Tatile Çıkacaklar Dikkat: Havuz ya da Denizden Koronavirüs Bulaşır mı?

Tatile Çıkacaklar Dikkat: Havuz ya da Denizden Koronavirüs Bulaşır mı?

Henüz bir aşısı geliştirilemeyen Koronavirüs, etkisini sürdürmeye devam ediyor. Her ne kadar etkisini sürdürmeye devam etse de salgına rağmen sosyal hayat devam ettirilmeye çalışılıyor. Bu kapsamda, alınan tedbirler kademeli olarak ortadan kaldırıldı.

Aynı zamanda tatile çıkmak isteyen kişiler için tatil kredisi dahi verilmeye başlandı. Peki, havuz ya da denizden Koronavirüs bulaşır mı? İnsanların en çok merak ettikleri sorudan biri olan bu problem için uzmanların farklı görüşlere sahip olduğu görülüyor.

Tatil Yerlerinde Alınan Tedbirler

Her ne kadar ülkeler tarafından alınan sert tedbirler ortadan kalkmış olsa da bu durum işletmeler için geçerli değil. Özellikle turistik mekanlar tedbir açısından oldukça önem taşıyor. Yaz aylarının gelmesiyle tatile çıkacak vatandaşlar için belirtmek gerekiyor ki, bu yaz tatili eski tatiller gibi olmayacak.

Tatil yerlerinde alınan tedbirler kapsamında bu yıl havuz ve deniz kenarlarında şezlong araları en az 2 metre mesafeli olacak. Yine bu yerlerde ortak yemek alanlarında bulunan masaların arası, sosyal mesafe kuralları kapsamında belli aralıklarda olacak. İnsanların toplu biçimde bulunduğu yerler belirli sürelerde dezenfekte edilecek.

İşletmelerin bünyelerinde bulunan eğlence mekanları için ise durum şu an için belirsizliğini koruyor. Eğlence yerlerinin tedbirleri kaldırılmasına rağmen açılmaması, önümüzdeki birkaç ay daha bu tür yerlerde bulunmanın zor olduğunu gösteriyor.

Tatile Çıkacakları Uzmanlar Uyarıyor

Konunun uzmanları şu ana kadar deniz veya havuz yolu ile bulaşmış bir vakanın olmadığını söylüyor. Koronavirüs bir kişiden suya sudan da insana şu an için bulaşabilen bir yapıya sahip değil gibi görünüyor. Ancak yine de bu tür yerlerde fiziksel temasın olabileceğinden ve sosyal mesafenin yol sayılacağından endişe eden uzmanlar. Vatandaşların tedbirlerini kendilerinin almasını istiyor.

Sosyal mesafe kuralına uyulması, el ve vücut temizliğin sık yapılması, toplu kullanım alanlarında 2 saatten fazla durulmaması ve deniz kenarlarında insanlar ile iç içe olunmaması gerektiği, uzmanların tavsiyeleri niteliğinde. Bu kapsam da özlenen rahat günler ve eskisi gibi tatil yapma anlayışı bir süre daha hasret kalınacak şeylerden biri.

YAZAR BİLGİSİ
Canan Budak
Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde, uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.