Normal Doğumun Faydaları

05.04.2021
Normal Doğumun Faydaları

Anne adayının , kendiliğinden oluşan ağrılar ile vajinal yoldan gerçekleşen doğuma normal doğum denir. Genellikle 37 ile 42. haftalar arasında gerçekleşir. Birçok annenin de tercihi normal doğumdur. Peki normal doğumun sezaryen doğumdan farkı ve faydaları nedir? Şimdi dilerseniz bu soruların cevaplarına bakalım.

1. Herhangi bir cerrahi işlem gerektirmez.

Yani şöyle ki, herhangi bir ameliyat olmaz. Ameliyat olmadığı için de vücut ekstra bir işlem ile karşılamaz. Anestezi ve enfeksiyon gibi durumda yaşanmamış olur.

2. Hastanede kalış süresi daha kısa olur.

Normal doğum yapmış kişi , hastane de 24 ile 48 saat arasında kalır. Normal günlük rutinine devam edebilir. Sezaryan doğum da cerrahi işlem olduğu için hastane de kalma ve iyileşme süresi uzar.

3. Emzirmeye daha erken başlanır.

Yapılan araştırmalara göre normal doğum yapan annelerde emzirme işlemi daha erken bir şekilde gerçekleşir.

4. Sonraki gebeliklerde yaşanabilecek olan birçok komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Yine yapılan araştırmalar sonucunda normal doğum yapmış kişi , sonraki gebeliklerde daha az sıkıntı yaşamaktadır.

5. Bebeğin ciğerindeki sıvılar temizlenir.

Anne karnındaki bebeğin ciğeri sıvı ile doludur. Doğum sırasındaki hormonal değişiklikler bu sıvıyı temizlemeye başlar. Bu sıvının temizlenmemesi durumunda solunum rahatsızlıkları ortaya çıkar. Normal doğum da bu risk daha düşüktür.

6. Bebek faydalı bakterileri alır.

Normal doğumda  , bebek doğum kanalından çıkarken birçok faydalı bakterileri de almış olur. Bu şekilde de bağışıklık sistemi güçlenmiş olur.  Herhangi bir sağlık sorunu olmayan anne adaylarının , ciddi bir sorun olmadığı sürece normal doğum yapmaları önerilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.