Evrimi Anlamak Adına Okuyabileceğiniz 10 Kitap Önerisi

Evrimi Anlamak Adına Okuyabileceğiniz 10 Kitap Önerisi

Evrim birçok açıdan ele alınan bir konudur. Kimileri türlerin geçmişten günümüze olan antropolojik incelemesini öncelerken kimileri bunu Tanrı – insan diyalektiği içinde çözümlemeye çalışır. Her alanda bu konuya ışık tutacak bu kitapları okuyarak evrimi anlamaya bir adım daha yaklaşabileceksiniz.

TDK’ye göre evrim kelimesi, zaman içerisindeki gelişim süresidir. Bir diğer anlamıyla canlılar arasındaki ayırt edilesi özelliklerin gelişmesi sürecidir. Bu yazıda bahsedilecek olan kitaplar evrimi açıklamanın yanı sıra türün gelişimine de ışık tutan eserler olacaktır.

1. Herkes İçin Evrim, David Sloan Wilson

Wilson, bilim ve popüler bilim alanlarında eserler veren bir yazardır. Herkes İçin Evrim kitabında da Darwin’in öne sürdüğü doğal seçilim yani basitçe güçlü olanın hayatta kalacağına ilişkin teorisine yönelik günümüze uzanan süreci tartışır. Darwin’den sonra neler değişti, hangi araştırmalar yapıldı ve nasıl sonuçlandı noktasında okunulabilecek bir kitap olan Herkes İçin Evrim, bu alana yeni giriş yapanlar için iyi bir kaynaktır.

2. Türlerin Kökeni, Charles Darwin

Evrim denilince ilk akla gelen isim kuşkusuz Charles Darwin’dir. Asırlardır süre gelen insan ırkının aslında salt bir türden mi yoksa farklı türlerden beslenerek mi oluştuğunu tartışığı bu kitabı, evrim araştırmalarının vazgeçilmez referans kaynağı olmuştur. Teorisi tahmin edildiği üzere din alanındaki kişiler tarafından pek kucaklanmamıştır. Buna karşın dönemindeki bilim insanlarını ve sonrasında gelecekleri etkileyen Darwin, cesurca bir kitap yazmıştır. 1859 yılında yayımlanan bu kitap 20 yıllık bir araştırmanın ürünüdür.

3. Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari

Kendisi bir tarihçi olan Harari bu kitabıyla dünyaca ünlü bir kitabın yazarı olmuştur. 30’dan fazla dile çevrilen bu kitap, 100 bin yıl önceki bir türü işaret eder. Bu türün insan ırkı için diğer 6 türden geriye tek ayakta kalan tür olduğunu iddia eder. İnsanın vahşi doğasından naifliğine kadar irdelediği bu kitabı evrim alanında okunması gereken önemli bir eserdir.

4. Seksüel Seçme, Charles Darwin

Üremenin türün devamı için en önemli basamak olduğu bilinir. Doğal seçilim gibi seksüel seçme de bu basamağın önemli bir parçasıdır. Hangi partnerle üremek istendiği ve bunun türe nasıl bir katkı sağlayacağını tartışan Darwin, bu kitabıyla evrim teorisinin yan ürününü ortaya koymuştur. Cinsellik evrimde yadsınamayacak kadar önemli bir yer tutmaktadır.

5. Modern İnsanın Kökeni, Roger Lewin

İnsan evrimi hakkında daha derin araştırmalara ulaşmak isteyenler için çok önemli bir eser olan Modern İnsanın Kökeni İngiltereli yazar Roger Lewin tarafından yazılmıştır. Lewin bilim alanında oldukça fazla sayıda eserler üretmiş çalışmalar içerisinde yer almıştır. Aynı zamanda birçok ödül kazanmıştır. Bu kitabında modern insanın hangi türle ortaya çıkıp türünü sürdürdüğünü birçok açıdan tartışarak ele alır.

6. Üçüncü Şempanze, Jared Diamond

Bir yanda medeniyetler kuran, teknolojik gelişmeleri yaratan ve sürekli gelişen insan ırkı diğer yanda bilinçli eylemlerde kısıtlı olan şempanzeler. Her iki tür için %98 DNA uyumu yakalanmasına rağmen neden insan ırkı bu kadar gelişirken şempanzeler gelişememiştir, sorusunun tartışıldığı bu kitap evrimi öğrenmek adına önemli bir eserdir.

7. Neredeyse Bir Balina, Steve Jones

Bilim alanında eserler üreten Steve Jones, bu eserinde Darwin’in Türlerin Kökeni’ni 21. yüzyıla göre uyarlamıştır. Günümüzdeki modern sorunları ele alan Jones, bu sorunları tartışmanın temelinde evrimin olması gerektiğini vurgular.

8. Antropoloji: İnsan Çeşitliliğine Bir Bakış, Conrad Phillip Kottak

Kottak, Kolombiya Üniversitesi’nde antropoloji alanında profesördür. Birçok farklı ülkede antropolojik alanda çalışmalar yürütmüştür. Antropoloji alanında akla gelinebilecek tüm sorulara cevap olan bu eseri ile insanı ve evrimi anlama noktasında önemli bir kaynak sunmuştur.

9. İçimizdeki Maymun: Biz Neden Biziz?, Frans de Waal

Primatlar üzerinde araştırma yürüten Waal’ın bu eserinde insan ve maymunlar arasındaki farklar ve benzerlikler tartışılır. Yazarın amaçlarından biri bu kitabı ile insanın empati ve iyi özelliklerinin de hayvanlarda bulunduğunu ve onlardan geldiğini birtakım kanıtlarla tartışmak. Alandan verdiği örnekler, yaptığı saha araştırmaları ile bu kitap evrim konusunda birçok meseleyi tartışmanızı sağlayacak.

10. İnsan ve Davranışı, Doğan Cüceloğlu

Psikoloji alanındaki araştırmalar kuşkusuz birçok hayvan deneyleri ile günümüze kadar gelişerek ulaşmıştır. Şu anda o deneyler tekrar edilmeyecek kadar etik ilkelere aykırıdır. Fakat etik alanda yapılan deneyler de günümüzde psikoloji bilgisini geliştirmektedir. İnsana ve davranışına dair nedenleri bulacağınız bu kitap Psikolog Doğan Cüceloğlu tarafından yazılmıştır.

Bu kitapları okuyarak evrime, insana ve insan türünün beslenmiş olduğu kökenlere dair tartışma alanları bulabileceksiniz. Bu keşifte şimdiden iyi yolculuklar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.