İnstagram Reklam Verme Fiyatları ve Reklam Türleri

İnstagram Reklam Verme Fiyatları ve Reklam Türleri

Öncelikle yazımıza hoş geldiniz, bugün bir çok insan için merak konusu olan Instagram’a nasıl reklam verilir? Instagram’a reklam verme ücretleri / fiyatları ne kadardır? Bunlara değineceğiz. Ayrıca, hangi şekilde reklam vermeniz gerektiği konusunda da kapsamlı bir kılavuz hazırladık. Lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Instagram’a Nasıl Reklam Verilir?

Markalar, güçlü bir Instagram profili oluşturmaya ve düzenli gönderiler aracılığıyla takipçilerin ilgisini çekmeye ek olarak, Instagram reklamlarını kullanarak da alıcılara ve daha fazla takipçiye ulaşabilir. Belkide markanız için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan, neden mi? Aylık olarak 800 milyon aktif kullanıcı ve bunların %60’ı 30 yaşın altında yani genç kitle.

Instagram’da reklam oluşturmak için öncelikle hesabınızı Facebook Reklam Yöneticisi’ni kullanmanıza izin veren bir Facebook İşletme Sayfasına bağlamanız gerekir. Reklam Yöneticisi, hem Facebook hem de Instagram’da yayınlanan reklamları oluşturmanıza olanak sağlar. Ayrıca, kitle analizi gibi diğer özellikleri özelleştirebilir ve reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini izleyebilirsiniz.

Henüz bir Facebook sayfanız yoksa, yeni bir tane oluşturmalısınız. Bu Instagram’a reklam vermek için zorunlu bir adımdır.

 1. Business.facebook.com adresine gidin.
 2. Sağ üst köşeden hesap oluşturun.
 3. İşletmeniz için bir ad girin, birincil sayfa olarak seçin, adınızı ve iş e-posta adresinizi girin.
 4. Gerekli alanları sırayla doldurarak devam edin.

Bu işlemler bittiğinde Instagram hesabınızı Business Manager profilinize bağlayabilirsiniz:

 1. Business.facebook.com adresine tekrar girin.
 2. Sayfanın sol tarafında, İş Ayarları > Instagram Hesapları yolunu izleyin.
 3. Yeni Instagram Hesabı Talep Et’e tıklayın.
 4. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi ekleyin, ardından Next (İleri) düğmesini tıklayın.

Artık Facebook ve Instagram reklamları vermeye hazırsınız.

Instagram Reklam Türleri

Instagram reklamları sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için kesintisiz bir şekilde yayınlanır ve hikayelere eklenir. Reklamlar aynı zamanda Facebook Reklam Yöneticisi ile de entegre edilmiştir; böylece, hedef kitlenizi lazer hassasiyetle hedeflemek için Facebook’un zengin kullanıcı bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

 • Fotoğraf reklamları.
 • Video reklamları.
 • Sponsorlu post reklamları.
 • Hikaye reklamları
 • Carousel reklamları

Yukarıda reklamların özellikleri şunları kapsıyor; Rezervasyon yap, ara, iletişime geç, yol tarifi, daha fazla bilgi edin ve indir. Bu özellikler bağlantı metni olarak reklamınıza eklenir ve dilediğinizi seçebilirsiniz. Tabii, reklam türüne göre bazı sınırlamalar var ancak değişiklik uygulanabilir.

Instagram Reklam Fiyatları / Ücretleri

Instagram reklam fiyatlarını günlük veya limitli olarak ayarlayabilirsiniz. Günlük 10 TL de ayırabilirsiniz bu bütçeye, aylık bitene kadar 10 TL’de. 2. seçenek reklam ücreti tamamen harcanır hiç bir süre belirteci olmadan. Bu özel günler için satış yapan markalar için muhteşem bir özellik. Ayrıca, hedef kitlenizi dilediğiniz gibi şehire, ülkeye ve yaşa göre sınırlandırabilirsiniz.

Instagram reklam ücretleri tam olarak konuma ve hedefleme kriterlerinize göre değişen bir durumdur. Örneğin 100 TL reklam bütçeniz var, Instagram 100 TL’ye net olarak şu kadar kişi görecek veya tıklayacak diyemez. Dediğimiz gibi bu sizin hedeflemelerinize göre değişir. Ancak, Instagram bir gösterim analizi sunuyor, örneğin 100 TL’ye 15k ile 20k arası insan görecek diye. Net olarak söyleniyor olmasada ortalama gösterim sayısı bu şekilde sizlere bildirilir.

Sonuç olarak, Instagram reklam ücretleri değişkendir, fakat şu şekilde daha iyi anlamanız için başka bir örnek vereyim 4 TL lik bir reklam 1000 ile 5000 kişiye gösterilir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

 1. ceyda dedi ki:

  Ben Instagram üzerinden reklam vermek istiyorum ancak erişeceğim tahmini kişi sayısını göremiyorum nasıl görebilirim