Köşe Yazarlığı Nedir? Köşe Yazarı Ne Kadar Para Kazanır?

Köşe Yazarlığı Nedir? Köşe Yazarı Ne Kadar Para Kazanır?

Ülkemizde de Dünya’da da yazarlık ve yazmanlık işlerinde birbirinden çok dal bulunmaktadır. Senaryo yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı, köşe yazarlığı ve daha nicelerinin asli görevi ise yazarlık ve yazmanlık dallarında kendilerini bir numara yapabilmeleridir.

Bu yazılarda nesnellik, öznellik, tartışmaya açıklık ve açıklayıcı olmak gibi özellikleri bünyesinde barındırarak kaliteli bir iş yapıyor olmaları gerekir. Yani ben köşe yazarıyım iki ülkeye dünyaya sallayayım diye bir durum söz konusu bile değildir. Gelin hep beraber: Köşe yazarı nasıl olunur? Köşe yazarları ne kadar kazanır? Sorularının cevaplarını okuyalım.

Köşe Yazarı Nedir?

Gazete, dergi ya da herhangi bir sosyal medya platformları içerisinde yer alan yazılar ile görüşlerini ve düşüncelerini paylaşan insanlara köşe yazarı denir. Köşe yazarı denilince; yaşam, siyaset, ekonomi, spor ve diğer birçok konular hakkında yazılar yazma görevi akıllara gelmektedir. Baş yazarlardan farkı ise köşe yazarları nesnellik ve öznellik çerçevesinden ufak ufak yararlanarak her konu hakkında kendi düşüncelerini yazıya dökmesi gösterilebilir.

Sorumlulukları arasında:

  • Herhangi bir çıkar grubunun çıkarlarını gütmemek,
  • Güvenilirliğinden şüphe edilebilecek yayın kaynaklarından toplanan bilgileri yazısında paylaşmamak,
  • Gazetecilik etik kurallarına uymak,
  • Medya organı, kişisel hırs ya da menfaatleri için kullanmamak bulunmaktadır.

Köşe Yazarı Olmak İçin Gerekenler

Özel bir eğitim almanız gerekmez. Genellikle herhangi bir konu hakkında deneyimli olan, kamu ile paylaşacağı yazılarda heyecan uyandırabilecek ve okunan ya da gazetecilik alanında kökenli kişiler arasından seçilir.

Türkçe dil bilgisi hakkında bilgili olması gerekir, bu aslında bakacak olursanız en önemli kurallardan birisidir. Disiplinli ve çalışkan bir köşe yazarı olması gerekir ki gündemi yakından takip ettiğinde okuyucuları dikkatini çekebilsin. Okuyucuların dikkatini çektiği gibi görüş ve önerilerini dinleyerek yeni yazım tarzları elde etmeyi bilmelidir. Bunlara ek olarak temel insani ve ahlaki değerlere saygılı olmalı ve yabancı dil de bilmesi gerekmektedir.

Köşe Yazarları Ne Kadar Kazanır?

Gel gelelim ne kadar kazanıyor sorusuna!
Yeni başlayan bir yazarsanız çok uçuk kaçık fiyatlarda maaş almayı beklememek gerekir ama genel olarak kendilerini kanıtlamış olan köşe yazarları yazı başına 10 – 20 – 50 – 100 lira gibi para alabilirler. Bu da demektir ki aylık olarak 10 bir lira ila 20 bin lira arasında değişen bir maaş sistemleri vardır.

YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al