Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Vlogger Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

Vlogger Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

Vlogger kelimesini duyanlar vardır. Peki, vloggerlar hakkında ne kadar bilginiz var? Şimdi sizlere bu yazımda “vlogger nedir, nasıl olunur” konularından bahsedeceğim.

Vlogger kelimesi çok uzun zamandır hayatımızda. Vlogger olarak para kazananlar ise bu durumdan oldukça memnun. Sizlere vlogger ne kadar para kazanır sorusunun da cevabını vereceğim.

O zaman daha fazla uzatmadan hemen detaylara geçelim. İşte vlogger olmak için yapmanız gerekenler…

Vlogger Nedir?

Vlogger, anlatmak istediklerini düzenli olarak “vlog” çekerek anlatan ve bu videoları takipçileri ile paylaşan kişilerdir. Ayrıca şunu da belirteyim: Sevdiğiniz bir konu hakkında vlog çekerken çok güzel zaman geçirebilirsiniz.

Günümüzde oldukça popüler hale gelmesi ile yeni bir meslek olarak da görülüyor. Ancak vlogger olabilmek ve bunu bir meslek olarak sürdürebilmek için en önemli nokta şudur: Düzenli ve sürekli vlog çekmek.

Video ve logger kelimelerinin birleşimi ve kısaltması olan “vlogger”, kelime anlamı olarak da bir sürekliliği ifade ediyor. Bir video çekip bunu paylaştığınızda “Ben vlogger oldum” diyemezsiniz. Bazı püf noktaları bilmeniz gerekiyor.

Vlogger Nasıl Olunur?

Vlogger olmak o kadar da kolay değildir. Belli bir süreç ve birkaç önemli detay gerektirir. İşte o detaylar:

 • Video paylaşım sitesine üye olarak kanalınızı açmalısınız.
 • Buna en uygun platform da Youtube ya da Instagram’dır.
 • Günlük konsepte uygun konular seçmelisiniz.
 • Örneğin, gittiğiniz bir yer, yaptığınız alışveriş ya da herhangi bir etkinlik vlog konusu olabilir.
 • Yayınlama yöntemi belirlemelisiniz. Yani kendi yaşadıklarınızı aktarırken ilgi çekici hale getirmelisiniz.
 • Düzenli ve sürekli paylaşım yapmalısınız.

Vlogger Olurken Bilmeniz Gerekenler

Vlogger olmak için sadece bir kamera yeterli değildir. Tabi ki kameranızın da çekim yapmaya uygun olacak özellikleri barındırması gerekiyor. Aynı zamanda kullanım kolaylığı da sağlayabilmeli.

 1. Bir başka önemli nokta ise “Tripod”. Tripod kameranın sabitlenebilmesi için oldukça kullanışlı bir ekipmandır. Vlog çekecek olan herkesin mutlaka tripodu olmalı. Çünkü kendini çekme işlemi gerçekleştirileceği için kamera düzgün bir şekilde sabitlenmeli. Böylece daha estetik görüntüler çekebilirsiniz. Tripod için çok fazla harcama yapmanız da gerekmiyor. Uygun fiyatlı, kullanışlı tripodlar bulunuyor.
 2. Kanal Adı Belirlemelisiniz. Bu, kullanıcıların ilgisini çeken önemli bir detaydır. Bu nedenle en baştan doğru bir şekilde belirleyerek kullanıcıları kanalınıza yönlendirin.
 3. Başlık fotoğraflarının ilgi çekici bir şekilde tasarlanması ya da kullanıcıyı yansıtan fotoğraflardan seçilmesi önemlidir. Vloggerolarak yaptığımız iş nedeniyle görselliğe önem vermelisiniz.
 4. Vlog çekildikten sonra mutlaka düzenleme gerekecek. Bu düzenlemeyi yapabilmek için bir video montaj programına sahip olmak ve bu programı iyi derecede kullanabilmek önemli. Böylece daha profesyonel videolar oluşturabilirsiniz.
 5. Vlog çekmeye başladıktan sonra başarılı olabilmek için bu işi sürekli olarak yapmalısınız.

Bunları dikkate alırsanız rahatlıkla takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Hatta çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Vlogger Ne Kadar Para Kazanır?

Şimdi en çok merak edilen bir konudan daha bahsetmek istiyorum: Vlogger olarak para kazanabilirsiniz. Peki kazancınızı nerelerden sağlayabilirsiniz?

 • Google AdSense ile videolarınıza reklam alabilirsiniz.
 • Patreon ile çevrimiçi abonelik hizmeti alabilirsiniz.
 • Bağı kuruluş bağlantıları kullanabilirsiniz.
 • Vloglarınızda markalarla anlaşarak kampanyalarını duyurabilirsiniz.

Bütün bu yöntemler sayesinde ayda ortalama 100 bin TL civarında para kazanmanız mümkün.

Evet, sizlere vlogger nasıl olunur, vlogger kimdir, kime denir gibi önemli bilgileri aktardım. Ayrıca ne kadar para kazandıklarını da açıkladım. Sizler de bu ekipmanları alarak vlog çekmeye başlayabilirsiniz. Zamanla takipçilerinizi artırarak çok ciddi paralar kazanacaksınız.

ETİKETLER: vlogger
YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.