Verimli Ders Çalışmak İçin Uygulayabileceğiniz 13 Etkili Yöntem

Verimli Ders Çalışmak İçin Uygulayabileceğiniz 13 Etkili Yöntem

Başarılarının sorunsuz bir şekilde devam etmesini her insan ister. Verimli ve düzenli bir şekilde ders çalışmak da herkesin istediği ama tam anlamıyla düzen ve verim elde edemediği bir konudur. Okuldaki başarınız 2020 ve 2021 yıllarında eve taşınmış olsa da hala yeterli verim alamayan öğrenciler bulunuyor. Bu durumun iki ana sebebi var; birinci online eğitimde net bir iyi düzeye ulaşamamış olmamız, ikincisi ise verim ve başarı elde edecek kadar ders çalışma sistemini kavrayamamış olmamız. Tüm öğrencilerin mutlaka verimli bir şekilde ders çalışmasını sağlayacak maddeler hazırladım sizlere. Hadi bunları beraber inceleyelim.

1. Planlama

Düzenli ve verimli bir şekilde ders çalışmak istiyorsanız eğer, kendi zamanınızı kendinize göre planlamanız gerekmektedir. Bunun için bir haftalık plana ihtiyaç vardır. Gerçekçi bir haftalık plan oluşturmak her şeyden daha öncelikli olması gerekiyor. Örneğin; Pazartesi sabah 5’te uyanarak gün içerisinde 12 farklı ders çalışmak gerçekçi değildir. Pazartesi günü saat 8 – 10 arasında uyanmak, en az 30 dakikanızı kahvaltıya ayırmak ve gün içerisinde toplamda 2 ya da 3 farklı ders çalışmak gerçekçidir. Bu planlama sayesinde düzene girişin ilk temel adımını atmış olacaksınız.

2. Zaman

Ders çalışırken ya aşırı hızlı çalışıp her şeyi bir an önce öğrenmeyi hedefleriz ya da aşırı yavaş çalışarak günümüzü hiç ederiz. Bunun yerine bir zamanlayıcı ya da kronometre sayesinde zamanlama yaparak daha fazla verim alabileceğiniz saatler ve mola saatleri belirleyebilirsiniz. Örnek olarak günde toplamda 2 saat ders çalışmanız gerekmektedir. Bu iki saati 30’ar dakikaya bölerek ve her 30 dakikanın ardına 10 dakikalık kısa aralar koyarak hedeflediğiniz zamanlamaya uyarak ve hiçbir şekilde sıkılmadan ders çalışma imkanı kendinize sağlamış olursunuz.

3. Zaman

Yeme içmeden sonra gelebilecek en önemli ihtiyaçlardan birisi de uykudur. Yeteri ölçüde uyku çektikten sonra verimliliğin arttığı ise gözle görülebilen bir kanıt sistemindedir. Tüm gece uyanık kalarak ders çalışıyorum demek ile ben ders çalışmıyorum demek arasında bir fark bulunmamaktadır. Düzenli olarak 6 – 8 saat arasında bir uyku çektiğinizde geceleri gereksiz ders çalışma durumunu tamamen ortadan kaldırmış olur ve gündüzleri çalıştığınız derslerden daha çok verim almış olursunuz

4. Dikkat

En dikkatli insanın bile dikkatini dağıtmasını sağlayacak tonlarca şey bulunur çevremizde. Ders çalışmadan önce telefon, tablet ya da bilgisayar gibi teknolojik aletlerin açık bir şekilde durması ve devamlılık halinde bildirim almak iste öğrenciler için tamamen dikkat dağıtıcı bir durumdur. Bu gibi durumları ortadan kaldırmanın en kolay yolu ise bunları kapatmak ve zihnimizdeki ders dışı olayları ya da düşünceleri zihnimizden uzaklaştırmaktır. Bunlar ortadan kalktıktan sonra daha sağlam ve verimli bir ders çalışma durumuna giriş yapmış olacaksınız.

5. Alan

Alan denildiği zaman akıllara düşen aşırı gürültülü kafe ortamları ya da yatak gelir ama bunlar verimli ders çalışmanın ana düşmanı olan mekanlardır. Düzenli bir masa ile her şeyin en temelini hazırlamaya başlayabilirsiniz. Masanın üstünde sadece ama sadece dersleriniz ile ilgili eşyalar bulunmalı, bununla birlikte olarak da üzerinizde pijamalarınız yerine daha rahat edebileceğiniz ama uyku halinde olmayacağınız bir şeyler giyinmeniz gerekir. Bunlar sizi hem rahat hem de dikkat dağıtıcı etkiye sahip olmayan bir ortam yaratmanızda yardımcı olacaktır. Trafik, televizyon ya da rahatsız eden bir kardeşiniz varsa ev halkını önceden uyarabilirsiniz ve baktınız uyarınıza rağmen çevrede bulunan sesler sizin odaklanmanızı engelliyorsa kütüphane gibi daha sessizliğe ve sakinliğe yoğunlaşmış ortamlara gitmenizde fayda var.

6. Müzik

Ders çalışırken müzik dinlenemez diye bir şey yok; beyninizin ve öğrenme şekillerinizin farklılığından dolayı farklı müzik türleri öğrenimlerinizi hızlandırabilir. Kimi öğrenim biçimleri daha soft ve klasik eserler daha işlevsel kıvamdayken, kimi öğrenim biçimlerinde ise metal rock dinlemek normal gözle karşılanabilir. Burada önemli olan nokta müziğin dikkatinizi dağıtmıyor olması. Eğer ki sözleri sizin dikkatinizi dağıtıyor ve derslere olan ilginizi azaltıyorsa karaoke ya da söz sahibi olmayan parçalar dinlemenizi öneririm. Bunun dışında size en çok fayda sağlayabilecek bir diğer konu ise müzik sesini asla son ses açmamanız; bu hem başınızın erken ağrımasına neden olacaktır hem de dikkat dağılım hızınızın artmasına neden olacaktır. Son ses dinlemek yerine kısık ya da orta seste müzik dinlerseniz daha kolay dikkat sağlayabilirsiniz.

