Türkiye’de Eğitim Olanakları! Üniversite Okumak Şart mı?

Türkiye’de Eğitim Olanakları! Üniversite Okumak Şart mı?

Türkiye’de eğitim olanakları ve üniversite okumak şarkı temalı köşe yazıma hoşgeldiniz. Konumuz çoğu insan tarafından eleştirilen ve çok konuşulan bir konu kiminin zamanın da karşı çıktığı üniversite; kısa süre önce çoğu kişi tarafından desteklenir oldu herkes okumaya teşvik ediliyor tabi ki bu güzel bir şey ama okumayı istemeyen birisi için ve okumakla alakalı bir yeteneği veya hayali olmayan kişiler için oldukça gereksiz bir olay.

Üniversite Okumak Şart mı?

Üniversite Okumak

Üniversite okuyup da hedefi, hayali olmayan yüzlerce genç var sadece aile zoruyla ya da toplumun dayatmasıyla olan hissiyat ve zorunluluk sebebiyle okumaya mecbur kalıyorlar. Bazı gençlerin okutulamıyor olması bazılarının ise okumak istemiyor olması zaten çelişki yaratan bir olgu haline geldi.

Okumak zorunda hisseden çoğu gencin zaten ailevi durumları olmadığı için okumak istiyor bazen o kadar zor durumlar da olup da okuyan insanlar var ki zaten çoğu 1.ler daha kısıtlı imkanlardan çıkıp 1. oluyorlar. Maddi durumları iyi olan ailelerin çocukların da okumak bir heves haline dönüşüyor zaten sırtı sağlam olan çocuklar kendi hayallerini yapabilmek için emek sarf ediyorlar yoksa okumak için okuyan pek fazla mevcut değildir.

Orta seviyeli ailelerin çocukları tam anlamıyla üniversite okumak ile okumamak arasın da gidip gelen aileler isteği olan aradan sıyrılıp kendini gösterebiliyor ama isteği olmayan gençlerin çoğu şuan zorunlu okumakla hayatlarından minimum 4 senesini götürmüş oluyor maalesef. Tabi ki her genç, her çocuk okumak zorunda değil herkesin ekmek yiyeceği alan ilgi duyacağı zevkleri farklıdır.

Aile dayatması olduğu zaman işin içerisinden çıkabilmek pek mümkün olmuyor maalesef. Ailesi doktor, öğretmen veya herhangi bir memur olan aileler çocuklarını üniversite okumakla dayatır belki çocuğu futbolcu, ressam veya ne bileyim müzisyen olmak istiyor diye dinlemezler bile çok katı kurallara sahip olurlar.

Genelleme yapıyorum elbette farklı aileler farklı durumlar olabilir. İş olanakları sadece üniversite mezunlarına sağlanmıyor eski değeri yok üniversite okumanın. Ebeveyn iseniz veya daha olmadıysanız zamanı gelince olduğunuz zaman çocuklarınızı bir şeyler yapmaya zorlamayın tabi ki serbest de bırakmayın çünkü genç aklı ile düşünmek hareket etmek ve karar vermek oldukça zor ve çetrefilli bir iştir.

ETİKETLER: Eğitim, Okul, okumak, üniversite
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.