Aşko Ne Demek? Aşko Kimler İçin Kullanılır?

Aşko Ne Demek? Aşko Kimler İçin Kullanılır?

Aşk kelimesi Farsça Aşuke kelimesinden türeyerek dilimize uyum sağlamıştır. Aşk, ağaca yapışarak onun öz suyu ile beslenen ve bu yüzden ağacın kurumasına neden olan sarmaşığın adıdır. Bazı insanların üzerinde de tıpkı bu etkiyi somut olarak görebiliriz. Sevdiğimiz, aşık olduğumuz kişilere karşı ‘Aşkım’ kelimesini kullanırız.

Aşko TDK Anlamı

Tdk’ da karşılık bulan sabit bir anlamı yoktur Aşko kelimesinin. ‘Aşkım’ kelimesinin gençler arasında kısaltılmış, tabir yerindeyse türetilmiş hali de diyebiliriz.

Aşko Ne Demek?

Günümüzde özellikle gençlerin dilinde AŞKO kelimesini çok duyuyoruz.  Gençlerin günlük diyaloglarında, mesajlaşmalarında, televizyon, Twitter ya da İnstagram gibi sosyal mecralarda yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Sevgiliye, arkadaşa, eşe, dosta, kankaya yani kısaca yakın görülen herkese ‘Aşko’ diyoruz.

Biz günlük kullandığımız dilde, sokakta gördüğümüz amcalara bile Aşko diyecek kıvama gelmiş halde olsak da aşk kısa bir kelime olmasına karşılık anlamı hayli derin.  Aşkım, bitanem, canım, sevgilim gibi sıfatların yerine kullanıldığı için karşımızdaki kişiden emin olmadan kullanmamakta fayda var. Yani eğer arkadaşının sana karşı hislerinden şüphe etmiyorsan arkadaşça bir kelimedir Aşko.

Genellikle kızlar aralarında yaygın olarak Aşko kelimesi, kanka kelimesiyle aynı anlamı taşıyor aslında. Kullanıldığı muhabbete sevgi ve samimiyet katıyor. Yani 2-3 gündür tanınan kişilere söylenmemelidir. Aslında sevgi duyulan her objeye, kişiye, varlığa aşko denilebiliyor. Sevgi duyulmayan bir varlığa karşı kullanılması pek mümkün değildir.

Samimiyetle kullanılan bir kelime olarak adlandırdık Aşkoyu bu yüzden resmi ortamlarda, ya da saygının katı olduğu ortamlarda kullanmamak da fayda var.

ETİKETLER: Aşk, Aşkım, Aşko, Ne Demek?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.