Kelebeklerin Ömrü Gerçekten 1 Gün müdür?

Kelebeklerin Ömrü Gerçekten 1 Gün müdür?

Sevdiğimiz birini gördüğümüz zaman karnımızda kelebeklerin uçuştuğunu hissederiz, baharın gelmesiyle çevremizde gezen renk renk kelebeklere hayranlıkla bakarız ama her seferinde kendi kendimize ‘kelebeklerin bir günlük ömürleri var’ diye söyleniriz.

Hatta öyledir ki bazı kötü espriler yapan insanlara bile ‘Kelebek duysa 1 günlük ömründe kendini asar’ gibi cümleleri söylemeden geçmeyiz. Bugün sizlerle gerçekten de ‘Kelebeklerin ömrü bir gün mü?’ sorusunun cevaplarını araştırarak derledim. İyi okumalar dilerim.

Bir Gün Değil Bir Yıl

Dünya üzerinde günümüze kadar süren bir araştırma boyunca hiçbir kelebeğin normal ömrünün bir gün kadar kısa bir süre olmadığı tespit edilmiştir. Bu da demektir ki; kelebeklerin ortalama ömrü 1 hafta ila 1 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Bu süre zarfında ‘yumurta dönemleri’, ‘tırtıl dönemleri’ ve ‘koza dönemleri’ sayılmamakta, tamamen kozadan sonraki dönemlerini ele almaktadır. Uzun bir ‘tırtıl dönemi’ atlatan kelebekler kozadan çıktıktan sonra kendi türlerini gelecek nesillere aktarabilmek için yaşamaya başlarlar. Gelin beraber kelebeklerin evrelerini inceleyelim.

Doğumdan Ölüme

 1. Yumurta Evresi: Dişi kelebek yumurtalarını bir bitkinin üzerine bırakmasından sonraki evredir. Yaklaşık olarak 6 ila 15 gün içerisinde yumurtalar olgunlaşır ve çatlar.
 2. Lavra Evresi: Yumurtaların çatlamasının ardından ortaya çıkan tırtıl dönemidir. Lavra dönemi olarak da alınır. Her kelebeğin lavrası farklı renktedir ve bu sürek yaklaşık olarak 3 ila 6 hafta arasında değişiklik gösterir.
 3. Pupa Evresi: Lavra evresinin tamamlanmasının ardından gelen dönemdir. Tırtıl bir ağaç gövdesine, taş aralığına ya da evlere girerek 10 ila 15 günlük bir süreç boyunca kendisini kozaya alır. Son 3 – 4 gün geldiğinde ise koza kabuğu şeffaflaşır ve kelebeğin kusursuz renkleri ortaya çıkar.
 4. Kelebek Evresi: Kelebek dışarı çıkmasından sonraki özgürlük hayatları bu evreden geçer.

 

Peki, Nereden Çıktı Bu Bir Günlük Ömür?

Mayıs sinekleri adı altında olan bir canlı türü vardır. Bu canlılar metamorfoz geçirirler ve kelebeklerin geçirdiği evreleri geçirmeye başlarlar. Yaklaşık olarak 1 ay ile 1 yıl arasında ‘naiad’ adı verilen bir ara basamakta uzun bir süre kalırlar. Bu basamakta canlı, ömür boyunca kozaya girmeden farklılaşır ve sonunda yetişkin bir sineğe dönüşür. Bu yetişkin sineğin de kanatları bulunur ve ömürleri 1 ila 2 gün arasında kısacık bir süreçten geçer. Mayıs sinekleri de kelebeklerle karıştırıldığı için bu mit ortaya çıkmış ve kendisini insanlara inandırmıştır.

Kelebekler Hakkında Kısa Bilgiler

Kanat renkleri ile insanları büyüleyen bu canlılar hakkında öğrenmemiz gereken ana şey ömürlerinin bir günlük olmadığıdır. Bununla beraber ekosistemin en önemli canlıları arasında bulunan bu canlılar hakkında kısa bilgileri de sizler için derledim. İyi okumalar dilerim tekrardan:

 • Dünya üzerinde ömrü 1 gün olan hiçbir kelebek türü yoktur.
 • Dünyada toplamda 20.000 civarında kelebek türü yaşamaktadır.
 • Üç farklı kelebek kategorisi bulunur; Gerçek kelebekler, Süvari kelebekler ve Güve kelebekler
 • Günümüzden 50 – 40 milyon yıl öncesinde kelebek türleri evrimleşmiştir.
 • Kelebeklerin en yakın akrabası güvelerdir.
 • Güvelerle birlikte tür sayısı 180.000’e çıkar, aile sayısı 126 olur ve süper aile sayısı 46’ya yükselir.
 • Güveler ve kelebeklerin oluşturduğu takıma Lepidoptera denir.
 • Kelebekler soğukkanlı hayvanlardır. Bu yüzden her iklimde yaşayabilirler.
 • Yetişkin kelebekler kışın güneye göç edemedikleri takdirde kendilerini kış uykularına yatırırlar.
 • Türkiye’de 380 kelebek türü yaşamaktadır.
 • Dişi ve erkek kelebekler birbirinden farklı kokulara sahiptirler. Dişi kelebekler kokuşurdur ya da kötü kokarlar.
 • Kelebeklerin ağzı yoktur. Hortuma benzeyen iki uzvu ile beslenirler.
YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.