7. Atıştırmalar

Her öğrenci ders çalışırken bir yandan da bir şeyler atıştırmak ya da içmek ister. Bu aşırı normal bir durumdur lakin belli başlı yiyecekleri yemekten ders çalışırken kaçınmak gerekir. Öncelikli olarak bol bol su tüketmek hem sağlık açısından hem de daha dinç düşünmek açısından önemli bir durumdur. Ders çalışırken su ve çay tüketmekten çekinmemek gerekir. Lakin cips, şekerlemeler gibi yüksek miktarda şeker ve karbonhidrat tüketmek sizi çarpar. Ya aşırı dinç gibi görünüp yorgun ve durgun bir hal alırsınız ya da ani bir şekilde uyku bastırması yaşayabilirsiniz. Bunlardan kaçınmak her şeyden önemlidir. Bunun dışında olarak da yiyeceklerinizi ders çalışmadan önce hazırlayarak masanızın bir köşesinde bulunsun. Bu durum sizin ders arasında acıktığınız gibi dikkatinizi tamamen ortadan kaldıracak yiyecek hazırlama çabasını yok etmiş olacaktır.

8. SQ3R

İngilizceden Türkçeye İnceleme, sorgulama, okuma, cevaplama ve gözden geçirme olarak çevrilebilecek olan bir çalışma metodudur. Konuyu hızlı anlama ve öğrenmede birebir başarı sağlamanızı sağlayacaktır. İnceleme bölümünde; tabloları, şekilleri, başlıkları ve kalın kelimelerle yazılmış olan yerleri hızlıca göz gezdirmeniz gerekir. Daha sonra ise ana başlıkları sorular halinde kendinize sormanız ve okuma bölümüne başlamadan önce o soruları sorarak okumaya başlamanız gerekmektedir. Okuduğunuzda aklınızda kalan yerleri birazcık daha aklınıza oturtmak için ana başlıklardan oluşturduğunuz soruları cevaplayın. En sonunda ise okuduğunuz, incelediğiniz, cevapladığınız tüm bölümleri gözden geçirip çalışmanızı bitirebilirsiniz.

9. Detaylar

Ezberlemekte ya da okuduğunuz şeyleri anlamakta zorlanıyorsanız, sizin için önemli olan maddeleri ya da alanları bir kalem yardımıyla çiziniz. Bu çizdiğiniz yazılar genel tekrar yaparken ya da gözden geçirmeniz gereken noktalar bulunurken sizlerin sorularını daha hızlı bulmanızda yardımcı olacaktır.

10. Özet

Ezber yapmak yerine okuyarak öğrenenler için kısa bir okuma, anlama ve özetleme önerisi ile geldim. İlk başta çalışmanız gereken konuyu okuyarak sizin için önemli olan yerlerin altını çizin, bu okurken bir yandan da çalıştığınız dersi anlamanızda yardımcı olacaktır. İkinci olarak ise bu okuyup anladığınız yerleri bir kağıda özetleyin. Aklınızda kalanları, sadece ana başlıkları, önemli gördüğünüz maddeleri içinde barındırırsanız konuya hakim olmanız daha da hızlanmış olur. Özetlerinizi çalıştığınız kitabın arasına koyarsanız da üstünden tekrar ederken sizin için fayda sağlayacaktır.

11. Sınıf içi Dersler

Her ne kadar uzaktan eğitim görüyor olsak da sınıf içinde aldığınız verim ev içinde çalıştığınız sürelerden daha fazla size başarı sağlamaktadır. Öğretmeninizin dediği notları kendiniz özetleyerek not çıkartırsanız, kısaltmalarla kullanarak öğretmeninizin dediklerini hızlı bir şekilde not alabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları öğretmeninize sormak ise sizin için en sağlam ve en verim alabileceğiniz durumdur. Daha bilgili olan öğretmenlerimizi aklımıza takılan, anlamadığımız ya da kaçırdığımız konular hakkında soru sorarsak ileriki çalışmalarımızda bizler için daha kolay anlamaya yol açacaktır.

12. Zor Konu

Her dersin basit konuları olduğu kadar zor konuları da vardır. Basit konuları anlamak herkes için kolaydır ama önemli olan zor konuları çözerek ve anlayarak birçok insanın önüne geçebilirsiniz.

13. Arkadaş Ortamı

Sizin hayallerinizi ve geleceğinizdeki planlarınızı bilen ve sizin gibi gelecek hayali kuran arkadaşlarınız varsa onlarla birlikte küçük bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Böylece hem kendinizi motive edebilirsiniz hem de arkadaşınızı. Anlamadığını konuları beraber çözebilir ve başarılarınız ile birbirinizi tebrik edebilirsiniz.

Verimli ders çalışmak için yapabileceğiniz 13 yöntemi sizler için derledim, derslerinizi çalışırken sizlere katkı sağlayacak en önemli yöntemlerin bulunduğu ders çalışma yöntemleri umarım faydalı olmuştur. Daha fazla bu tarz içerik arıyorsanız Cansu Sağlam profilimi ziyaret edebilir ve daha önce yayımladığım içeriklere ücretsiz bir şekilde göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı