Avrupa’da Eğitime Dair – Bölüm 1 (Tanışma)

Avrupa’da Eğitime Dair – Bölüm 1 (Tanışma)

Eğitim, eğitim, eğitim… Dolar neden yükseliyor, altın niçin sabit kalmıyor, bir genç olarak arzu ettiklerimin gerçekleşme ihtimali hangi sebepten ötürü düşük diye sormadan önce, şu soruyu kendimize hatırlatmak zorundayız : Aldığımız eğitim neye standartlı ve bu standartlar ne?

Herhangi  belirli bir kurumun ve yahut kişinin verdiği eğitimi, kurtuluş yolu olarak görmek anlamsız fakat aksini iddia edip eğitimi çöpe atmak da bir o kadar anlamsız. Biz bu ayrımı şahsın kendisine bırakıp daha nesnel konulara geçelim. Türkiye’deki birçok güncel ve tarihi problemin eğitim yetersizliğinden kaynaklandığı yadsınamaz bir gerçek.  Özellikle günümüz eğitim kurumlarının bütün üyeleri ve araçları, doğru yola girmenin önünde bir engel. Bu engelin kalkması ne yazık ki artık imkansız bir hal aldı. Peki ne yapmalı, ne yapmalı ki beş sıfır geride başladığımız maçı kazanabilelim ya da en azından beraberlikle sonuçlandıralım? Başka bir ülkede eğitim hayatını sürdürmek, alınacak en kolay ve en etkili karar olacaktır.

Merhaba, ben eğitim hayatını Fransa’da sürdüren 19 yaşında birisiyim. Sizinle paylaştığım ve paylaşacağım bütün bilgileri herhangi bir kimlik ile aktarmıyorum; yalnızca gördüklerimi, duyduklarımı, hissettiklerimi anlatıyorum ve anlatacağım. Ayrıca bilinmesini isterim ki ”Avrupa’da Eğitime Dair” olarak adlandırdığım bu seri, yaş, cinsiyet, ırk, ekonomik durum ayırmaksızın bütün yükseköğrenimini Avrupa ülkelerinde gerçekleştirmek isteyenlere seslenecektir. Eğer beklenen amacının dışına çıkıp başka ufuklar açarsa,  ne mutlu herkese.

Bu bilgi serisi, Fransa özelinde ulaşmadan önce ve sonra verilmesi gereken kararları, uygulanması gereken prosedürleri, yapılması zorunlu bürokratik, diplomatik işleri şematize ederek, diğer bir söyleyişle ticari ve kapital amacın dışına çıkarak, sizlere sunulacaktır. Fransa özelinde olması serinin başlığını amacından saptırıyor izlenimi bırakabilir ancak ne derler: Birlikten güç doğar ve Avrupa Birliği ülkelerinin hepsi bu çerçevede bir olarak görülmeli (Fransa, Almanya öğrencisi değil de AB öğrencisi).

İlginiz ve dikkatiniz için teşekkür eder, ileriki bölümlerde buluşmayı dilerim!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.