilde bulacaksınız.

Birçok filme ve diziye konu olması da Everest Dağı’yla ilgili merakları artırıyor. Aynı zamanda bir dağcı için de Everest’e tırmanmak son derece önemlidir. E, bu kadar kişi tarafından merak edilen soruları hemen cevaplamak gerekir değil mi? İşte cevaplar…

Everest Dağı Nerede?

Everest Dağı

Dünyanın en büyük dağı olan Everest, aslında her açıdan önem taşıyor. Everest Dağı, Asya’da Nepal ve Çin ülkelerinin tam ortasında. Bu dağın zirve noktası ise iki ülkenin sınırı olarak kabul ediliyor.

Everest, Himalayalar sisteminde yer alıyor. Bu sistemde yer alan dokuz adet zirveden birini Everest Dağı oluşturuyor. Az sonra yüksekliğinden de bahsedeceğim.

Bu bilgilere ek olarak Everest, üzerinde hareket eden buzullar sayesinde piramide benzeyen bir forma da sahip. Bu sebepten, belli bir rakımda saf oksijenin artmasından dolayı oksijen tüpleriyle çıkmak zorunda kalınıyor.

Everest Dağı Yüksekliği Ne Kadar?

Everest Dağı

Everest Dağı nerede tam olarak öğrendikten sonra şimdi diğer önemli konudan bahsetmem gerekiyor. Everest Dağı yüksekliği ne kadar?

Dağın yüksekliği deniz seviyesinden itibaren 8.848 metredir. Fakat plakaların hareket ediyor olmasından dolayı dağın yüksekliği yıl içerisinde 4 milimetre kadar uzuyor. Bunun haricinde de Nepal bölgesindeki depremler de dağı hareket ettirebiliyor ve bu yüzden de dağın yüksekliği değişiyor.

Ama bu kadar güzel ve eşsiz görüntüsünün yanı sıra şöyle kötü bir durum da söz konusu: Dağın zorlu koşulları sebebiyle, buraya gelen dağcılardan kalan çöplerin toplanmaması ya da bazı eski halkın araçları saklamaları Everest’i bir çöp dağına çevirmiştir. Bu yüzden de 50 bin ton çöplüğüyle dünyanın en kirli dağı olarak da bilinir.

Merak edilen Everest Dağı nerede? Everest Dağı yüksekliği ne kadar? Sorularının cevaplarını sizlerle paylaştım. Everest Dağı az önce anlattığım özellikleri sebebiyle  dünya genelinde oldukça özel bir yere sahiptir.

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.