Sigarayı Nasıl Bırakırım? Sigarayı Bırakmak İçin 12 Yöntem!

29.04.2021
Sigarayı Nasıl Bırakırım? Sigarayı Bırakmak İçin 12 Yöntem!

Sigarayı bırakma: Dünya genelinde her geçen gün sigara içen insan sayısı artmaktadır. Bu demektir ki; bünyesinde aşırı yüksek oranda nikotin içeren ölümcül bu madde ile her geçen gün insanlar kendisini ölüme doğru daha hızlı adımlarla götürmektedir. Bünyesinde 4800’ü aşan zehirli, kanserojen ve toksik madde barındıran sigara; insan vücudu ve sağlığı için oldukça zararlıdır.

Sigarayı bırakmak için birbirinden farklı yollar bulunmaktadır. Öncelikli olarak psikolojik karar verilmeli ardındansa ardından ise sigarayı bırakma yöntemleri ile vücudunuzu eski sağlığına kavuşturma çalışmaları gerçekleşmektedir. Bugün sizler için uzun soluklu bir araştırma gerçekleştirerek ‘Sigarayı nasıl bırakırım?’ sorusuna cevaplar derledim. İyi okumalar dilerim!

Sigaranın Zararları!

Sigarayı Nasıl Bırakırım Sigarayı Bırakmak İçin 12 Yöntem!

Dumanı; formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum, aseton gibi 4000’den fazla kimyasala ev sahipliği yapmaktadır. Bu zehirli maddeler sigara dumanının solunması ile birlikte akciğerlerinizin bu maddelerin emilimini gerçekleştirir. Sigarayı içen kişinin doğrudan içine çektiği dumanda bu zehirli maddeler daha fazla ev sahipliği de yapmaktadır.

Akciğerlerden tüm vücuda yayınlan bu zehirli maddeler; kronik solunum sistemi hastalıklarına, kardiyovasküler hastalık çeşitlerine, diyabet ve kanser gibi vücut için ölümcül sonuçlar doğurabilecek hastalıklara yakalanmanıza neden olur.

Sigarayı Bırakma Yolları

Sigarayı Nasıl Bırakırım Sigarayı Bırakmak İçin 12 Yöntem!

Bunca zehirli maddeyi içinde barındıran bir bağımlılık unsurunu bırakmak ya da bırakmamak için birçok sebep bulunmaktadır. Bırakmak isteyenler için farklı farklı yöntemler derledim lakin unutmamanız gereken bir şey vardır ki psikolojinizi bu bırakma durumuna alıştırmanız gerekmektedir.

1. Hedef Belirleyin

Kafanıza sigarayı bırakmayı oturttuktan sonra bırakacağınız günü belirleyin. Kendinizi hazır hissettiğiniz, sinir ve stres unsurlarından uzak durabileceğiniz bir gün olduğuna emin olduktan sonra da evde görebileceğiniz bir yere GÜN – AY – YIL olarak bir tablo oluşturun ve üzerine ‘Bu tarihten sonra bir daha sigara kullanmayacağım’ diye yazın. Bu tabloyu sürekli görebileceğiniz bir yere yerleştirirseniz zihniniz kendi kendine süreklilik halinde uyarı verecektir.

2. Sigara İçme Nedenlerinizi Listeleyin

Kimse keyfi bir şekilde sigara içmez diye bir şey yok, elbette içer ama asıl sigara içme nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenleri bir kağıda listeleyin ve kendiniz ile yüzleşmeye koyulun. İçme nedenlerinizin her biri sizin psikolojinizi derinden etkileyen unsurlar olduğunu unutmayın ve bu nedenlerden olabildiğince çok uzaklaşmaya odaklanın.

3. Sigarayı Bıraktıktan Sonraki Faydaları Listeleyin

Bunu birazdan sizlere detaylı bir şekilde liste halinde verecek olsam da bu listenin dışında sizi en iyi şekilde etkileyebilecek yararları da not alın ve bunları unutmamaya özen gösterin. Sizin için olan faydalar bir başkası için faydalı olmayabilir ama en önemli olan durum burada hem zihnen hem de fiziksel olarak size sağlayacağı faydalar hakkında farkındalık kazanmanızdır.

4. Çevrenize Söyleyin

Sigara içen her insanın çevresinde sigara içen insanlar bulunur. Bu durumda siz sigarayı bırakmaya başlarken çevrenizdeki insanların sigara içmesi hedeflerinizi tamamen ortadan kaldırabilecek boyuttadır. Bu yüzden çevrenizdeki insanlara sigarayı bırakacağınızı belli ederek onların sizin yanınızda içmemesi gerektiğini de iletin. Bu durum bazı insanların kalbini kırabilecek olurken sizin için yararlı olacaktır.

5. Kapalı Alanda Sigara Kullanmayın

Tam olarak sigarayı bırakmak istiyorsanız başlarda ufak adımlarla sigara kullanımını azaltmanız gerekmektedir. Bu durumda süreklilik halinde içtiğiniz kapalı alanlarda sigara kullanmayın. Bu durum sürekli bir şekilde balkon gibi açık alanlara gitmeniz gerektiğini gösterir ve bir süre sonra hava aşırı ya da soğuk olduğu fark etmeksizin gitmeye üşenmeye başlayacaksınız.

