Kendimi Neden Yorgun Hissediyorum? Nasıl Atik Olabilirim?

Kendimi Neden Yorgun Hissediyorum? Nasıl Atik Olabilirim?

Bazı günler yataktan çıktığımız andan bir sonraki yatağa gireceğimiz ana kadar bedenimizi saran büyük bir yorgunluk barınır bedenimizde. Ne yaparsak yapalım kolumuzu kaldırmaya halimiz yoktur. Yataktan çıkmaya o kadar üşeniriz ki tekrar uykuya dalıp uyuduğumuzu fark bile etmeyiz. Sonra kendimize sorarız, kendimi neden yorgun hissediyorum? Diye.

Aslında bakarsanız bunların her biri psikolojik bir sorundan meydana gelmektedir. Bugün sizler için neden bu kadar birden bire yorgun olduğunuzu ve nasıl daha dinç olabileceğinizi anlatacağım. Kendini yorgun hissedenler için güzel bir blog yazdım, umarım faydalı olur. İyi okumalar!

Depresyon ve Stres

Psikolojik açıdan bünyemizin en çok yorgun hissetmesine neden olan şey depresyon ve strestir. Maalesef ki ne stresin olmadığı bir gün geçirmeye adam akıllı fırsatımız olmakta ne de depresyona girmeden belli başlı şeyleri yoluna koymaya fırsatımız oluyor. Özellikle de depresyona girdiğimiz zamanlar gereğinden fazla uyuma ihtiyacı duyuyoruz ve ne kadar uyusak da asla uykumuzu alamamış gibi yorgun hissediyoruz. Stres bazı insanlarda yorgunluk yaparken bazılarında belli başlı hastalıklara da neden olabilmektedir. Olabildiğince stresten ve depresyona girebilecek olaylardan uzak durmak gerekir.

Kansızlık

Yorgunluğun en sık görüldüğü hastalık kansızlıktır. Eğer ki kansızlığa sahipseniz sürekli olarak yorgun hissedersiniz ve bu durum sürekli bir artış içerisinde olursa mutlaka bir doktor yardımına ihtiyacınız vardır. Gerekli tedavilerin yapılması sonucunda plansız bir şekilde gelişen kansızlık olayının önüne geçilmiş olarak yorgunluk hissiyatında azalmalar göreceksiniz.

Diğer Hastalıklar

Kansızlık ve depresyon dışındaki hastalıklar ise aşağıdaki şekildedir.

 • Tiroit Hastalıkları
 • Kanser
 • Kalp hastalıkları
 • Hepatit
 • Kalp iç yüzü iltihabı
 • Kalp zarı iltihabı
 • Verem
 • Parazit hastalıkları
 • AIDS
 • Metabolik hastalıklar
 • Uyku Apnesi

Yukarıda saymış olduğum tüm hastalıklar için doktora başvurmanız gerektiğini asla unutmayın. Gerekli tedavilerin yapılması ardından yorgunlukta sizden gitmiş olacaktır. Lakin her şeyden önce bu tip hastalıklarınızda mutlaka doktora görünmeyi unutmamanız gerekir. Kendi kendine tedavi edilemeyecek hastalıklardır ve geç teşhis gibi durumlarda yorgunluktan daha büyük sonuçlar da doğurabilir.

Uzmanlara Göre Yorgunlukta Yapılması Gerekenler 

Sağlık uzmanların araştırmaları sonucunda yorgunluk hissi varken de yapmanız gereken, yaptıkça size iyi gelecek olan şeyleri aşağıda sizler için derledim. Lütfen hepsini dikkate almaya özen gösterin!

1. Egzersiz Yapın

Düzenli bir spor yapma alışkanlığınız varsa ve bir gün sabah ansızın yorgun uyandıysanız o günün sporunu yapmak istemediğinizi biliyorum. Eğer spor yapmaktan kaçınırsanız vücut dengenizde bozulmalar meydana gelerek kendinizi daha da yorgun hissetmenize neden olacaksınızdır. Bu durum karşısında kaldığınızda yapmanız gereken ağır bir şekilde olmasa da egzersizlerinizi aksatmadan yapmaya çalışmanızdır.

2. Bol bol Su Tüketin

Vücutta oluşan su kaybı sizi daha da yorgun yapar. Bu durum altında kalmamak için günde en az iki litre su içmeniz gerekmektedir.

3. Demir Vitamini Alın

Vücuttaki en önemli minerallerden birisi demirdir. Demir eksikliğinin ortaya çıktığı durumlarda yorgunluk, odaklanma zorluğu ve güçsüzlük meydana çıkmaktadır. Bu durumdan kaçınmak için yulaf, barbunya, fasulye gibi demir mineralinin çok bulunduğu besinler tüketebilirsiniz ya da bir doktor ile görüştükten sonra direk hap olarak da alabilirsiniz.

4. Mükemmelliyetçi Olmayın

Bir şeyi mükemmel yapmaya çalışırken normal bir şekilde yaptığımızdan daha da çok yoruluruz ve bu yorgunluk uzun süreli olarak bedenimize yerleşir. Mükemmel olmak zorunda olmadığının farkında olarak o şeyi yapmaya devam ederseniz eski enerjinizi geri kazandığınızı siz de fark edersiniz.

5. Kahvaltı Yapın

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı yapmanız gerekmektedir. Eğer ki kahvaltı yapmazsanız uyanma süreciniz uzar, vücudunuz dinç olacakken ekstra yorgunlaşmaya başlar. Bundan kaçınmak için her sabah az da olsa bir şeyler tüketmeye özen gösterin.

6. Az Abur Cubur Tüketin

Canımızın her geçen gün bir çikolata, bir cips, bir kola gibi sağlığa faydalı olmayan yiyecekler ister. Bu yiyecekleri yedikçe temel ihtiyacımız olan yiyeceklerden uzaklaşmaya başlarız ve bu durum kan şekerimizin yükselmesine neden olarak bizi daha da yorgun yapar.

7. İşkolik Olmayın

Ne tatilde ne de uyumanız gereken zamanlarda bırakamadığınız işleriniz sizi birçok hastalıktan bile daha çok yorgun yapar. Her ne kadar işlerinizi yetiştirmeniz gerekiyor olsa da tatillerde ve uyumanız gereken saatlerde işlerinizi bir kenara bırakmanız gerekli. Kendinizi dinlenmeye adadıkça daha da az yorulduğunuzu ve daha da verimli iş hayatınızın olduğunu fark edeceksiniz.

8. Fazla Kahveden Uzak Durun!

Birçok insanın kahve uykusunu kaçırırken bazılarının da on bardak kahve bile içse uykusundan asla ödün vermeme gibi durumlar vardır. Yalnız bilmeniz gerek bir şey vardır ki kafein içeren içeceklerin sonraki altı saatte vücutta etkili olduğudur. Siz o işi yapıncaya kadar kahve tüketip kendinizi o anlık olarak dinç sanıyorsunuz lakin ilerleyen saatlerde daha da enerjik olarak uyku sorunlarınız ve ekstra yorgunluklar meydana çıkmaktadır. Fazla kahve tüketiminden kaçınarak yorgunluktan da kaçınmış olursunuz.

YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.