Telefonunuzu Etkili Kullanmanız İçin 10 Uygulama Önerisi

Telefonunuzu Etkili Kullanmanız İçin 10 Uygulama Önerisi

Günümüzde telefon kullanımı bir ihtiyaç hâline gelmiştir. Neredeyse bütün işlerimizi fiziksel olarak bir yere gitmek yerine telefon üzerinden halledebiliyoruz. Hâl böyle olunca telefondan uzak durmak da mümkün olmamaktadır.

Telefonla bu kadar içli dışlı oluşumuz bazı problemleri de beraberinde getirmektedir. Bağımlılık artık dijital anlamda da insanların yaşadığı bir sorun olarak tanımlanmaya başlanmıştır. Ekran bağımlılığının bir parçası olan telefon kullanımımız bizi fiziksel ve mental olarak etkilemektedir. Kimimiz telefona sürekli eğilerek baktığı için postur olarak sorun yaşarken kimimiz telefon bildirimlerini takip ederek bir kendine takıntı oluşturur.

Telefonu etkili ve yerinde kullanmak ise bizim elimizdedir. Gelin şimdi bu 10 uygulamayı sizlerle inceleyelim.

1. Dijital Denge Uygulaması

Özellikle yeni çıkan telefon modellerinde hâli hazırda telefonun içinde bulunan “dijital sağlık” bölümü, günde kaç saat ekranı aktif olarak kullandığınızı ölçer. Örneğin bir günde toplam 3 saat telefona baktıysanız bunu size gösterir. Aynı zamanda uygulamalara göre de kayıt tutar. Örneğin Instagram’a 1.5 saat baktığınızı size söyleyebilir. Böylece kendinizi görmeniz ve buna göre süreleri azaltmanız hatta uygulamalara saat sınırı koymanız mümkündür. Dijital sağlık bölümünü bir inceleyin!

2. Toggl Track Uygulaması

Özellikle freelance çalışanların ya da herhangi bir proje üzerine yoğunlaşanların işine yarayacak bir uygulama olan Toggl, sizin yaptığınız işin süresini kaydetmenizi sağlıyor. Sadece iş alanında değil, kitap okurken, ders çalışırken, bir enstrüman öğrenirken bu süreyi konu başlığına göre açıp kaydedebiliriz. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık raporlarla neye ne kadar çalıştığınızı görebilirsiniz. Hem böylece somut bir şekilde neler yaptığınızı keşfetme şansınız olacaktır. Arayüzü İngilizce olsa da aktif bir şekilde kullanmanız mümkün. Biraz kurcalayınca her şey çözülüyor!

3. Sudoku Uygulaması

Bu uygulamayı önerme nedenim aslında sudokunun sadece bir oyun olmayışı. Özellikle gün içinde işiniz yoğunsa ve bu yoğunlukla olaylar arasındaki bağlantıları kaçırıyorsanız biraz beyin jimnastiği yapabilirsiniz. Herhangi bir sudoku oyununu indirerek zihninizi canlı tutmanız mümkün.

4. Trello Uygulaması

Günlük planlarınız ya da hedefleriniz çok mu fazla? Trello ile bu hedefler için ayrı başlıklar açabilir, hedefinizi paylaştığınız bir arkadaşınızla ortak çalışma yürütebilirsiniz. Kategori kategori projenizi tamamlayabilir, tamamladığınız projeleri arşivleyebilirsiniz. Bir not defteri gibi görev gören Trello hem bilgisayar üzerinden hem de uygulama üzerinden kullanma imkanı da sunuyor.

5. Shazam Uygulaması

Kimi zaman bir alışveriş merkezinde ya da bir kafede müzikler duyarız. Bu müziğin kime ait olduğunu tam çıkaramayız. Shazam uygulaması, etraftaki müziği algılayıp size hangisi olduğunu gösterir. Böylece çok merak ettiğiniz müziklere ulaşabilirsiniz.

6. 1000Kitap Uygulaması

Okuduğunuz, okuyacağınız ya da yarım bıraktığınız kitapları kaydetme, o kitaplardan alıntı paylaşma imkanı tanıyan bu uygulama aynı zamanda kitap dostlarını da bir araya getiriyor. Kitaba dair paylaşım yapabiliyor, onu puanlayabiliyorsunuz. Daha önce o kitabı okuyanların yorumlarına ulaşabiliyorsunuz. 1000Kitap ile yıllık hedef belirleyip onu gerçekleştirmek için motive de olabilirsiniz.

7. WPS Office Uygulaması

Bize whatsapp ya da diğer mesajlaşma uygulamaları üzerinden gelen dosyaları açmak için ayrı ayrı programlara ihtiyaç duyarız. Örneğin word dosyası için word uygulamasına, power point için power point uygulamasına gibi. WPS Office ise tüm uygulamaları açma imkanı sunuyor. Tek kötü özelliği tıklandığında çıkan reklamlar. Yine de o an için dosyayı görmek ve okumak adına kullanışlı.

8. Udemy Uygulaması

Udemy ücretli ya da kimi zaman ücretsiz kursları içinde bulunduran bir internet sitesi. Bunun yanı sıra mobil uygulaması ile bu kursların bölümlerini telefona indirme imkanı sağlıyor. Böylece kursu her yerde takip edip aktif olabiliyorsunuz.

9. Ludwig Uygulaması

İngilizce çalışma sürecinizin en önemli parçası kelimeler ve o kelimeleri doğru kullanmaktır. Kimi zaman anlamını bilsek de kelimeyi doğru yere yerleştiremeyiz. Bu durum gerek grammar eksiği gerekse o kelimenin nasıl kullanıldığını görmemiş olmamızdan kaynaklanır. Ludwig ile kelimelerin anlamını İngilizce açıklamasıyla bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra internetteki haber sitelerinden, dergilerden o kelimenin cümle içinde kullanımını görebilirsiniz.

10. ReadEra Uygulaması

Günümüzde PDF kitap okumak oldukça yaygınlaştı. Bunu kimi programlarla yapmak zor olabilir. Ekrana yeterince sığmayan ve okumak için büyütmemiz gereken uygulamalar telefondan kitap okumayı zorlaştırır. ReadEra uygulaması ile kitabı telefonunuzun boyuna göre okuyabilirsiniz. Aynı zamanda beğendiğiniz kısımları kaydedebilirsiniz.

Bu 10 uygulama ile telefon kullanımınızı dikkat ederek veriminizi artırabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.