6. Çay ya da Kahve İle Sigara İçmeyin

Ne hikmettir ki sigara en güzel çayın ya da kahvenin yanında gider. Bu da her çay demlendiğinde ya da kahve yapıldığında sigara içmeniz gerekiyormuş gibi bir hissiyat bırakır. Ufak adımlarla çayın ya da kahvenin yanında içtiğiniz sigarayı içmemeye odaklanın. Sizde fark edeceksiniz ki bu durumu iki hafta gibi bir süreç içerisinde kendinize yeni bir alışkanlık haline getireceksiniz ve sigara kullanımında azalmalar göreceksiniz.

7. İçmeyi Erteleyin

İçmeyi ne kadar ertelerseniz o kadar kar elde edersiniz. Süreklilik halinde, en ufak bir şeyde yeni yeni sigaralar yakarak sigarayı bırakamazsınız. Bu yüzdendir ki iş molalarınızda, ders aralarınızda ya da yemek sonrası sigara içimlerinizde bir erteleme gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Erteledikçe kendi kendinize nikotin ihtiyacını da uzaklaştırmış olacaksınız ve bırakma sürecini hızlandıracaksınız.

8. Sigara İçme İsteğiyle Başa Çıkın

Sigarayı bırakmak zorlu bir süreç, bu doğru. Her bırakmak için adım attığınızda sigara içmek için de birbirinden çok sebep önünüze çıkacak ve nikotin ihtiyacınız her geçen saniye daha da artacaktır. Bu artışta başa etmek için şu yolları izleyebilirsiniz:

 • Bol bol su tüketin.
 • Dişlerinizi sık sık fırçalayın.
 • Kendinizi oyalacak şeyler bulun.
 • Sakız çiğneyin.
 • Spor yapın.
 • Bol meyve ve sebze tüketin.
 • Duş alın.

9. Destek Alın

Devletimizin ücretsiz bir şekilde kullanıma açtığı Sigara Bırakma Hattından ya da YEDAM’dan destek almanızda da fayda bulunmaktadır. Kaç yaşınızda olursanız olun bir psikolojik destek almanız gerekmektedir bu zorlu süreçte, böylece sadece kendi çevrenizden değil bilgili ve güvenilir insanların size destek çıkmasıyla da daha kolay bir şekilde bu süreci atlatabilirsiniz.

10. Ne Sıklıkla İçtiğinizi Görün

Herkes farklı zaman ve sıklıklarda sigara kullanır. Kimisi günde bir ya da iki dal sigara içerken kimisi de günde bir ya da iki paket sigara kullanmaktadır. Bu durumu kendiniz de fark edebilirsiniz bir önceki maddede yazdığım destek hatlarıyla birlikte de fark edebilirsiniz. Sigara kullanımı hakkında kendinize kazandırmış olduğunuz farkındalıkların her biri sizin için sigarayı bırakma evrelerinde yardımcı olacaktır.

11. Alternatif Tıpa Başvurabilirsiniz

Her ne kadar bilimsel olarak etkisi kanıtlanmamış olsa da akupunktur ve hipnoz yollarıyla da kendi beyninize küçük oyunlar oynayabilirsiniz. Bu durumda her ne kadar kesin çözüm diyemesek de beyninizi etkileyebileceği ve bırakmanızdaki süreçte yardımcı olabileceğiniz düşündüğümüz bir maddedir. Denemekte fayda var.

12. Yeni Alışkanlıklar Elde Edin

Sigarayı bıraktıktan sonra büyük bir boşluğa düşeceksiniz. Bu boşluğa düşmemek için kendinize pozitif yönden etkileyecek olan alışkanlıkları önceden elde etmeniz gerekmektedir. Bu alışkanlıklar bırakma süreci boyunca da size yardım sağlayacaktır ve ek olarak da bıraktıktan sonraki süreçte de büyük boşluğun altından kalkmanıza neden olacaktır.

Bırakma Sürecinde Meydana Gelebilecek Durumlar

 • Gerginlik, stres, öfke gibi negatif duygularda artış
 • İştahsızlık ya da aşırı fazla iştaha sahip olma
 • Kabızlık, baş dönmesi, vücut direncinin zayıflaması
 • Bağımlılık ihtimali olan başka maddelere karşı eğilim
 • Depresif ruh hali ve yorgunluk hissi
 • Metabolizma yapınıza bağlı olarak aşırı kilo alma ya da kaybetme durumu

Sigarayı Bıraktıktan Sonraki Faydalı Evre

 • Tam olarak 2 saat sonra nikotin vücudunuzu terk etmeye başlayacak.
 • 6 saat sonra kalp atış hızı ve kan basıncında düşüşler meydana gelecek.
 • 12 saat sonra sigara dumanından kaynaklanan zehirli maddeler kan dolaşımından temizlenir ve ciğerler daha iyi çalışmaya başlar.
 • 2 gün sonra tat ve koku duyularında keskinleşme meydana gelir.
 • 2 – 12 hafta içinde kan dolaşımı iyileşir. Bu durum sonunda yürüme, koşma gibi fiziksel aktivitelerde kolaylıklar ortaya çıkar.
 • 3 – 9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı gibi problemler azalır.
 • 12 ay sonra koroner kalp hastalığı riski azalır.
 • 12 – 36 ay sonra mesane kanseri riski azalır.
 • 5 yıl sonra kalp krizi riski azalır.
 • 10 yıl sonra akciğer riski azalır.
YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.