Sınav Sürecine Nasıl Hazırlanmalı?

Sınav Sürecine Nasıl Hazırlanmalı?

Günümüzde her zaman bir sınav telaşı hayatımızda mevcut durumdadır. Sadece sınav odaklı yaşamanın zor bir psikolojik süreç olduğu aşikardır ancak bu durum maalesef ki hayatımızın her anında mevcut durumdadır. İnsanlar sınav sürecine odaklanırken sosyal anlamda kendilerini kapatmanın daha doğru bir davranış olduğunu düşünseler bile sosyal rahatlık sınav sürecinde daha olumlu avantajlar sağlayabilmektedir.

Sınav Sürecine Nasıl Hazırlanmalı

Sınav süreçlerinin saatlerce ders başında durmak olarak adlandırılması tam anlamıyla yanlış bir düşüncedir. Öğrencilerin doğru bir yönlendirme ile ders çalışmaları gerekmektedir bu süreçte. Bu süreçlerin en verimli durumu ise; günlük 1 saat bile olsa ders başında geçirilmesidir her daim tekrar yapmanın verimi oldukça fazladır. Bununla birlikte sadece ders odaklı olmanın sosyal yaşantıyı kesmek olarak değil de biraz kısıtlamak olarak bakılması her anlamda daha doğru bir davranıştır.

Öğrencilerin psikolojisinden anlayabilmek için sınav döneminde olan kişiler ile konuşmanın ve hatta vakit geçirmenin oldukça büyük bir önemi vardır. Sınav döneminde olan yaşı farketmeksizin öğrencilerin yol göstericiye ve kafa rahatlığına ihtiyacı vardır. Öğrenciler bu dönem de rahatlık hissiyatına ermeli ve kendilerini baskı altında hissetmemelidirler. Günlük verimli çalışma ve ders odaklı sırf saat odaklı olmak yerine konu odaklı olmaları büyük fayda sağlayacaktır. Küçük yaştan itibaren düzenli bir çalışma ile ilerleyen öğrenciler hedeflerine en kısa zaman da ulaşacaklardır. Öğrenciler, kafanız her daim rahat olsun psikolojik zorluk olacak elbette ancak umut her daim vardır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.