Her Filme ve Diziye Konu Olan Kral Arthur Efsanesi

Her Filme ve Diziye Konu Olan Kral Arthur Efsanesi

Kral Arthur, Britanya mitolojisinde Camelot’un efsanevi kralıdır. Efsanesi beşinci yüzyılın sonları ya da altıncı yüzyılın başlarında Britanya’da geçmektedir ve Britanyalılar için savaşta ve barışta ideal kralı simgelemektedir. Arthur, Sakson istilacılara karşı Kelt asıllı Britonların koruyucusu olduğuna inanılmaktadır.

‘’Bu Kılıcı taştan çıkartan kişi, tüm Britanya’nın kralı (hakimi) olacaktır.’’

Arthur adına, ilk kez altıncı yüzyıla tarihlenen erken dönem Kelt halk şiirlerinde rastlanmıştır. İlk öykülere ise Ortaçağ’da yazılmış romanlarda görülmektedir.

Henüz doğumundan sonra Ector’a evlatlık verilen Arthur; on beş yaşındayken taşa sağlanmış olan efsanevi Ekskalibur’u taştan çıkartması ile efsanenin başlangıç senaryosu oluşmuştur. Arthur’un kardeşi Kay’in ‘Kılıcı çıkartsan bile sen bir İngiltere kralı olamazsın, sen bir soylu bile değilsin.’ Cümlesini Arthur’a karşı söyledikten sonra babacı Ector, Arthur’un evlatlık olduğunu ve onun aslında soylu kanından geldiğini itiraf etmek zorunda kalmıştı.

En büyük kahin Merlin evlatlık olayını onayladı.

Merlin’in yardımlarını alarak tahta ki yerini alan Arthur, ailesinin kimler olduğu konusunda da o süre zarfından sonra gerçek bilgilere sahip olabilmişti. Gerçek babası Britanya Kralı Uther Pendragon, annesi ise kraliçe Cornwal Düşesi Igraine’ydi. Arthur tamamen kralın soyundan gelmekteydi. Arthur kral olduktan sonraki dönemlerinde topraklarını genişletmek için seferlerde bulunurken bir yandan da halkına kendini sevdirmeye odaklanmıştır.

İlk evliliği kız kardeşiyle.

Arthur’un ilk evliliği öz kız kardeşi Mergawse ileydi ancak İrlanda seferinden sonra evlilikleri tantıları çok kızdırdı ve ikisini de lanetlediler. Arthur Mergawse’nin öz kardeşi olduğuna dair bir bilgisinin olmayışının yanında Merlin’in bir sözü tarihe kazınmıştır.
‘’Bu birleşmeden doğacak olan çocuk sana kendi elleriyle ölümü getirecektir!’’

Bu söz üzerine Arthur doğacak olan bütün soylu çocukları bir gemide toplayarak denizaşırı ülkelere yollanmasını emretti ve bununla birlikte kurtulabilen yalnızca bir oğlu oldu. Kıyılarda gezinen bir adam Arthur’un oğlunu bulduğunu fark etmeksizin onu evlat edinerek adını Mondred koydu. Daha sonralarında ise yasal varis arayışlarıyla mücadele etmeye başlayan Arthur Sör Leodegrance’nin kızı Guinevere ile evlendi.

Guinevere ile evlenmesi onu hem yuvarlak masa şövalyelerine söz geçirtebilen birisi olmasını sağladı hem de imparatorluğa yeni bir veliaht verme imkanı doğurdu.

Kral Arthur bu süreçlerde büyük Roma’yı bile fethederek her savaşını zaferle sonuçlandırmaktadır. Yanınca sadık dostu Lancelot her daim bulunurken ilerleyen süreçlerde bu durum değişmiştir. Lancelot ile Guinevere’in arasındaki yakınlaşma aşka dönüşmüş ve Arthur ile şövalyelerinin güvenini tamamen kaybetmiştir. Lancelot’un en büyük destekçisi olan Gawain de artık Lancelot’un düşmanı olmuştur. Çünkü Lancelotûn gözünü bürüyen bu lanetli aşk, kraliçesini kaçırmaya çalışırken Gawain’in kardeşlerinin de ölümüne yol açmıştır.

Mondred, kraliçeye ve tüm imparatorluğa sahip olacağını ve Arthur’u öldüreceğini söyledi.

Bunun üzerine tekrar Britanya’nın korunması için eski dostlar tekrar bir araya geldiler. Ancak Arthur çoktan oğlu Mondred ile savaşa başlamışlardı.

Efsanenin son metnine göre Arthur oğluna son kılıç darbesi vuracakken Mondred’den ölümcül bir darbe alır. Bunun üzerine Arthur sonsuzluk gibi görünen hayatına gözlerini kapatmaya başlamışken son bir isteğe sahipti. Yanındaki Bedeviye, Ekskalibur’u Avalon gölüne atmasını istedi lakin yanında bulunan bedevi kılıcın göz kamaştırıcı haline kanarak Arthur’un isteğini ilk seferde yerine getiremedi. Bedevi üçüncü seferinde kılıcı göle atarak, Arthur’un ölümü doğrulandı ve yuvarlak masa şövalyelerinin dağıldığı resmiyete döküldü.

Lancelot Ekskalibur taşının etrafına kilise yaptırdı.

Arthur’un ölümü üzerine eski dostunun anılarını yaşatmak için Lancelot kilisede papaz olarak hatıralarıyla yaşadı.

Arthur Efsanesi Konu Alan Film ve Diziler

 • ‘Knights of the Round Table’, (1953)
 • ‘The Sword in the Stone’, (Çizgi film, 1963)
 • ‘Arthur and the Square Knights of Round Table’. (Çizgi Dizi,1966)
 • ‘Camelot’, (1967)
 • ‘Lancelot du Lac’, (1974)
 • ‘Monty Python and the Holy Grail’, (Komedi, 1975)
 • ‘Entaku no Kishi Monogatari Moero Arthur ‘, (TV Anime, 1979-1980)
 • ‘Excalibur’, (1981)
 • ‘First Knight’, (1995)
 • ‘The Magic Sword.Quest for Camelot’ (Çizgi film, 1998)
 • ‘The Mists of Avalon’, (TV, 2001)
 • ‘Kral Arthur’, (2004)
 • ‘The Last Legion’, (2007)’Merlin’, (2008) (TV Dizisi)’The Sorcerer’s Apprentice’ (2010)
 • ‘High’ (2010)
 • ‘Camelot’ (2011) (TV Dizisi)
 • ‘Fate/Stay Night (2006) (Tv Anime)
 • ‘Fate/Zero (2012) (Tv Anime)
 • ‘Fate/Stay Night:Unlimited Bladeworks (2014) (Tv Anime)
 • Kral Arthur: Kılıç Efsanesi
 • ‘Cursed’ (2020) (TV Dizisi)
 • Nanatsu no Taizai (2012) (Tv Anime)
YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com