Webtoon Dünyasına Hoşgeldiniz! Türkçe Webtoon Nedir?

Webtoon Dünyasına Hoşgeldiniz! Türkçe Webtoon Nedir?

Webtoon nedir? Bugün size günümüzde giderek popüler hale gelen webtoon/mangalar hakkında yazmak istedim. Genel olarak Güney Kore menşeili çizgi romanlara verilen isimdir. Çizgi roman deyince akıllara çocuklar gelse de bu eğlenceli dünyada yaş sınırı olmaksızın her çeşit içerik ve kurgu mevcuttur. Peki bu eğlenceli dünya nasıl önümüze geldi ve geliyor?

Webtoon Bugünlere Nasıl Geldi?

Webtoon Nedir?

Özelikle saalerini hatta günlerini harcayıp her sahneyi tek tek işleyen emektarlarımıza (çizer) diyoruz. Bunun yanında bize Türkçe ulaştıran çevirmenlerimiz ve editörlerimiz var. Çevirmen adı üstünde çevirilerle uğraşırken, editörlerin işleri birazcık daha zor çünkü onlar sayfalardaki bütün İngilizce balonları temizleyip bazen resimlerin içine kadar müdahaleler etmek zorunda kalanlar!

Hadi birazda bu güzellikler nerelerden hayatımıza dahil olmuş ona bakalım! Webtoonlar 2003-2004 yılından bu yana daum ve naver (Güney Kore internet platformları) ücretsiz webtoon temin etmektedir. En başta bu webtonlar hayranlar tarafından başka ülkelerde resmi olmayan şekilde çevrilse de popülaritesinin artmasıyla 2010 yılından itibaren resmi olarak İngilizce hizmet vermeye başlamıştır.

Ayrıca, bunların çoğu akıllı telefonlardan okunabildiği için kısa sürede uluslar arası popülarite kazanmıştır. Ülkemizde genellikle İngilizceden çevrilip az da olsa bazı serileri Korece’den çevriliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.